REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

7670,19 zł - tyle aktualnie wynosi przeciętne wynagrodzenie

7670,19 zł - tyle aktualnie wynosi przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się do 7670,19 zł. Tak wynika z danych GUS za miesiąc listopad 2023 roku.

Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2023 roku

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2023. Przeciętne uposażenie uległo zwiększeniu o 125,21 PLN do 7670,19 PLN tj. o 1,7%. Listopad zazwyczaj przynosi wzrosty płac, po ich typowej stabilizacji w październiku. W płacach widoczne są bowiem tym razem wypłaty ruchomych części wynagrodzeń takich jak premie i nagrody. Tegoroczny wzrost był mniejszy od typowego (po nietypowym wzroście notowanym w październiku), jednak wyższy od oczekiwanego przez rynek i przez nas.

REKLAMA

Autopromocja

Przeciętne uposażenie w listopadzie okazało się o 812,23 PLN i 11,8% wyższe niż przed rokiem. Roczna dynamika płacy zmniejszyła się z 12,8% w październiku. W okresie I – XI przeciętne uposażenie było wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego o 12,1%. Wypada przypomnieć, że w okresie I – XII 2022 płace były przeciętnie o 13,0% wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W ostatnich kilku miesiącach obserwowane jest silne falowanie rocznej dynamiki płac. Wynika ono głównie z innego niż przed rokiem terminarza wypłat ruchomych części wynagrodzeń takich jak premie i nagrody. W kolejnych miesiącach oczekiwać należy stopniowego obniżania się rocznej dynamiki płac. Ustępuje bowiem część czynników zazwyczaj odpowiedzialnych za dynamizację płac. Wolniej postępuje zmiana struktury zatrudnienia (kiedy powstają nowe lepiej płatne miejsca pracy, a te mniej atrakcyjne są opuszczane przez pracowników). Po okresie słabszej koniunktury mniej będzie też ruchomych części wynagrodzeń – premii, nagród, wypłat w systemie akordowym. Po okresie słabszych wyników firm jest też mniej możliwości by podnosić ogółowi pracowników płace w reakcji na zwiększenie płacy minimalnej.

Zatrudnienie w listopadzie

Zatrudnienie w listopadzie okazało się o 0,1 tys. osób, niższe niż przed miesiącem i wyniosło 6494,0 tys. osób. W porównaniu do stanu sprzed roku zatrudnienie było niższe o 13,5 tys. osób tj. o 0,21%.

REKLAMA

Spadek zatrudnienia w listopadzie należy uznawać za typowy – mający charakter sezonowy. W statystykach widoczne jest stopniowe zmniejszanie zatrudnienia pracowników sezonowych – głównie w obszarach takich jak budownictwo, rolnictwo, usługi turystyczne. Tegoroczna korekta ma jednak marginalne rozmiary. Co ważne, po okresie kilku wcześniejszych nietypowych spadków zatrudnienia mocno obawiano się kontynuacji niekorzystnej tendencji i ponownej wyraźnej korekty liczby pracujących.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roczna dynamika zatrudnienia w listopadzie uległa pogorszeniu z ujemnych -0,10% w październiku do ujemnych -0,21%. W okresie I – XI 2023 zatrudnienie było wyższe niż przed rokiem o 0,4%. Wypada przypomnieć, że w całym roku 2022 poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw okazał się przeciętnie o 2,6% wyższy od notowanego w roku 2021.

Płace w grudniu 2023 roku

W grudniu płace są zazwyczaj wyraźnie wyższe od listopadowych. W tegorocznym grudniu płace wzrosną mocno, choć nieco słabiej niż w latach poprzednich. Październik i listopad przyniosły wyniki wyższe od oczekiwanych, być może więc część wypłat premii i nagród typowych dla grudnia zrealizowana została wcześniej). W konsekwencji dwunastomiesięczna dynamika płac może ulec redukcji i wynieść 11,4%. W przypadku poziomu zatrudnienia po grudniu zazwyczaj oczekuje się spadku – na poziomie 2 - 5 tysięcy osób. Tym razem odnotowany może być spadek o około 1 - 2 tys. osób.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA