REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

W końcu września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

Większość pracujących w gospodarce narodowej stanowili we wrześniu 2023 r. mężczyźni: ich udział w ogólnej liczbie pracujących wyniósł 52,9%. Według danych opublikowanych przez GUS struktura płci pracujących była zróżnicowana w zależności od ich wieku. Przewaga mężczyzn występowała zasadniczo w każdym wieku. Kobiety dominowały jedynie wśród pracujących mających od 48 do 59 lat.

Autopromocja
Ważne

Dane dotyczą osób pracujących w podmiotach gospodarki narodowej z siedzibą w Polsce, które mieszkają na terenie Polski lub za granicą.

Pracujący w gospodarce narodowej według płci i wieku w 2023 r.

Wykres 1. Pracujący w gospodarce narodowej według płci i wieku w 2023 r. IX 2023.png

 

Stan na 30 września 2023 r.

GUS

Struktura płci pracujących była również zróżnicowana w zależności od ich miejsca zamieszkania. Kobiety przeważały wśród pracujących głównie w największych miastach Polski oraz gminach, które otaczają największe miasta. Im większa odległość od dużych ośrodków, tym udział kobiet w ogólnej liczbie pracujących był stosunkowo mniejszy. Największy udział kobiet – 56,0% odnotowano według stanu na 30 września 2023 r. w województwie małopolskim, w przygranicznej gminie wiejskiej Lipnica Wielka. Najmniej kobiet pracowało w gminie wiejskiej Puńsk w województwie podlaskim: stanowiły tam one 30,3% ogółu pracujących.

Udział kobiet w ogólnej liczbie pracujących w gospodarce narodowej według gminy zamieszkania w 2023 r.

Mapa. 1. Udział kobiet w ogólnej liczbie pracujących w gospodarce narodowej według gminy zamieszkania w 2023 r. IX 2023

 

Stan na 30 września 2023 r.

GUS

Udział kobiet i mężczyzn w ogólnej liczbie pracujących był zróżnicowany również w zależności od rodzaju działalności podmiotu, w którym wykonywali pracę. Według stanu na 30 września 2023 r. najwięcej, bo 2802,1 tys. pracujących w gospodarce narodowej skupionych było w Przetwórstwie przemysłowym; było ich 18,5% ogółu pracujących. W tej sekcji kobiety stanowiły 34,7%. Druga pod względem liczby pracujących sekcja – Handel; naprawa pojazdów samochodowych skupiała 14,7% ogółu pracujących, a udział kobiet wyniósł ponad 53%. 

Według stanu na koniec września 2023 r. najsilniej sfeminizowane były sekcje Opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz Edukacja. Kobiety stanowiły w tych sekcjach odpowiednio 82,1% i 79,5% pracujących. Najwięcej mężczyzn pracowało w sekcjach Budownictwo oraz Górnictwo i wydobywanie, w których ich udział wyniósł prawie 90%.

Pracujący w gospodarce narodowej według płci i sekcji PKD w 2023 r.

Wykres 2. Pracujący w gospodarce narodowej według płci i sekcji PKD w 2023 r. IX 2023.png

 

Stan na 30 września 2023 r. 

GUS

Zarówno wśród pracujących mężczyzn, jak i kobiet dominowała praca najemna. W końcu września 2023 r. status ten posiadało 78,8% ogółu pracujących w gospodarce narodowej.

Pracujący w gospodarce narodowej według płci w 2023 r. 

Wyszczególnienie

Ogółem

Mężczyźni

Kobiety

tys. osób

Ogółem

15160,3

8025,8

7134,5

W tym

pracownicy najemni

11947,8

6022,2

5925,6

pracujący na własny rachunek łącznie z pomagającymi członkami rodziny

3180,4

1977,8

1202,6

Stan na 30 września 2023 r. 

W ostatnim dniu września 2023 r. wśród pracujących na własny rachunek łącznie z pomagającymi członkami rodziny mężczyźni stanowili 62,2%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło danych: GUS

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA