REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

50 tys. zł. i 5% opłaty od WPS - zmiana przepisów, niższe opłaty sądowe w prawie pracy, rewolucja na korzyść pracowników

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
50 tys. zł. i 5% opłaty od WPS - zmiana przepisów, niższe opłaty sądowe w prawie pracy, rewolucja na korzyść pracowników
50 tys. zł. i 5% opłaty od WPS - zmiana przepisów, niższe opłaty sądowe w prawie pracy, rewolucja na korzyść pracowników
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy sąd pracy jest za darmo? Kto ponosi koszty sprawy w sądzie pracy? Jakie są koszty przegranej sprawy w sądzie pracy? Dotychczas w sprawach pracowniczych, gdzie WPS przekraczał 50 tys. zł pracownik miał obowiązek uiszczenia opłaty sądowej, która stanowiła opłatę stosunkową w wysokości 5% WPS, nie więcej niż 200 tys. zł i musiała być uiszczania od wszystkich pism podlegających opłacie (np. pozew, zażalenie, apelacja). Teraz już tak nie jest! Pracownicy skorzystają - mogą wnosić nawet milionowe powództwa, bez obawy ponoszenia opłaty na wstępie od pozwu. Czy sądy pracy będą "zapchane" nowymi sprawami? Zapewne tak, bo koszty ponoszone na wstępie sprawy, nie odstraszą już pracowników.
rozwiń >

Koszty sądowe w sprawach cywilnych

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1144, dalej jako: ustawa) określa:

Autopromocja
 • zasady i tryb pobierania kosztów sądowych w sprawach cywilnych,
 • zasady zwrotu kosztów sądowych w sprawach cywilnych,
 • wysokość opłat sądowych w sprawach cywilnych,
 • zasady zwalniania od kosztów sądowych oraz umarzania,
 • rozkładania na raty i odraczania terminu zapłaty należności sądowych.

Co obejmują koszty sądowe, kto uiszcza koszty sądowe?

Koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki. Co do zasady, do uiszczenia kosztów sądowych obowiązana jest strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki. Opłacie podlegają w szczególności takie pisma:
1) pozew
2) apelacja i zażalenie;
3) skarga kasacyjna i skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia;
4) sprzeciw od wyroku zaocznego;
5) zarzuty od nakazu zapłaty;
6)  wniosek o wszczęcie postępowania nieprocesowego; o ogłoszenie upadłości; o wpis i wykreślenie w księdze wieczystej; o wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym i w rejestrze zastawów oraz o zmianę i wykreślenie tych wpisów;
7) skarga o wznowienie postępowania i wiele innych pism.

Koszty sądowe w sprawach z zakresu prawa pracy - ważne zmiany!

Od dnia 28 września 2023 r. obowiązują (rewolucyjne) zmiany, które dotyczą zmian kosztów sądowych ponoszonych w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Ważne

Zmiany wprowadziła ustawa o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw z dnia 7 lipca 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1860). Zmiany dotyczą wielu zagadnień m.in.: umożliwienia przeprowadzania posiedzeń zdalnych w postępowaniu cywilnym; usprawnienia procedur dotyczących bezpieczeństwa i porządku publicznego w budynkach sądowych; usprawnienia procesu zarządzania systemami informatycznymi w sądach; rozszerzania zakresu funkcjonowania Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych na sprawy karne; wprowadzenia rozwiązań, które usprawnią i przyspieszą postępowanie karne na etapie jurysdykcyjnym jak i zmiany kosztów sądowych w sprawach pracowniczych.

Opłata podstawowa pobierana od pracodawcy

W sprawach z zakresu prawa pracy od pracodawcy pobiera się opłatę podstawową wyłącznie od:

 • apelacji
 • zażalenia
 • skargi kasacyjnej
 • skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Pracodawca uiszcza opłatę podstawową od pism podlegających opłacie ww. wymienionych, także w sprawie o ustalenie istnienia stosunku pracy wytoczonej z powództwa inspektora pracy.

Opłata od apelacji pobierana od pracodawcy i pracownika ponad WPS wynoszący 50 000 zł.

W sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 000 złotych, od wartości przedmiotu sporu ponad tę kwotę, od pracownika i pracodawcy pobiera się opłatę od apelacji, na zasadach przewidzianych w art. 13 ustawy.

Przepis art. 13 ust. 1 ustawy, wskazuje, że w sprawach o prawa majątkowe pobiera się od pisma opłatę stałą ustaloną według wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia wynoszącej:

 • do 500 złotych - w kwocie 30 złotych;
 • ponad 500 złotych do 1500 złotych - w kwocie 100 złotych;
 • ponad 1500 złotych do 4000 złotych - w kwocie 200 złotych;
 • ponad 4000 złotych do 7500 złotych - w kwocie 400 złotych;
 • ponad 7500 złotych do 10 000 złotych - w kwocie 500 złotych;
 • ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych - w kwocie 750 złotych;
 • ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych - w kwocie 1000 złotych;
 • powyżej 20.000 złotych – opłata stosunkowa 5% wartości, nie więcej niż 200.000 złotych. 

Na skutek tych zmian, pracownik w sprawach z zakresu prawa pracy zwolniony jest z ponoszenia opłat od wszelkich pism procesowych, za wyjątkiem opłaty od apelacji. Jeżeli więc pracownik nie będzie zgadzał się z wyrokiem sądu i złoży od niego apelację, będzie zobowiązany uiścić opłatę, ale tylko wtedy gdy jego roszczenie/ żądanie (WPS) będzie wyższe niż 50 000 zł. Na dodatek w takiej sytuacji opłata od apelacji wymagana jest jedynie wówczas, gdy wartość przedmiotu sporu przekracza 50 000 zł.

Przykład
JAK JEST TERAZ (na przykładzie opłaty od pozwu)

Anna W. złożyła do sądu pracy pozew przeciwko pracodawcy o zapłatę niewypłaconego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Żądanie powódki, czyli WPS wynosił w sprawie 70 000 zł. Anna Z. nie jest zobowiązana do wniesienia odpłaty od pozwu, ponieważ na mocy nowych przepisów jest od tego zwolniona.

JAK BYŁO KIEDYŚ (na przykładzie opłaty od pozwu)

Anna W. zobowiązana byłaby do uiszczenia opłaty od pozwu. Musiałaby wnieść opłatę sądową w kwocie 3 500 zł, ze względu na to, że obowiązywała opłata 5% z kwoty WPS. Tak więc 5% z kwoty 70 000 zł daje 3 500 zł opłaty. 

3500 zł od pozwu a brak opłaty od pozwu to zasadnicza zmiana na korzyść pracownika!

Przykład
JAK JEST TERAZ (na przykładzie opłaty od apelacji)

Anna Z. przegrała w sądzie pracy w I instancji, sąd uznał jej roszczenie za niezasadne i niezgodne z prawem. Anna Z. postanowiła złożyć apelację. Według nowych przepisów Anna Z. zobowiązana jest do uiszczenia apelacji od wyroku, którą złożyła do sądu II instancji. Ile będzie wynosiła opłata od apelacji? WPS wynosił w sprawie 70 000 zł, tak więc należy sięgnąć do art. 13 ustawy i ustalić opłatę stałą. Skoro WPS wynosi 70 000 zł. to WPS przewyższa kwotę 50 000 złotych, i od tej kwoty przewyższającej czyli od 20 000 zł, od pracownika pobiera się opłatę od apelacji, na zasadach przewidzianych w art. 13 ustawy. Jest to 1000 zł opłaty (ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych - w kwocie 1000 złotych, patrz wyżej).

JAK BYŁO KIEDYŚ (na przykładzie opłaty od apelacji)

Anna Z. przegrała w sądzie pracy w I instancji, sąd uznał jej roszczenie za niezasadne i niezgodne z prawem. Anna Z. postanowiła złożyć apelację. Według nowych przepisów Anna Z. zobowiązana jest do uiszczenia apelacji od wyroku, którą złożyła do sądu II instancji. Ile przed zmianami wynosiła opłata od apelacji? WPS wynosił w sprawie 70 000 zł., przed zmianami obowiązywała opłata 5% z kwoty WPS. Tak więc 5% z kwoty 70 000 zł daje 3 500 zł opłaty. 

3500 zł a 1000 zł opłaty od apelacji to zasadnicza zmiana na korzyść pracownika!

Koszty sądowe w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych i w sprawach odwołań rozpoznawanych przez sąd pracy i ubezpieczeń społecznych pobiera się opłatę podstawową wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Powyższego nie stosuje się do strony wnoszącej odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA