REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca dorywcza: Elastyczność i możliwości dla wszystkich

Praca dorywcza stała się integralną częścią współczesnego rynku pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca dorywcza stała się integralną częścią współczesnego rynku pracy, oferując elastyczność i różnorodność możliwości zarobkowania dla ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, osobą pracującą na pełen etat czy emerytem, praca dorywcza może dostarczyć dodatkowych dochodów oraz cennego doświadczenia zawodowego.

Jednym z głównych atutów pracy dorywczej jest jej elastyczność czasowa. Osoby, które nie mogą lub nie chcą pracować na pełen etat, mogą łatwo znaleźć dorywczą pracę, która pasuje do ich harmonogramu. Studenci, na przykład, często podejmują pracę dorywczą, aby zarobić na swoje wydatki czy spłacić studenckie kredyty, jednocześnie mając czas na naukę i udział w życiu społecznym. Osoby pracujące na pełen etat mogą z kolei znaleźć pracę dorywczą, która pozwoli im rozwijać nowe umiejętności lub pasje.

Autopromocja

Praca dorywcza – szansa dla eksperymentów

Praca dorywcza jest również szansą dla tych, którzy chcą eksperymentować z różnymi rodzajami pracy lub zmieniać ścieżki kariery. Dzięki pracy dorywczej można spróbować swoich sił w różnych branżach, zdobyć nowe umiejętności i nawiązać cenne kontakty zawodowe. To także sposób na uniknięcie monotonii, która często towarzyszy tradycyjnym etatom.

Dla przedsiębiorczych jednostek praca dorywcza może być początkiem własnego biznesu. Wielu przedsiębiorców rozpoczynało swoją karierę od pracy dorywczej, która pomogła im zdobyć doświadczenie i kapitał potrzebny do założenia własnej firmy. Praca dorywcza może być także platformą do testowania pomysłów biznesowych bez konieczności ryzykowania całego majątku.

Praca dorywcza wobec wyzwań

Jednakże, mimo licznych korzyści, praca dorywcza może być wyzwaniem. Osoby pracujące dorywczo często muszą radzić sobie z niestabilnością zatrudnienia, brakiem świadczeń socjalnych oraz trudnościami w planowaniu finansów. 

Dlatego ważne jest, aby osoby podejmujące pracę dorywczą były świadome swoich praw i obowiązków oraz były odpowiednio zabezpieczone podczas pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, praca dorywcza stanowi istotny element dzisiejszego rynku pracy, oferując elastyczność i różnorodność możliwości dla ludzi o różnych sytuacjach życiowych. Odpowiednio wykorzystywana może pomóc w zdobyciu cennego doświadczenia zawodowego, rozwijaniu umiejętności i zarabianiu dodatkowych pieniędzy. Warto jednak pamiętać o swoich prawach i zobowiązaniach, aby móc w pełni korzystać z tej formy zatrudnienia.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

REKLAMA