REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Musisz zostać z dzieckiem w domu? Masz prawo do 2 dni wolnego, nawet jeśli jest ono zdrowe

Dwa dni opieki na dziecko 188 kp
Dwa dni opieki na dziecko 188 kp
Dodatkowe wolne w pracy? Dwa dni opieki na dziecko - masz do tego prawo
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dziecko nie musi być chore, jeśli chcesz wziąć na opiekę nad nim wolne w pracy. To prawo pracownika wynikające z art. 188 Kodeksu pracy. Ile dni w roku przysługuje pracownikowi na opiekę nad zdrowym dzieckiem? Czy wolne na opiekę nad dzieckiem może wziąć ojciec, czy tylko matka? Czy pracodawca może odmówić wolnego na opiekę nad dzieckiem? 
rozwiń >

Ile wolnego na opiekę nad zdrowym dzieckiem? 

Pracownikowi przysługują 2 dni lub 16 godzin wolnego na opiekę nad dzieckiem. Prawo to jest zagwarantowane w Kodeksie Pracy, mówi o tym art. 188 KP.  

Czy pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze etatu również ma prawo do wolnego na opiekę nad dzieckiem zdrowym? Tak, jednak wymiar przysługującego wolnego zostanie proporcjonalnie pomniejszony. Jeśli pracownik pracuje na pół etatu, ma prawo do 8 godzin wolnego. Jeśli jest zatrudniony na ćwierć (¼) etatu, wówczas przysługują mu 4 godziny na opiekę nad dzieckiem zdrowym. Jeśli wymiar etatu jest nieparzysty, wówczas zaokrągla się w górę, na korzyść pracownika. 

Wymiar wolnego na dziecko zdrowe może być wykorzystany w dniach lub godzinach. Jaka forma będzie obowiązująca w przypadku danego pracownika, zależy to od jego pierwszego wyboru. Jeśli więc za pierwszym razem wykorzysta 4 godziny wolnego, wówczas przy następnych takich wnioskach będzie mógł ubiegać się o godziny. Jeśli wybierze dzień wolny, wtedy kolejny raz również będzie musiał wybrać formę dzienną.

Pracownik może wziąć wolne na opiekę nad dzieckiem zdrowym na pierwsze dwie godziny pracy, a następnie wrócić o pracy, na kolejne cztery i ponownie skorzystać z dwóch godzin wolnego na koniec pracy. 

Autopromocja

Czy ojciec również może skorzystać z 2 dni wolnego na opiekę nad dzieckiem zdrowym? 

Art. 188 KP mówi, że z prawa do wolnego na opiekę nad dzieckiem zdrowym może skorzystać zarówno matka, jak i ojciec. Rodzice nie mogą jednak podzielić między sobą przysługującej im puli. Jeśli przy pierwszym wyborze z wolnego skorzysta ojciec, również to według art. 189 KP w kolejnych wypadkach w danym roku, tylko jemu przysługuje to prawo. 

Jeśli rodzice są rozwiedzeni, prawo do 2 dni wolnego na opiekę nad chorym dzieckiem nadal im przysługuje, muszą jednak między sobą ustalić, które z nich weźmie wolne. Nie mogą tego zrobić równocześnie. 

Do jakiego wieku dziecka 2 dni wolnego w pracy?  

Prawo do wolnego w pracy na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje rodzicom do przedednia ukończenia przez nie 14 roku życia. W sytuacji, gdy dziecko ma więcej niż 14 lat 2 dni opieki już się nie należą. Jeśli dziecko jest młodsze, przysługujące 2 dni wolnego należy spożytkować do końca grudnia, a po nadejściu nowego roku otwiera się nowy limit dni opieki. Dni niewykorzystane nie przechodzą na kolejny rok. 

Czy wolne na opiekę nad dzieckiem zdrowym zalicza się do urlopu? 

Zgodnie z art. 188 KP rodzic, który weźmie wolne w pracy na opiekę nad zdrowym dzieckiem, nie będzie mieć pomniejszonej puli urlopu wypoczynkowego. Są to dwie odrębne kategorię. 

Niższe wynagrodzenie za dni wolne na opiekę nad dzieckiem? 

Art 188 KP stanowi jasno: rodzicowi, który zdecyduje się wziąć wolne w pracy na opiekę nad dzieckiem zdrowym, przysługuje 100 proc. wynagrodzenia za ten okres. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy pracownikowi zatrudnionemu na umowie zlecenie lub umowie o dzieło przysługuje wolne na opiekę nad dzieckiem zdrowym? 

Nie, umowa zlecenie czy dzieło nie uprawnia do wolnego na dziecko w pracy. Jedynie pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, mianowania, powołania czy wyboru mają prawo do dwóch dni opieki nad dzieckiem zdrowym. Pojęcie rodziców uprawnionych do skorzystania z wolnego na dziecko obejmuje nie tylko rodziców biologicznych, lecz także adopcyjnych, zastępczych, opiekunów prawnych czy faktycznych. 

Czy im więcej dzieci, tym więcej wolnego w pracy? 

Pula dni i godzin przysługujących rodzicom na wolne z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym jest jednakowa, bez względu na liczbę dzieci. 

Czy trzeba złożyć wniosek w pracy? 

Pracownik, który zamierza skorzystać z prawa do wolnego na opiekę nad dzieckiem zdrowym powinien złożyć wniosek do pracodawcy. Zwykle pracodawcy oczekują od pracowników deklaracji na początku roku czy zamierzają korzystać z przysługującego im prawa. 

Czy pracodawca ma prawo odmówić wolnego na opiekę nad dzieckiem? 

Pracodawca nie ma prawa odrzucić wniosku o wolne na opiekę nad dzieckiem zdrowym. Jeśli jednak to zrobi, grozi mu kara od 1000 zł do 30 000 zł. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  REKLAMA

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  REKLAMA