REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca kobiet - etat w domu wyceniony na milion złotych!

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Praca kobiety w domu - wyceniona na milion złotych!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile kosztuje etat w domu? Ile warta jest praca kobiety w domu? Ile należy się za sprzątanie, gotowanie, pranie, zakupy, opiekę nad dzieckiem? Pomimo nowych regualcji w prawie pracy i tzw. work-life balance - coraz bardziej rozwija się niewidzialna praca kobiet w domu. W sądzie w Hiszpanii sąd wycenił taką pracę kobiety na prawie milion złotych!
rozwiń >

Sprawa pani domu - dużo warta

Kobieta po 25 latach małżeństwa postanowiła rozwieźć się ze swoim mężem, ponieważ uważała, że ich małżeństwo nie było udane.  Para doczekała się dwóch córek. Mężczyzna utrzymywał rodzinę, był biznesmenem. Z kolei kobieta, nie pracowała zawodowo, ale prowadziła ich dom i wykonywała w ramach swoich obowiązków różne czynności: sprzątała, prała, gotowała, chodziła na zakupy, opiekowała się dziećmi itd.

REKLAMA

Autopromocja

Pozew o wypłatę wynagrodzenia za etat w domu

Kobieta postanowiła wnieść pozew przeciwko mężczyźnie i zażądała wypłaty prawie miliona złotych za 25 lat darmowej pracy domowej. Para jeszcze przed ślubem podpisała umowę o rozdzielności majątkowej. Przez lata kobieta nie miała dostępu do pieniędzy i do spraw finansowych. To mąż utrzymywał kobietę, ponieważ ona nie miała swojego źródła zarobku. Jak wskazywała powódka: przez ćwierć wieku za darmo gotowała mężowi, prała, sprzątała i zajmowała się dziećmi. Podkreślała, że była to ciężka praca, która w żaden sposób nie został wynagrodzona i doceniona przez męża.

Wyrok - kobieta wygrała

Wprawdzie wyrok wydawała w sprawie sędzia Laura Ruiz Alaminos z Velez-Malaga, kobieta, jednak ze względu niezależność, bezstronność i niezawisłość płeć nie powinna mieć w tej sprawie znaczenia. Sąd uznał, że pozwany zobowiązany jest zapłacić powódce 204 624,86 Euro (co stanowi niemalże milion złotych). Sąd dał wiarę przedstawianym przez kobietę dowodom, która podnosiła, że wręcz została zmuszona do przyjęcia takiej roli. Była to forma pewnego "ubezwłasnowolnienia", kobieta nie potrafiła się przeciwstawić mężczyźnie, nie miała żadnego swojego zabezpieczenia finansowego, była zależna ekonomicznie.

Kobieta była wprawdzie zdolna do wykonywania pracy, ale nie pozwolił jej na to mąż. Pomimo tego zakresem jej żądania nie było odszkodowanie za uniemożliwienie pracy zawodowej, a zapłata za wykonywanie prac domowych. W praktyce taka praca kobiet w domu, jest często niezauważaną i tzw. niewidzialną pracą. Nie znaczy to jednak, że taka praca nie jest nic warta, jak się okazało - jest i to nie mało.

 Zasądzona kwota wynika z wartości przedmiotu sporu, który powódka obliczyła na podstawie rocznej płacy minimalnej, którą powódka dostawałaby przez cały okres małżeństwa, czyli przez 25 lat, jeżeli by pracowała. Powódka i tak była łaskawa w swoich obliczeniach, bo przecież mogła żądać wyższej kwoty, np. nie minimalnego wynagrodzenia  a przeciętnego, które jest nawet dwukrotnie wyższe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miesięczny dodatek

To nie wszystko. Mężczyzna oprócz ww. sumy został zobowiązany do zapłaty na rzecz byłej żony comiesięcznego świadczenia w wysokości 444 funtów (ok. 2,3 tys. zł). Tak sam będzie musiał łożyć środki finansowe w stosunku do córek: 356 funtów (ok. 1,8 tys. zł) dla jednej i 533 (ok. 2,8 tys. zł) dla drugiej.

Wartość etatu niewidzialnego

ONZ alarmuje, że w trakcie pandemii natężenie pracy nieodpłatnej kobiet wzrosło. Tymczasem w Polsce nie istnieją uregulowania prawne dotyczące nieodpłatnej pracy kobiet. Z różnych badań wynika, że:

  • 10,8 bln dol. wartość nieodpłatnej pracy kobiet dla globalnej gospodarki;
  • 96,7% kobiet w Polsce wykonuje prace i zajęcia domowe;
  • 42% kobiet na świecie nie może przez to znaleźć pracy.

Wprawdzie w Polsce doszło do zmiany prawa i w drożenia dyrektywy rodzicielskiej, co ma na celu wyrównanie szans na rynku pracy kobiet i mężczyzn i wdrożenie tzw. systemu work-life balance. Jednak i tak, ze względu na uwarunkowania biologiczne i aspekty opiekuńcze, to kobieta dłużej pozostaje w domu - opiekując się dzieckiem. Być może nowe przepisy dot. wydłużenie urlopów i rozszerzenie uprawnień rodzicielskich sprawi, że mężczyźni będą z nich chętniej korzystali.  Nie zmienia to jednak faktu, że stereotyp jest taki, że to kobiety dbają o dom. Oczywiście małżeństwo i podział ról w XXI w. nie jest już tak stereotypowo rozumiane jak kiedyś. Kobiety są bardziej wyemancypowane a mężczyźni chcą w równym stopniu uczestniczyć w życiu dziecka, opiece nad nim i w wykonywaniu obowiązków rodzinnych. Jednak oczywiście, nie zawsze. Problem niewidzialnej pracy kobiet domu istnieje i istnieć będzie - jednak może do czas, aż będzie coraz więcej spraw - takich jak opisywana.

Problem niewidzialnej pracy kobiet

Jak słusznie podkreślają przedstawicielki doktryny prawa pracy (Justyna Czerniak-Swędzioł, Ewelina Kumor-Jezierska): "Praca niewidzialna nie generuje dochodu dla gospodarstwa domowego, nie jest wliczana do PKB, a co za tym idzie – nie jest doceniana ani materialnie ani też społecznie. Postrzegana jest jako praca całkowicie dobrowolna, a więc taka, która „wypada” poza wszelkie struktury prawne. Praca niewidzialna, czyli świadczona nieodpłatnie, głównie w  przestrzeni domowej, ale również opiekuńczej, wychowawczej oraz edukacyjnej, dotyczy przede wszystkim kobiet i jest traktowana jako naturalny atrybut ich roli społecznej.  Pracy nieodpłatnej (niewidzialnej) nie należy zamykać wyłącznie w strukturach domowych i opiekuńczych, a to dlatego że są nią również czynności, które występują w kontekście płatnego zatrudnienia, które pracownicy wykonują w odpowiedzi na (dorozumiane lub jawne) wymagania pracodawców i które są kluczowe dla generowania dochodu, uzyskania lub utrzymania pracy oraz rozwoju kariery, ale często są pomijane, ignorowane i/lub dewaluowane przez pracodawców, konsumentów, pracowników i ostatecznie przez sam system prawny.". 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA