REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Musisz zostać z dzieckiem w domu? Masz prawo do 2 dni wolnego, nawet jeśli jest ono zdrowe

Dwa dni opieki na dziecko 188 kp
Dodatkowe wolne w pracy? Dwa dni opieki na dziecko - masz do tego prawo
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dziecko nie musi być chore, jeśli chcesz wziąć na opiekę nad nim wolne w pracy. To prawo pracownika wynikające z art. 188 Kodeksu pracy. Ile dni w roku przysługuje pracownikowi na opiekę nad zdrowym dzieckiem? Czy wolne na opiekę nad dzieckiem może wziąć ojciec, czy tylko matka? Czy pracodawca może odmówić wolnego na opiekę nad dzieckiem? 
rozwiń >

Ile wolnego na opiekę nad zdrowym dzieckiem? 

Pracownikowi przysługują 2 dni lub 16 godzin wolnego na opiekę nad dzieckiem. Prawo to jest zagwarantowane w Kodeksie Pracy, mówi o tym art. 188 KP.  

Czy pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze etatu również ma prawo do wolnego na opiekę nad dzieckiem zdrowym? Tak, jednak wymiar przysługującego wolnego zostanie proporcjonalnie pomniejszony. Jeśli pracownik pracuje na pół etatu, ma prawo do 8 godzin wolnego. Jeśli jest zatrudniony na ćwierć (¼) etatu, wówczas przysługują mu 4 godziny na opiekę nad dzieckiem zdrowym. Jeśli wymiar etatu jest nieparzysty, wówczas zaokrągla się w górę, na korzyść pracownika. 

Wymiar wolnego na dziecko zdrowe może być wykorzystany w dniach lub godzinach. Jaka forma będzie obowiązująca w przypadku danego pracownika, zależy to od jego pierwszego wyboru. Jeśli więc za pierwszym razem wykorzysta 4 godziny wolnego, wówczas przy następnych takich wnioskach będzie mógł ubiegać się o godziny. Jeśli wybierze dzień wolny, wtedy kolejny raz również będzie musiał wybrać formę dzienną.

Pracownik może wziąć wolne na opiekę nad dzieckiem zdrowym na pierwsze dwie godziny pracy, a następnie wrócić o pracy, na kolejne cztery i ponownie skorzystać z dwóch godzin wolnego na koniec pracy. 

REKLAMA

Autopromocja

Czy ojciec również może skorzystać z 2 dni wolnego na opiekę nad dzieckiem zdrowym? 

Art. 188 KP mówi, że z prawa do wolnego na opiekę nad dzieckiem zdrowym może skorzystać zarówno matka, jak i ojciec. Rodzice nie mogą jednak podzielić między sobą przysługującej im puli. Jeśli przy pierwszym wyborze z wolnego skorzysta ojciec, również to według art. 189 KP w kolejnych wypadkach w danym roku, tylko jemu przysługuje to prawo. 

Jeśli rodzice są rozwiedzeni, prawo do 2 dni wolnego na opiekę nad chorym dzieckiem nadal im przysługuje, muszą jednak między sobą ustalić, które z nich weźmie wolne. Nie mogą tego zrobić równocześnie. 

Do jakiego wieku dziecka 2 dni wolnego w pracy?  

Prawo do wolnego w pracy na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje rodzicom do przedednia ukończenia przez nie 14 roku życia. W sytuacji, gdy dziecko ma więcej niż 14 lat 2 dni opieki już się nie należą. Jeśli dziecko jest młodsze, przysługujące 2 dni wolnego należy spożytkować do końca grudnia, a po nadejściu nowego roku otwiera się nowy limit dni opieki. Dni niewykorzystane nie przechodzą na kolejny rok. 

Czy wolne na opiekę nad dzieckiem zdrowym zalicza się do urlopu? 

Zgodnie z art. 188 KP rodzic, który weźmie wolne w pracy na opiekę nad zdrowym dzieckiem, nie będzie mieć pomniejszonej puli urlopu wypoczynkowego. Są to dwie odrębne kategorię. 

Niższe wynagrodzenie za dni wolne na opiekę nad dzieckiem? 

Art 188 KP stanowi jasno: rodzicowi, który zdecyduje się wziąć wolne w pracy na opiekę nad dzieckiem zdrowym, przysługuje 100 proc. wynagrodzenia za ten okres. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy pracownikowi zatrudnionemu na umowie zlecenie lub umowie o dzieło przysługuje wolne na opiekę nad dzieckiem zdrowym? 

Nie, umowa zlecenie czy dzieło nie uprawnia do wolnego na dziecko w pracy. Jedynie pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, mianowania, powołania czy wyboru mają prawo do dwóch dni opieki nad dzieckiem zdrowym. Pojęcie rodziców uprawnionych do skorzystania z wolnego na dziecko obejmuje nie tylko rodziców biologicznych, lecz także adopcyjnych, zastępczych, opiekunów prawnych czy faktycznych. 

Czy im więcej dzieci, tym więcej wolnego w pracy? 

Pula dni i godzin przysługujących rodzicom na wolne z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym jest jednakowa, bez względu na liczbę dzieci. 

Czy trzeba złożyć wniosek w pracy? 

Pracownik, który zamierza skorzystać z prawa do wolnego na opiekę nad dzieckiem zdrowym powinien złożyć wniosek do pracodawcy. Zwykle pracodawcy oczekują od pracowników deklaracji na początku roku czy zamierzają korzystać z przysługującego im prawa. 

Czy pracodawca ma prawo odmówić wolnego na opiekę nad dzieckiem? 

Pracodawca nie ma prawa odrzucić wniosku o wolne na opiekę nad dzieckiem zdrowym. Jeśli jednak to zrobi, grozi mu kara od 1000 zł do 30 000 zł. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA