REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadek ofert pracy zdalnej, więcej ogłoszeń dla pracowników fizycznych [RAPORT]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
szukanie pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Barometr Ofert Pracy z najnowszymi danymi o ogłoszeniach o zatrudnianiu. Gdzie przybyło ofert pracy, a w jakich zawodach jest ich mniej? 

Mniej ogłoszeń o pracę

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, we wrześniu spadł do 282,5 pkt z 295,1 pkt. w sierpniu tego roku.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z barometrem, po czterech miesiącach stosunkowo niewielkich zmian na rynku wakatów, liczba ogłoszeń zmniejszyła się w największym stopniu od kwietnia tego roku, na skutek czego wartość wskaźnika spadła do poziomu najniższego od kwietnia 2021 r. Choć wakatów generalnie ubywa od ponad roku, na tle ubiegłych okresów dekoniunktury (kryzys finansowy oraz spadki covidowe) skala redukcji liczby ogłoszeń w porównaniu do wartości szczytowej jest mniejsza. Na tle tych spadkowych tendencji obserwujemy wzrost odsetka ofert pracy hybrydowej. Odsetek pracy zdalnej w wielu kategoriach wyraźnie spadł.

Dodano, że w samym wrześniu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, spadek liczby internetowych ofert zatrudnienia w porównaniu do ubiegłego miesiąca notowany jest we wszystkich województwach. Relatywnie największe spadki wystąpiły w woj. warmińsko-mazurskim, lubuskim oraz podkarpackim. Stosunkowo gorsza sytuacja pod względem liczby zredukowanych ofert pracy zarówno w skali miesiąca, jak i ostatniego roku, utrzymuje się w województwach o relatywnie wysokiej stopie bezrobocia.

Spadek ofert pracy zdalnej

REKLAMA

Wskazano, że spośród głównych przyczyn spadków wyróżniamy zmniejszającą się aktywność pracodawców, w dużej mierze spowodowaną złym stanem koniunktury gospodarczej zarówno krajowej, jak i ogólnoświatowej oraz napięciem geopolitycznym. Wszystkie te czynniki działają na niekorzyść przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu nowych pracowników. Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w sierpniu pozostała na poziomie sprzed miesiąca równym 5,1 proc. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 0,2 p. proc.

Dodano, że jedną z dotychczas obserwowanych wśród internetowych ofert pracy tendencją jest powszechny spadek odsetka ofert pracy zdalnej. Wraz ze spadkiem liczby ofert pracy zdalnej notujemy wzrost liczby ogłoszeń pracy hybrydowej. Tego typu praca umożliwia łączenie pracy zdalnej i stacjonarnej. Odsetek ofert pracy hybrydowej sukcesywnie rósł niemal od początku 2021 r. We wrześniu wśród obserwowanych ogłoszeń o zatrudnieniu odsetek pracy hybrydowej był prawie dwukrotnie większy niż odsetek ofert pracy zdalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z raportu wynika, że spośród szerokich grup ofert pracy we wrześniu, nowych ogłoszeń o zatrudnieniu przybyło jedynie dla pracowników fizycznych. Zawody te pozostają jedyną szeroką grupą, dla której liczba ogłoszeń rośnie, choć nieregularnie, przez cały 2023 r. We wszystkich pozostałych grupach, wakatów ogłoszono mniej niż przed miesiącem, przy czym relatywnie największe spadki wystąpiły w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych. Spadek ten był największy od kwietnia br. Wrzesień był siódmym miesiącem w 2023 r., w którym liczba ogłoszeń zmalała w stosunku do poprzedniego okresu. W konsekwencji liczba ogłoszonych ofert pracy jest najniższa od dwóch lat.

Ubywa wakatów w usługach 

Spadki zanotowano też dla przedstawicieli zawodów usługowych oraz wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych. Nieco gorszą sytuację obserwujemy w tej drugiej grupie. "Po krótkim odbiciu od dna z początkiem br., w drugim kwartale liczba wakatów ponownie zaczęła maleć, przy czym w ostatnich dwóch miesiącach redukcja ogłoszeń uległa przyspieszeniu. W usługach, po dotychczasowym ożywieniu, wakatów ubywa drugi miesiąc z rzędu" - wskazano w raporcie.

Z kolei w zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych, we wrześniu ogłoszeń przybyło jedynie dla pracowników administracyjnych oraz tych zajmujących się obsługą klienta.

"W grupie ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych we wrześniu ogłoszeń o zatrudnieniu ubyło niemal wszędzie. Ostro zanurkowała liczba ogłoszeń dla programistów. Duże spadki wystąpiły także dla pracowników zaplecza B+R oraz działów BHP" - podano w raporcie.

Dodano, że w zawodach usługowych we wrześniu wakatów było mniej niż przed miesiącem we wszystkich kategoriach. Relatywnie największe spadki wystąpiły w branży medialnej oraz edukacyjnej.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mick/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA