Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024
REKLAMA
REKLAMA
- Komisja UE określa priorytety na 2024 w celu wzmocnienia konkurencyjności UE
- Wspólne sprawozdanie w ramach zatrudnienia w UE na 2024
- Wniosek dotyczący wspólnego sprawozdania o zatrudnieniu
- Jakie cele UE w zakresie rynku pracy do 2023?
- Zalecenie dotyczące polityki gospodarczej w strefie euro na 2024 r.
Komisja UE określa priorytety na 2024 w celu wzmocnienia konkurencyjności UE
Z badań ekspertów UE wynika, że gospodarka UE nadal jest odporna na liczne "wstrząsy", które wystąpiły w ostatnich latach. Jednak nie da się ukryć, że w 2023 r. gospodarka UE straciła dynamikę wzrostu w kontekście wysokiej inflacji i zaostrzonych warunków finansowania. Eksperci w 2024 r. spodziewają się jedynie umiarkowanego wzrostu gospodarczego. Jak podkreślają: UE stoi w obliczu szeregu ważnych wyzwań strukturalnych, w tym:
REKLAMA
- niskiego wzrostu wydajności ekonomicznej;
- transformacji ekologicznej;
- transformacji cyfrowej;
- starzenia się społeczeństwa;
- włączenia społecznego;
- konfliktów zbrojnych;
- napływem cudzoziemców;
którymi należy się zająć, aby pozostać na ścieżce zrównoważonej konkurencyjności.
Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, profesor Christopher Pissarides, przekonywał, że kraje o silnym wsparciu społecznym dla pracowników "mogą z korzyścią wykorzystać sztuczną inteligencję do tworzenia dobrych miejsc pracy i lepszego życia". Kraje takie jak "Stany Zjednoczone i Chiny" są daleko do przodu, jeśli chodzi o przygotowanie do sztucznej inteligencji, ale sromotnie zawodzą, jeśli chodzi o wsparcie społeczne. Nie powiedziałbym więc, że tworzą dobre miejsca pracy".
Wspólne sprawozdanie w ramach zatrudnienia w UE na 2024
Rada Europejska bada co roku sytuację zatrudnienia w Unii i przyjmuje konkluzje w tym przedmiocie na podstawie wspólnego sprawozdania rocznego Rady i Komisji. Na podstawie konkluzji Rady Europejskiej, Rada, na wniosek Komisji i po konsultacji z Parlamentem Europejskim, Komitetem Ekonomiczno-Społecznym, Komitetem Regionów i Komitetem ds. Zatrudnienia opracowuje co roku wytyczne, które Państwa Członkowskie uwzględniają w swoich politykach zatrudnienia. Następnie, każde Państwo Członkowskie przesyła do Rady i Komisji roczne sprawozdanie w sprawie podstawowych środków, jakie przyjęło w celu wykonania swej polityki zatrudnienia w świetle wytycznych.
Wniosek dotyczący wspólnego sprawozdania o zatrudnieniu
Wniosek dotyczący wspólnego sprawozdania o zatrudnieniu potwierdza, że unijny rynek pracy jest odporny:
- w 2022 r. wskaźnik zatrudnienia w UE osiągnął 74,6 %;
- w drugim kwartale 2023 r. wskaźnik zatrudnienia wzrósł on do 75,4%, znacznie przekraczając poziom sprzed pandemii;
- bezrobocie w UE spadło w 2022 r. do najniższego poziomu w historii (6,2%), a tendencja ta utrzymała się w drugim kwartale 2023 r. (6%);
- pomimo wzrostu płac nominalnych płace realne w 2022 r. spadły w różnym stopniu w prawie wszystkich państwach członkowskich.
Jakie cele UE w zakresie rynku pracy do 2023?
To wydanie wspólnego sprawozdania jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r. Chociaż UE jest na dobrej drodze do osiągnięcia głównego celu w zakresie zatrudnienia na poziomie 78 % do 2030 r., nadal potrzebne są znaczne postępy, aby osiągnąć pozostałe dwa główne cele w zakresie uczenia się dorosłych i ograniczania ubóstwa.
Zalecenie dotyczące polityki gospodarczej w strefie euro na 2024 r.
Jak podaje UE: w zaleceniu dla strefy euro przedstawiono dostosowane do potrzeb porady polityczne dla państw członkowskich strefy euro w kwestiach, które mają wpływ na funkcjonowanie strefy euro jako całości. W tym roku nacisk kładziony jest na reakcje polityczne na wyzwania związane z wysoką inflacją i konkurencyjnością. Państwa członkowskie strefy euro powinny przyjąć skoordynowaną, ostrożną politykę fiskalną w celu poprawy stabilności finansów publicznych i uniknięcia podsycania presji inflacyjnej. Ponadto ważne jest zapewnienie wysokiego i trwałego poziomu inwestycji publicznych oraz promowanie inwestycji prywatnych poprzez przyspieszenie wdrażania programów Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz polityki spójności, jak i wspieranie zmian płac, które łagodzą utratę siły nabywczej pracowników, z uwzględnieniem dynamiki konkurencyjności
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat