REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zatrudnić cudzoziemca zgodnie z przepisami? Idzie nowa ustawa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wojciech Napora
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
cudzoziemcy zatrudnianie przepisy nowa ustawa pracownik z zagranicy
Cudzoziemcy w 2025 r. - zatrudnianie zgodnie z przepisami
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemców z krajów trzecich w Polsce regulują przepisy znajdujące się w kilku aktach prawnych. Co w pierwszej kolejności powinni zrobić pracodawcy, aby legalnie zatrudnić cudzoziemca? Jakie dokumenty są wymagane? Warto dodać, że nadchodzi nowa ustawa, a wraz z nią nowe przepisy.

Legalny pobyt cudzoziemca warunkiem zatrudnienia w Polsce

Podstawową kwestią, od której powinien zacząć pracodawca, zamierzający zatrudnić cudzoziemca z kraju trzeciego, jest sprawdzenie dokumentu pobytowego obcokrajowca. Warunkiem legalnego zatrudnienia jest bowiem legalny pobyt. W ustawie o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej czytamy:

REKLAMA

Autopromocja

Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest obowiązany żądać od cudzoziemca przedstawienia przed rozpoczęciem pracy ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Legalny pobyt w RP nie oznacza w każdym przypadku, że cudzoziemiec może pojąć pracę w Polsce. Są np. rodzaje wiz (cel wydania 01 - wiza wydawana w celu turystycznym, cel wydania 20 - gdy wiza jest wydana w celu korzystania z ochrony czasowej), które nie uprawniają do wykonywania pracy. Dlatego zawsze należy zacząć od uzyskania tytułu pobytowego obcokrajowca i sprawdzenia, czy może na nim pracować.

Dokument legalizujący pracę cudzoziemca

Jeżeli tytuł pobytowy cudzoziemca umożliwia mu podjęcie pracy w RP, należy sprawdzić, czy potrzebuje on dokumentu legalizującego pracę. Chodzi o zezwolenie na pracę, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy obcokrajowiec ma pełny dostęp do polskiego rynku pracy i nie potrzebuje wspomnianych dokumentów. Jest tak, jeżeli np. cudzoziemiec jest absolwentem polskiej szkoły ponadpodstawowej, studiów stacjonarnych lub ma określony w przepisach tytuł pobytowy, który zwalnia go z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (np. pobyt stały).

Zezwolenie na pracę i inne dokumenty legalizujące zatrudnienie w Polsce

REKLAMA

Jeżeli cudzoziemiec potrzebuje do pracy w Polsce zezwolenia na pracę, warto ustalić, który dokument będzie dla niego i dla pracodawcy najbardziej odpowiedni. Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemców ze wszystkich krajów trzecich. Ubiega się o nie pracodawca w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najpopularniejszym rodzajem zezwolenia na pracę jest zezwolenie na pracę typu a. Jest ono wymagane, jeżeli cudzoziemiec wykonuje pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wydaje się je na okres nie dłuższy niż 3 lata.

REKLAMA

Szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę jest zezwolenie na pracę sezonową (tzw. zezwolenie typu S). Od standardowego zezwolenia na pracę odróżnia je to, że pracodawca ubiega się o nie w urzędzie pracy, a nie w urzędzie wojewódzkim. Ponadto dotyczy ono prac sezonowych, w sektorach: rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka, wykonywanych przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym.

Kolejnym dokumentem legalizującym pracę cudzoziemców w RP jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. To uproszczona, w stosunku do zezwolenia na pracę, procedura legalizacji pracy cudzoziemców. Mogą z niej jednak skorzystać jedynie pracodawcy, którzy zatrudniają lub planują zatrudnić cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Oświadczenie rejestruje pracodawca w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na adres stałego pobytu (dotyczy osób fizycznych i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą) lub adres siedziby. Maksymalny okres, na który pracodawca może powierzyć pracę cudzoziemcowi w ramach oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy to 24 miesiące.

Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy jest najprostszą i bezpłatną formą legalizacji pracy cudzoziemca. Jednak, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy ono jedynie obywateli Ukrainy (ewentualnie ich małżonków). Zaletą powiadomienia jest to, że można je wysłać do urzędu pracy już po zatrudnieniu cudzoziemca, w ciągu 7 dni (od powierzenia pracy). Ta forma legalizacji pracy dotyczy wszystkich obywateli Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce.

Nowa ustawa o cudzoziemcach

Warto wspomnieć, że trwają prace legislacyjne nad ustawą o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument został przyjęty przez Sejm RP (25.02.2025 r.) i został przekazany do Senatu RP. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo nowe przepisy, które mają usprawnić zatrudnianie cudzoziemców w Polsce, wejdą w życie.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

REKLAMA

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

REKLAMA

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

Raz w roku 14 dni z rzędu urlopu wypoczynkowego? Czy to obowiązek pracownika?

Czy pracownik musi raz w roku kalendarzowym wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu? Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

REKLAMA