REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadek ofert pracy zdalnej, więcej ogłoszeń dla pracowników fizycznych [RAPORT]

szukanie pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Barometr Ofert Pracy z najnowszymi danymi o ogłoszeniach o zatrudnianiu. Gdzie przybyło ofert pracy, a w jakich zawodach jest ich mniej? 

Mniej ogłoszeń o pracę

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, we wrześniu spadł do 282,5 pkt z 295,1 pkt. w sierpniu tego roku.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z barometrem, po czterech miesiącach stosunkowo niewielkich zmian na rynku wakatów, liczba ogłoszeń zmniejszyła się w największym stopniu od kwietnia tego roku, na skutek czego wartość wskaźnika spadła do poziomu najniższego od kwietnia 2021 r. Choć wakatów generalnie ubywa od ponad roku, na tle ubiegłych okresów dekoniunktury (kryzys finansowy oraz spadki covidowe) skala redukcji liczby ogłoszeń w porównaniu do wartości szczytowej jest mniejsza. Na tle tych spadkowych tendencji obserwujemy wzrost odsetka ofert pracy hybrydowej. Odsetek pracy zdalnej w wielu kategoriach wyraźnie spadł.

Dodano, że w samym wrześniu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, spadek liczby internetowych ofert zatrudnienia w porównaniu do ubiegłego miesiąca notowany jest we wszystkich województwach. Relatywnie największe spadki wystąpiły w woj. warmińsko-mazurskim, lubuskim oraz podkarpackim. Stosunkowo gorsza sytuacja pod względem liczby zredukowanych ofert pracy zarówno w skali miesiąca, jak i ostatniego roku, utrzymuje się w województwach o relatywnie wysokiej stopie bezrobocia.

Spadek ofert pracy zdalnej

Wskazano, że spośród głównych przyczyn spadków wyróżniamy zmniejszającą się aktywność pracodawców, w dużej mierze spowodowaną złym stanem koniunktury gospodarczej zarówno krajowej, jak i ogólnoświatowej oraz napięciem geopolitycznym. Wszystkie te czynniki działają na niekorzyść przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu nowych pracowników. Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w sierpniu pozostała na poziomie sprzed miesiąca równym 5,1 proc. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 0,2 p. proc.

REKLAMA

Dodano, że jedną z dotychczas obserwowanych wśród internetowych ofert pracy tendencją jest powszechny spadek odsetka ofert pracy zdalnej. Wraz ze spadkiem liczby ofert pracy zdalnej notujemy wzrost liczby ogłoszeń pracy hybrydowej. Tego typu praca umożliwia łączenie pracy zdalnej i stacjonarnej. Odsetek ofert pracy hybrydowej sukcesywnie rósł niemal od początku 2021 r. We wrześniu wśród obserwowanych ogłoszeń o zatrudnieniu odsetek pracy hybrydowej był prawie dwukrotnie większy niż odsetek ofert pracy zdalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z raportu wynika, że spośród szerokich grup ofert pracy we wrześniu, nowych ogłoszeń o zatrudnieniu przybyło jedynie dla pracowników fizycznych. Zawody te pozostają jedyną szeroką grupą, dla której liczba ogłoszeń rośnie, choć nieregularnie, przez cały 2023 r. We wszystkich pozostałych grupach, wakatów ogłoszono mniej niż przed miesiącem, przy czym relatywnie największe spadki wystąpiły w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych. Spadek ten był największy od kwietnia br. Wrzesień był siódmym miesiącem w 2023 r., w którym liczba ogłoszeń zmalała w stosunku do poprzedniego okresu. W konsekwencji liczba ogłoszonych ofert pracy jest najniższa od dwóch lat.

Ubywa wakatów w usługach 

Spadki zanotowano też dla przedstawicieli zawodów usługowych oraz wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych. Nieco gorszą sytuację obserwujemy w tej drugiej grupie. "Po krótkim odbiciu od dna z początkiem br., w drugim kwartale liczba wakatów ponownie zaczęła maleć, przy czym w ostatnich dwóch miesiącach redukcja ogłoszeń uległa przyspieszeniu. W usługach, po dotychczasowym ożywieniu, wakatów ubywa drugi miesiąc z rzędu" - wskazano w raporcie.

Z kolei w zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych, we wrześniu ogłoszeń przybyło jedynie dla pracowników administracyjnych oraz tych zajmujących się obsługą klienta.

"W grupie ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych we wrześniu ogłoszeń o zatrudnieniu ubyło niemal wszędzie. Ostro zanurkowała liczba ogłoszeń dla programistów. Duże spadki wystąpiły także dla pracowników zaplecza B+R oraz działów BHP" - podano w raporcie.

Dodano, że w zawodach usługowych we wrześniu wakatów było mniej niż przed miesiącem we wszystkich kategoriach. Relatywnie największe spadki wystąpiły w branży medialnej oraz edukacyjnej.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mick/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA