| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Spory zbiorowe > Warunki pracy jako przedmiot sporu zbiorowego

Warunki pracy jako przedmiot sporu zbiorowego

Przedmiotem sporu zbiorowego mogą być m.in. warunki pracy. Zalicza się do nich warunki o charakterze socjalnym, technicznym lub organizacyjnym związane bezpośrednio z miejscem wykonywania pracy.

Przedmiot sporu zbiorowego

Zgodnie z dyspozycją art. 1 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, spór zbiorowy pomiędzy pracodawcą a pracownikami może dotyczyć warunków pracy, warunków płacy, świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych. Podkreślenia wymaga, iż powyższy katalog jest zamkniętym zbiorem i tylko powyższe może stanowić przedmiot sporu zbiorowego.

Wątpliwości interpretacyjne

Pomimo jednak, iż ustawa zdefiniowała co może stanowić przedmiot sporu zbiorowego temat ten budzi wiele wątpliwości interpretacyjnych. Enumeratywny katalog bowiem został zdefiniowany w taki sposób, że wskazuje jedynie sprawy, których spór może dotyczyć, nie zaś rodzaj żądań czy postulatów jakie mogą być sformułowane.

Warunki pracy

Warunki pracy nie zostały zdefiniowane w ustawie, jednak przyjmuje się, iż są to wszelkie warunki, w jakich pracownik wykonuje pracę. Mogą być to zatem warunki o charakterze socjalnym, technicznym lub organizacyjnym związane bezpośrednio z miejscem wykonywania pracy.

Zobacz polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)

Zgodnie z powyższym za warunki pracy należy uznać m.in. takie czynniki jak:

  • wyposażenie zakładu pracy ,
  • organizacja pracy,
  • stan techniczny materiałów/maszyn ,
  • możliwość podnoszenia kwalifikacji ,
  • zagadnienia dotyczące urlopów, przeciwdziałaniu mobbingowi itp.,
  • warunki wykonywania pracy, w tym warunki BHP i przeciwpożarowe.

Przekształcenia własnościowe i reorganizacja przedsiębiorstwa

Postulaty formułowane przez stronę związkową w sporze zbiorowym i dotyczące warunków pracy zmierzają zazwyczaj do korzystniejszego ukształtowania warunków zatrudnienia, ale równie dobrze mogą dotyczyć utrzymania tych warunków przez pracodawcę na dotychczasowym poziomie. Podkreślić jednak należy, iż niedopuszczalne jest wszczynanie sporu zbiorowego, którego przedmiotem miałyby być przekształcenia własnościowe czy reorganizacja przedsiębiorstwa. Takie postulaty nie mieszczą się bowiem w zakresie dopuszczalnego i wskazanego ustawowo przedmiotu sporu zbiorowego.

Zadaj pytanie: FORUM

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych

Czytaj także

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k.

Zdjęcia

Warunki pracy jako przedmiot sporu zbiorowego. / Fot. Fotolia
Warunki pracy jako przedmiot sporu zbiorowego. / Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »