REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pod koniec roku co druga firma potrzebuje pracowników dorywczych, a co piąty Polak planuje dorobić

Pod koniec roku co druga firma potrzebuje pracowników dorywczych
Pod koniec roku co druga firma potrzebuje pracowników dorywczych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ponad połowa firm planuje zatrudnić w IV kwartale br. pracowników dorywczych. Największe zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników zgłasza sektor logistyczny – 66% przedsiębiorstw, w produkcji  59% firm, a w handlu 43%. Eksperci Tikrow zwracają uwagę, że pod koniec roku do „stałych” powodów wspierania się dodatkową kadrą, takich jak rosnące koszty pracy oraz trudności z pozyskaniem pracowników fizycznych, dochodzą sezonowe. Na wzrost zamówień i sezon chorobowy wskazało odpowiednio 34% i 29% przedsiębiorców. Chętnych do pracy dorywczej także jest wielu. 18% Polaków chce dorobić w ostatnich miesiącach roku, w szczególności młodzi (36% Polaków w wieku 18–24 lata), bo potrzebują pieniędzy na codzienne wydatki (55% wskazań).

Wskaźnik Pracy Dorywczej to nowe narzędzie analityczne przygotowane przez Tikrow. Jego głównym celem jest regularne badanie, ile firm planuje wspierać się w danym okresie pracownikami dorywczymi, realizowane w trybie kwartalnym na reprezentatywnej próbie 300 przedsiębiorstw logistycznych, produkcyjnych i handlowych. Dodatkowo, wskaźnik uwzględnia perspektywę pracowników i pokazuje, jak wielu Polaków zamierza pracy dorywczej poszukiwać.

Autopromocja

Co pokazuje Wskaźnik Pracy Dorywczej

Z pierwszego odczytu Wskaźnika Pracy Dorywczej wynika, że w IV kwartale 53% firm planuje zatrudniać dodatkowych pracowników. 19% firm prognozuje większe zapotrzebowanie na pracowników dorywczych niż w poprzednim kwartale, 20% podobne, a 14% mniejsze. Co trzecia firma nie zamierza posiłkować się dodatkową kadrą, a 14% jeszcze nie potrafi tego określić. 

– Ostatnie miesiące roku obfitują w kilka ważnych okazji takich jak Dzień Wszystkich Świętych, Black Friday, Święta Bożego Narodzenia i wyprzedaże zimowe, które generują zwiększenie mocy przerobowych w firmach oraz wydatków konsumenckich. Do tego potrzebnych jest więcej rąk do pracy niż na co dzień, ale nie koniecznie stałych etatów, bo koszty tworzenia miejsc pracy, m.in. w związku z aż dwiema podwyżkami płacy minimalnej i stawki godzinowej w ciągu roku, są coraz wyższe. Stąd pracodawcy działają elastycznie i chętniej pozyskują pracowników gotowych do podjęcia pracy dorywczej, co potwierdza pierwszy Wskaźnik Pracy Dorywczej. Co druga firma w IV kwartale zamierza wspierać się dodatkowym personelem, w tym co piata planuje zwiększyć jego poziom w porównaniu do poprzedniego kwartału – mówi Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow. – Zwiększone zainteresowanie pracownikami zatrudnianymi ad hoc na potrzeby konkretnych projektów pod koniec roku obserwujemy także w naszej aplikacji z pracownikami natychmiastowymi. Tikrow od października do grudnia ubiegłego roku zrealizowało 31% więcej zleceń niż we wcześniejszym kwartale. Patrząc na obecny rok widzimy, że te statystyki powinny być jeszcze wyższe – dodaje Krzysztof Trębski.

Branżowy wskaźnik pracy dorywczej

Branżowy Wskaźnik Pracy Dorywczej wskazuje, że największe zapotrzebowanie na pracowników dorywczych w ostatnim kwartale tego roku zgłasza logistyka. 66% firm planuje zatrudnić dodatkowych pracowników, z czego 26% więcej, a 24% tyle samo co w poprzednim kwartale. W produkcji dodatkowych rąk do pracy będzie poszukiwać 59% przedsiębiorstw – 25% zwiększy zapotrzebowanie, 16% zmniejszy, a 18% pozostawi na podobnym poziomie co w III kwartale br. W sektorze handlowym 44% przedsiębiorstw planuje zatrudnić pracowników dorywczych – 18% tyle więcej niż kwartał wcześniej, 13% tyle samo, a 12% mniej.

Firmy wskazują na kilka najważniejszych powodów zainteresowania pracownikami natychmiastowymi. To przede wszystkim rosnące koszty zatrudnienia stałych pracowników (42% wskazań), sezonowy wzrost zamówień (34%) oraz trudności związane z absencją pracowników w sezonie grypowym i okołoświątecznym (31%). Tuż za podium znalazły się trudności z pozyskaniem pracowników fizycznych lub niewymagających specjalistycznych kompetencji (29%) oraz chęć wypróbowania elastycznego modelu zatrudnienia (28%). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsumencki wskaźnik pracy dorywczej

Na atrakcyjne oferty zleceń natychmiastowych czeka liczna grupa Polaków. 18% respondentów planuje w IV kwartale br. podjąć pracę dodatkową (58% nie ma takich planów, a 23% jeszcze nie wie). 

Im młodsza osoba, tym częściej myśli o dodatkowym źródle dochodów. W najmłodszej grupie Polaków w wieku od 18. do 24. roku życia więcej niż co trzeci zapytany podejmie się dorywczego zajęcia (36%), wśród osób od 25 do 44 lat średnio co czwarty, w grupie 45–54 lata – co siódmy, a w grupie 55+ – co dziesiąty. Biorąc pod uwagę status zawodowy, najczęściej dorobić planują osoby pracujące na umowę zlecenie lub o dzieło (odpowiednio 46% i 41%) oraz studenci (40%). 

Polacy szukają dodatkowego zajęcia, bo potrzebują pieniędzy na dodatkowe wydatki (64%) oraz zmuszają ich do tego wysokie ceny i rosnące koszty codziennego życia (56%). Zarobione w ten sposób fundusze przeznaczą na codzienne wydatki (55%), wakacje lub urlop (26%) oraz sprzęt lub meble (24%). 

– Sektor pracy natychmiastowej pod koniec roku pozwala Polakom szybko dorobić całkiem atrakcyjne sumy. W naszej aplikacji obecnie najpopularniejsze zlecenia dotyczą takich stanowisk jak magazynier, kasjer i pracownik sklepu, gdzie dniówki oscylują nawet na poziomie 250 zł. Wystarczy kilka kliknięć, by przyjąć zlecenie na jutro czy najbliższy weekend. Codziennie pojawiają się nowe oferty – mówi Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

Wskaźnik Pracy Dorywczej to nowe narzędzie analityczne przygotowane przez Tikrow, właściciela aplikacji z ofertami pracy natychmiastowej oraz pracownikami natychmiastowymi. Jego głównym celem jest szybkie badanie, ile firm planuje wspierać się w danym okresie pracownikami dorywczymi, realizowane w trybie kwartalnym na reprezentatywnej próbie przedsiębiorstw logistycznych, produkcyjnych i handlowych. Dodatkowo, badanie uwzględnia perspektywę pracowników i pokazuje, jak wielu Polaków zamierza pracy dorywczej poszukiwać. 

Badanie pracowników przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI. Selekcja z ogólnopolskiej próby losowo-kwotowej N=1069 osób w wieku od 18–tu lat wzwyż, gdzie kwoty łączne dla kategorii: płeć, wiek, wielkość miejscowości zamieszkania, dobrane według reprezentacji w populacji pełnoletnich Polaków. Badanie zostało zrealizowane w dniach 15–17 września 2023 roku.

Badanie pracodawców przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI na próbie liczącej N=319 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji firm branży handlowej, produkcyjnej i logistycznej. Termin realizacji: 18–20 września 2023. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

    Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

    Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

    Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

    Zwolnienie lekarskie na urlopie

    Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

    Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

    Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
     

    REKLAMA

    Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

    Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

    Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

    Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

    Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

    Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

    Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

    Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

    REKLAMA

    Wolne w pracy na szybko 2024. Co jest lepsze: urlop na żądanie czy zwolnienie z powodu działania siły wyższej

    Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

    Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

    Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

    REKLAMA