REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jawność wynagrodzeń – coś więcej niż wymóg prawny. Więcej korzyści, czy problemów?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magda Pietkiewicz
ekspert w zakresie HR
Jawność wynagrodzeń – coś więcej niż wymóg prawny. Więcej korzyści, czy problemów?
Jawność wynagrodzeń – coś więcej niż wymóg prawny. Więcej korzyści, czy problemów?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

We współczesnych realiach dynamicznych zmian na rynku pracy, przejrzystość wynagrodzeń staje się jednym z kluczowych elementów budowania zaufania i poczucia sprawiedliwości w organizacjach. Niestety, według analiz Enpulse niemal połowa Polaków czuje, że ich pensja jest nieadekwatna do wysiłku, jaki wkładają w wykonywanie obowiązków służbowych. Sytuacja może ulec zmianie już za rok, gdy zaczną obowiązywać unijne regulacje dotyczące jawności i równości płac.

Od 2026 roku nowe przepisy wprowadzą jawność wynagrodzeń

Od połowy 2026 roku w Polsce zaczną obowiązywać przepisy dotyczące jawności wynagrodzeń, wprowadzone w związku z przyjęciem Dyrektywy 2023/970 UE. Zgodnie z nowymi regulacjami pracodawcy jeszcze przed rozmową rekrutacyjną będą zobowiązani do podania widełek płacowych lub początkowego poziomu wynagrodzenia na określonym stanowisku. Firmy będą musiały również udzielać pracownikom informacji na temat średnich wynagrodzeń w danej organizacji. Co więcej, nowa dyrektywa daje pracownikowi prawo wglądu w kryteria określania wysokości pensji.

Dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca przejrzystości wynagrodzeń stanowi istotny krok w drodze do bardziej sprawiedliwego i transparentnego rynku pracy, w tym do zwalczania dyskryminacji płciowej. Trzeba bowiem zaznaczyć, że mimo licznych inicjatyw, luka płacowa między kobietami a mężczyznami wciąż pozostaje jednym z wyzwań współczesnego rynku pracy. W krajach Unii Europejskiej średnia dysproporcja między wynagrodzeniami obu płci wynosi 12 proc. Najgorzej jest pod tym względem na Litwie – tam kobiety zarabiają nawet 19 proc. mniej niż mężczyźni. W Polsce różnica ta wynosi „jedynie” 8 proc.

REKLAMA

Groźne minusy jawności wynagrodzeń

Wraz ze wzrostem kosztów życia, odpowiednie i sprawiedliwe wynagrodzenie staje się kluczowym elementem motywującym pracowników. Niestety wyniki badania „Zaangażowanie 2024” zrealizowanego przez Enpulse pokazują, że aż 45 proc. Polaków nie uważa, że są uczciwie wynagradzani za swoją pracę, co oznacza wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu z 2023 rokiem. Dodatkowo 20 proc. pracowników przyznaje, że nie rozumie polityki wynagradzania w swojej firmie. Takie dane są spójne z wynikami globalnej analizy przeprowadzonej przez Mercer na próbie 2,7 mln pracowników – według zebranych danych jedynie 55 proc. przyznało, że czuje się sprawiedliwie wynagradzanych za swoją pracę. Jakie są zagrożenia związane z brakiem przejrzystości wynagrodzeń? Przede wszystkim obniżone morale i napięta atmosfera, a w konsekwencji spadek efektywności firmy.

Są też wymierne korzyści

Przejrzyste zasady wynagradzania sprzyjają budowaniu kultury opartej na zaufaniu i poczuciu sprawiedliwości – kluczowych elementach zaangażowania i satysfakcji pracowników. W Polsce aż 59% pracowników deklaruje, że system wynagrodzeń w ich firmie jest transparentny, a 53% uważa, że przełożeni dbają o adekwatne wynagradzanie. Jednocześnie tylko 30% pracowników uznaje swoje wynagrodzenie za odpowiednie do wykonywanej pracy, co podkreśla, jak duży wpływ na motywację ma postrzeganie sprawiedliwości w płacach.

Transparentność wynagrodzeń ma również wymiar strategiczny. Organizacje, które jasno komunikują zasady płacowe, częściej przyciągają utalentowanych kandydatów i rzadziej borykają się z rotacją pracowników. Przykładowo, wdrożenie jawnych struktur wynagradzania w firmie IKEA przyniosło 18% wzrost satysfakcji pracowników oraz 12% spadek rotacji.

Z perspektywy europejskiej, widoczny jest wyraźny trend w kierunku większej jawności. W Wielkiej Brytanii ponad 69% ogłoszeń o pracę zawiera informację o wynagrodzeniu, podczas gdy w Niemczech zaledwie 15,8%. Te różnice pokazują, że choć tempo wdrażania transparentności jest zróżnicowane, jej wpływ na budowanie zaufania i zmniejszanie fluktuacji pracowników jest wyraźny.

Choć 54% pracowników w Polsce obawia się, że jawność płac może prowadzić do konfliktów wynikających z ujawnienia niesprawiedliwych różnic, dla wielu osób większa przejrzystość staje się motywatorem do rozwoju i zwiększonego zaangażowania

Prekursorzy zmian

Jeszcze nigdy w historii o wynagrodzeniach nie mówiło się z taką swobodą jak dzisiaj. Starsze pokolenia nadal mają opory przed rozmową o swoich zarobkach, natomiast dla najmłodszych uczestników rynku pracy jest to zupełnie naturalne. Badanie „Work War Z” zrealizowane przez Enpulse wskazuje, że dla przedstawicieli pokolenia Z wynagrodzenie jest najważniejszym kryterium wyboru pracodawcy i zawodowym priorytetem. Niezadowolenie z uposażenia jest z kolei wymieniane jako główna przeszkoda w zaangażowaniu. Nacisk na kwestie związane z pieniędzmi to w przypadku zetek czysty pragmatyzm i dążenie do stabilności finansowej. Młodzi zdają sobie sprawę, że w dzisiejszych, wymagających czasach, godna pensja to podstawa, dlatego nie boją się rozmawiać o pieniądzach i oczekują od pracodawców transparentności w tym zakresie. Nie powinno więc dziwić, że to osoby w wieku między 25 a 34 lat najczęściej wypowiadają się pozytywnie o unijnej dyrektywie wprowadzającej jawność wynagrodzeń.

Nowe obowiązki pracodawców?

REKLAMA

Jawność wynagrodzeń wymaga od pracodawców dostosowania swoich strategii i procedur. Firmy będą musiały przeanalizować potencjalne nierówności płacowe oraz wdrożyć skuteczne mechanizmy raportowania. Może to oznaczać konieczność przeprowadzenia audytów płacowych i wprowadzenia nowych procedur oceny wynagrodzeń. Dla wielu organizacji takie due diligence może być prawdziwym wyzwaniem. Według międzynarodowego badania „Global Pay Transparency 2024”, jedynie 32 proc. firm uważa, że jest gotowa do spełnienia wymagań w zakresie jasności wynagrodzeń.

Czy to znaczy, że część organizacji nie wdrożyłaby odpowiednich praktyk, gdyby nie narzucone prawem wymogi? Trudno powiedzieć, natomiast takie dane na pewno sugerują, że wielu pracodawców ma problemy z dostrzeżeniem korzyści, jakie niesie wprowadzenie transparentności wynagrodzeń i traktują je bardziej jako obowiązek niż sposób na poprawę kondycji firmy. To niepokojące szczególnie w kontekście zmian, jakie zachodzą na rynku pracy – swoją karierę zaczynają dziś bowiem osoby, dla których jednymi z kluczowych wartości są sprawiedliwość i równość. Firmy, które już dziś nie zaczną uwzględniać tych elementów w swojej strategii biznesowej, za kilka lat zostaną w tyle za konkurencją.

Magda Pietkiewicz, ekspertka rynku pracy i twórczyni platformy Enpulse

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródła:
• https://www.mercer.com/en-jo/insights/total-rewards/pay-equity-and-transparency/global-pay-transparency-report/
• https://www.pap.pl/aktualnosci/kobiety-w-ue-nadal-zarabiaja-mniej-niz-mezczyzni-wiemy-ile-wynosi-luka-placowa
• https://www.enpulse.eu/raport-zaangazowanie-2024
• https://psico-smart.com/en/blogs/blog-what-are-the-psychological-impacts-of-salary-transparency-on-employee-188321
• https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2023-08-23---gartner-hr-survey-finds-within-the-last-12-months--
• https://www.enpulse.eu/raport-work-war-z
• https://nofluffjobs.com/insights/sprawiedliwosc-w-pracy
• Pay transparency: a comparison of employee perceptions in Poland, repozytorium.bg.ug.edu.pl
• Salary Transparency Under the EU Directive: A Tool for Fairness or a Source of Conflict?
• Salary Transparency in Europe: Building Trust, Closing Gaps, hiringlab.org
• Pay Transparency. What It Will Change in the Job Market, lyrapolska.pl.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA