REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce to temat, który nie traci na aktualności. W 2025 roku, po wejściu w życie nowych przepisów z 1 czerwca, pracodawcy muszą szczególnie uważać na formalności, terminy i obowiązki. Jednocześnie mogą skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego. Sprawdź, jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy i jakie dokumenty są potrzebne.
Rekrutacja smart to nowoczesne podejście do zatrudniania oparte na danych, analityce i sztucznej inteligencji, zamiast na deklaracjach z CV czy subiektywnych ocenach. Technologia umożliwia obiektywną i powtarzalną ocenę dopasowania do roli, wspierając bardziej sprawiedliwe i efektywne decyzje rekrutacyjne. Warto zatem odejść od bezkrytycznej wiary w CV czy testów osobowości i stworzyć kandydatom warunki do pokazania, co naprawdę potrafią. To nie futurystyczna wizja, ale konieczność w obliczu przeciążenia informacyjnego i rosnących wyzwań na rynku pracy.
W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.
Jak staż pracy wpływa na urlop wypoczynkowy pracownika? Ile wynosi wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego poniżej 10 lat, a ile dla pracownika zatrudnionego powyżej 10 lat? Co wlicza się do stażu pracy? Czy czekają nas zmiany w 2026 r.?
REKLAMA
We współczesnych realiach dynamicznych zmian na rynku pracy, przejrzystość wynagrodzeń staje się jednym z kluczowych elementów budowania zaufania i poczucia sprawiedliwości w organizacjach. Niestety, według analiz Enpulse niemal połowa Polaków czuje, że ich pensja jest nieadekwatna do wysiłku, jaki wkładają w wykonywanie obowiązków służbowych. Sytuacja może ulec zmianie już za rok, gdy zaczną obowiązywać unijne regulacje dotyczące jawności i równości płac.
Filipińczycy są jedną z najbardziej pożądanych grup pracowników z zagranicy wśród polskich pracodawców - ocenia komunikacie z 9 kwietnia 2025 r. agencja pracy Gremi Personal. Najwięcej osób z tego kraju mieszka na Mazowszu oraz w Szczecinie.
Możliwe jest zawarcie kilku umów o pracę z tym samym pracodawcą. Jednak, żeby takie działanie nie zostało zakwestionowane przez organy kontrolne lub w razie sporu sądowego, muszą być spełnione pewne warunki. Jakie?
8 marca jest Dzień Kobiet. To dobry moment, aby docenić Kobiety, które pracują w domu. Zatem: Ile warta jest praca kobiety w domu? Ile należy się za sprzątanie, gotowanie, pranie, zakupy, opiekę nad dzieckiem? Pomimo regualcji w prawie pracy i tzw. work-life balance - coraz bardziej rozwija się niewidzialna praca kobiet w domu. W sądzie w Hiszpanii sąd wycenił taką pracę kobiety na prawie milion złotych!
REKLAMA
Zatrudnianie cudzoziemców z krajów trzecich w Polsce regulują przepisy znajdujące się w kilku aktach prawnych. Co w pierwszej kolejności powinni zrobić pracodawcy, aby legalnie zatrudnić cudzoziemca? Jakie dokumenty są wymagane? Warto dodać, że nadchodzi nowa ustawa, a wraz z nią nowe przepisy.
Prawdopodobnie jeszcze w 2025 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w działaniach urzędów pracy, w programach dla bezrobotnych, w zakresie pomocy dla osób z niepełnosprawnościami, dla seniorów czy opiekunów. Takich zmian nie było od 20 lat!
Organizacje pracodawców zaapelowały do rządu, by zrealizował niedawną obietnicę i wycofał się z obligatoryjnego zatrudniania cudzoziemców na podstawie umowy o pracę. Chodzi przede wszystkim o agencje pracy tymczasowej.
Czeka nas sporo zmian w przepisach prawa pracy. Już od 1 lutego obowiązują regulacje wprowadzające dodatkowy dzień wolny od pracy. Niedługo wejdą w życie przepisy o uzupełniającym urlopie macierzyńskim. Trwają też prace nad dalszymi zmianami przepisów. Mają one wprowadzić m.in. krótszy tydzień pracy czy zmienić zasady ustalania minimalnego wynagrodzenia.
Rekrutacja online to nowy standard w wielu branżach. Wirtualne spotkania, zdalne testy czy rozmowy wideo umożliwiają rekrutowanie niezależnie od lokalizacji. Jednak poza wieloma niezaprzeczalnymi plusami, jest i wyzwanie – budowanie relacji z kandydatami na odległość wymaga nowych umiejętności. Jak zorganizować efektywną rekrutację zdalną i jednocześnie zadbać o pozytywne candidate experience? Przyjrzyjmy się kluczowym elementom rekrutacji zdalnej.
2025 to będzie rok zmian w prawie pracy. Co czeka pracodawców i pracowników w 2025 roku? Najważniejsze zmiany dotyczą rewolucji w składce zdrowotnej, wyższych wynagrodzeń, dodatkowego dnia wolnego, dofinansowań z PFRON, nowych urlopów, PKD i stażu pracy.
Jaki jest całkowity koszt zatrudnienia pracownika w 2025 roku przy umowie o pracę na najniższą krajową? Minimalna płaca od stycznia wynosi 4666 zł brutto. Ile na rękę otrzyma pracownik, ile wynosi koszt pracodawcy, a ile z tych pieniędzy to składki i podatek?
Bieżący rok będzie obfitował w zmiany w prawie pracy. Już obowiązuje ustawa o sygnalistach, wkrótce wejdą w życie przepisy zmieniające czas pracy i zasady handlu w niedzielę. Zmienią się także przepisy Kodeksu pracy i zostanie wprowadzony urlop dla rodziców.
Wybór formy zatrudnienia personelu ma bezpośredni wpływ na koszty operacyjne i efektywność firmy – może je zwiększyć lub zmniejszyć. W branżach, których dotyczy sezonowość, jest to znaczące wyzwanie. Dlatego praca tymczasowa (tzw. leasing pracowniczy) to coraz popularniejsze rozwiązanie przy okresowym wzroście zapotrzebowania na pracowników, ale nie tylko. W jakich sytuacjach warto skorzystać ze współpracy z agencją pracy tymczasowej?
Na rynku pracy nadal utrzymuje się dobra sytuacja. Do końca września 2024 r. ponad 16 mln osób było objętych ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi w ZUS. Z tej liczby w ZUS zarejestrowanych było blisko 1,2 mln cudzoziemców, co stanowi ok. 7 proc. ubezpieczonych.
Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.
Dyrektora instytucji kultury nie można zatrudnić na podstawie umowy o pracę. Organizator instytucji powinien powołać dyrektora na okres od trzech do siedmiu lat.
Kiedy przedsiębiorstwo powinno sięgnąć po zewnętrzne wsparcie rekrutacyjne? W świecie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, pytanie o sensowność outsourcingu rekrutacji często pojawia się na agendzie wewnętrznych działów HR. Czy faktycznie potrzebujemy zewnętrznej agencji, skoro mamy własny zespół HR? Odpowiedź, choć nieoczywista, często brzmi "tak" – i to z kilku konkretnych powodów.
Fintech to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie, w tym również w Polsce. Nowe technologie coraz bardziej przejmują kontrolę nad zarządzaniem finansami i pojawia się wiele nowych możliwości zawodowych. Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne, aby rozpocząć karierę w fintech? Ile można zarobić w tej branży?
Według danych Eurobarometru brak rąk do pracy odczuwa aż 82 proc. polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Z roku na rok wzrastają też koszty rekrutacji pracowników. Zamiast skupiać siły i środki na budowaniu pozycji na rynku i rozwoju biznesu, firmy kierują swoją energię na procesy rekrutacji. Pochłaniają one nie tylko pieniądze, ale też czas, bo mogą trwać nawet kilka miesięcy.
Co do zmian w Kodeksie pracy na 2025 r. zapowiedzi jest bardzo dużo i propozycji też, ale co do wielu nie ma 100% pewności, że zaczną obowiązywać w 2025 r. Zresztą propozycje te dot. ogólnie prawa pracy, zatem nie tylko KP ale ustaw z nim związanych. Przyglądamy się więc najważniejszym projektom.
Oto najważniejsze zmiany w prawie pracy od lipca 2024 roku. Jakie nowe obowiązki zostały nałożone na pracodawców? Jakie nowe prawo uzyskuje PIP? Co musi wiedzieć pracodawca? Artykuł porusza kilka ważnych dla pracodawców kwestii.
To będzie prawdziwa rewolucja! Rząd szykuje projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Do stażu pracy wliczane będą okresy wykonywania pracy na innej podstawie niż umowa o pracę.
To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.
Zatrudnianie pracowników z autyzmem staje się coraz bardziej popularne. Dlaczego warto zatrudniać osoby ze spektrum autyzmu? Okazuje się, że ich ponadprzeciętne umiejętności są szczególnie cenne dla firm, m.in. w branży IT.
27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.
Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r.
Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.
Czy trzeba zatrudnić ponownie pracownika zwolnionego z przyczyn ekonomicznych? Po jakim czasie można ponownie zatrudnić pracownika? Po jakiej przerwie w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy? Czy pracodawca może zatrudnić ponownie pracownika w miejsce zwolnionego? Kiedy zgłosić gotowość do pracy?
Dziecko nie musi być chore, jeśli chcesz wziąć na opiekę nad nim wolne w pracy. To prawo pracownika wynikające z art. 188 Kodeksu pracy. Ile dni w roku przysługuje pracownikowi na opiekę nad zdrowym dzieckiem? Czy wolne na opiekę nad dzieckiem może wziąć ojciec, czy tylko matka? Czy pracodawca może odmówić wolnego na opiekę nad dzieckiem?
Dziecko nie musi być chore, jeśli chcesz wziąć na opiekę nad nim wolne w pracy. To prawo pracownika wynikające z art. 188 Kodeksu pracy. Ile dni w roku przysługuje pracownikowi na opiekę nad zdrowym dzieckiem? Czy wolne na opiekę nad dzieckiem może wziąć ojciec, czy tylko matka? Czy pracodawca może odmówić wolnego na opiekę nad dzieckiem?
Rok 2023 przyniósł sporo zmian w prawie pracy, szczególnie za sprawą implementacji do polskiego porządku prawnego ujnijnych dyrektyw. Warunki pracy, nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy stały się bardziej korzystne i transparentne dla pracowników. W życie weszła praca zdalna a uchylone zostały przepisy o telepracy. Okazuje się jednak, że i w 2024 r. szykują się spore zmiany.
Na ostatni dzień lipca 2023 r. w gospodarce narodowej było 15124,8 tys. pracujących – takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. To o 14,6 tys. osób mniej niż w czerwcu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła 42,6 roku, mediana wieku 42,0 lata. Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były podobne dla kobiet i mężczyzn.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się do 7670,19 zł. Tak wynika z danych GUS za miesiąc listopad 2023 roku.
Zatrudnienie nowych pracowników w I kwartale 2024 r. planuje 33 proc. firm w Polsce. Zwolnienia przewiduje 16 proc. Prawie połowa pracodawców chce pozostawić liczbę pracowników bez zmian. Największe zapotrzebowanie na pracowników deklarują energetyka, usługi komunalne oraz transport. Takie wyniki przynosi raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.
Na ostatni dzień czerwca 2023 r. w gospodarce narodowej było 15139,4 tys. pracujących – takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. Średnia wieku pracujących wyniosła 42,6 roku, mediana wieku – 42,0 lata. Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były podobne dla kobiet i mężczyzn.
Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.
W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, utrzymanie zdolnych i zaangażowanych pracowników staje się priorytetem dla każdej organizacji. Retencja pracowników to nie tylko kwestia zatrzymania personelu, ale także budowania trwałych relacji i stabilności wewnętrznej struktury firmy.
Berufsverbot, czyli zakaz wykonywania zawodu, stanowi istotny aspekt niemieckiego prawa pracy, który przede wszystkim dotyczy kobiet w ciąży. W poniższym artykule omówimy szczegółowo zasady i prawa związane z Berufsverbot, w tym rolę decyzji lekarzy oraz obowiązki pracodawców. Przyjrzymy się również istotnym różnicom między wynagrodzeniem a zasiłkiem chorobowym, a także dowiemy się, jakie prawa przysługują ciężarnym pracownicom i jakie korzyści finansowe im przysługują.
Ponad połowa firm planuje zatrudnić w IV kwartale br. pracowników dorywczych. Największe zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników zgłasza sektor logistyczny – 66% przedsiębiorstw, w produkcji 59% firm, a w handlu 43%. Eksperci Tikrow zwracają uwagę, że pod koniec roku do „stałych” powodów wspierania się dodatkową kadrą, takich jak rosnące koszty pracy oraz trudności z pozyskaniem pracowników fizycznych, dochodzą sezonowe. Na wzrost zamówień i sezon chorobowy wskazało odpowiednio 34% i 29% przedsiębiorców. Chętnych do pracy dorywczej także jest wielu. 18% Polaków chce dorobić w ostatnich miesiącach roku, w szczególności młodzi (36% Polaków w wieku 18–24 lata), bo potrzebują pieniędzy na codzienne wydatki (55% wskazań).
Praca dorywcza stała się integralną częścią współczesnego rynku pracy, oferując elastyczność i różnorodność możliwości zarobkowania dla ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, osobą pracującą na pełen etat czy emerytem, praca dorywcza może dostarczyć dodatkowych dochodów oraz cennego doświadczenia zawodowego.
W dzisiejszych czasach, erze cyfrowej, technologia odgrywa kluczową rolę w naszym życiu zawodowym. Cyfryzacja zmienia nasze miejsca pracy, wprowadzając nowe wyzwania, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Wraz z rozwojem technologii, pojawiają się również nowe kwestie prawne, które wymagają uwagi i odpowiednich rozwiązań.
Czy sąd pracy jest za darmo? Kto ponosi koszty sprawy w sądzie pracy? Jakie są koszty przegranej sprawy w sądzie pracy? Dotychczas w sprawach pracowniczych, gdzie WPS przekraczał 50 tys. zł pracownik miał obowiązek uiszczenia opłaty sądowej, która stanowiła opłatę stosunkową w wysokości 5% WPS, nie więcej niż 200 tys. zł i musiała być uiszczania od wszystkich pism podlegających opłacie (np. pozew, zażalenie, apelacja). Teraz już tak nie jest! Pracownicy skorzystają - mogą wnosić nawet milionowe powództwa, bez obawy ponoszenia opłaty na wstępie od pozwu. Czy sądy pracy będą "zapchane" nowymi sprawami? Zapewne tak, bo koszty ponoszone na wstępie sprawy, nie odstraszą już pracowników.
Barometr Ofert Pracy z najnowszymi danymi o ogłoszeniach o zatrudnianiu. Gdzie przybyło ofert pracy, a w jakich zawodach jest ich mniej?
Polacy coraz mniej boją się utraty pracy. Co więcej, uważają, że gdy zajdzie potrzeba, mogą znaleźć lepszą. Co jest największą motywacją do zmiany pracy? Jak długo szuka się nowego zatrudnienia?
Nie każde świadczenie pracy, na podstawie podpisanej umowy, sprawia, że mamy do czynienia z pracownikiem. Przepisy określają, kto w świetle prawa nim jest pracownikiem, a kto nie jest.
Obowiązek pracodawcy dalszego zatrudniania pracownika - może okazać się dużym problem, szczególnie jeżeli chodzi o zwolnione osoby, które podlegały szczególnej ochronie. W grę wchodzi nawet egzekucja. To rewolucyjne zmiany w prawie pracy, które obowiązują od 22 września 2023 r.
REKLAMA