REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Musisz zostać z dzieckiem w domu? Masz prawo do 2 dni wolnego, nawet jeśli jest ono zdrowe

Dwa dni opieki na dziecko 188 kp
Dodatkowe wolne w pracy? Dwa dni opieki na dziecko - masz do tego prawo
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dziecko nie musi być chore, jeśli chcesz wziąć na opiekę nad nim wolne w pracy. To prawo pracownika wynikające z art. 188 Kodeksu pracy. Ile dni w roku przysługuje pracownikowi na opiekę nad zdrowym dzieckiem? Czy wolne na opiekę nad dzieckiem może wziąć ojciec, czy tylko matka? Czy pracodawca może odmówić wolnego na opiekę nad dzieckiem? 
rozwiń >

Ile wolnego na opiekę nad zdrowym dzieckiem? 

Pracownikowi przysługują 2 dni lub 16 godzin wolnego na opiekę nad dzieckiem. Prawo to jest zagwarantowane w Kodeksie Pracy, mówi o tym art. 188 KP.  

Czy pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze etatu również ma prawo do wolnego na opiekę nad dzieckiem zdrowym? Tak, jednak wymiar przysługującego wolnego zostanie proporcjonalnie pomniejszony. Jeśli pracownik pracuje na pół etatu, ma prawo do 8 godzin wolnego. Jeśli jest zatrudniony na ćwierć (¼) etatu, wówczas przysługują mu 4 godziny na opiekę nad dzieckiem zdrowym. Jeśli wymiar etatu jest nieparzysty, wówczas zaokrągla się w górę, na korzyść pracownika. 

Wymiar wolnego na dziecko zdrowe może być wykorzystany w dniach lub godzinach. Jaka forma będzie obowiązująca w przypadku danego pracownika, zależy to od jego pierwszego wyboru. Jeśli więc za pierwszym razem wykorzysta 4 godziny wolnego, wówczas przy następnych takich wnioskach będzie mógł ubiegać się o godziny. Jeśli wybierze dzień wolny, wtedy kolejny raz również będzie musiał wybrać formę dzienną.

Pracownik może wziąć wolne na opiekę nad dzieckiem zdrowym na pierwsze dwie godziny pracy, a następnie wrócić o pracy, na kolejne cztery i ponownie skorzystać z dwóch godzin wolnego na koniec pracy. 

REKLAMA

Autopromocja

Czy ojciec również może skorzystać z 2 dni wolnego na opiekę nad dzieckiem zdrowym? 

Art. 188 KP mówi, że z prawa do wolnego na opiekę nad dzieckiem zdrowym może skorzystać zarówno matka, jak i ojciec. Rodzice nie mogą jednak podzielić między sobą przysługującej im puli. Jeśli przy pierwszym wyborze z wolnego skorzysta ojciec, również to według art. 189 KP w kolejnych wypadkach w danym roku, tylko jemu przysługuje to prawo. 

Jeśli rodzice są rozwiedzeni, prawo do 2 dni wolnego na opiekę nad chorym dzieckiem nadal im przysługuje, muszą jednak między sobą ustalić, które z nich weźmie wolne. Nie mogą tego zrobić równocześnie. 

Do jakiego wieku dziecka 2 dni wolnego w pracy?  

Prawo do wolnego w pracy na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje rodzicom do przedednia ukończenia przez nie 14 roku życia. W sytuacji, gdy dziecko ma więcej niż 14 lat 2 dni opieki już się nie należą. Jeśli dziecko jest młodsze, przysługujące 2 dni wolnego należy spożytkować do końca grudnia, a po nadejściu nowego roku otwiera się nowy limit dni opieki. Dni niewykorzystane nie przechodzą na kolejny rok. 

Czy wolne na opiekę nad dzieckiem zdrowym zalicza się do urlopu? 

Zgodnie z art. 188 KP rodzic, który weźmie wolne w pracy na opiekę nad zdrowym dzieckiem, nie będzie mieć pomniejszonej puli urlopu wypoczynkowego. Są to dwie odrębne kategorię. 

Niższe wynagrodzenie za dni wolne na opiekę nad dzieckiem? 

Art 188 KP stanowi jasno: rodzicowi, który zdecyduje się wziąć wolne w pracy na opiekę nad dzieckiem zdrowym, przysługuje 100 proc. wynagrodzenia za ten okres. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy pracownikowi zatrudnionemu na umowie zlecenie lub umowie o dzieło przysługuje wolne na opiekę nad dzieckiem zdrowym? 

Nie, umowa zlecenie czy dzieło nie uprawnia do wolnego na dziecko w pracy. Jedynie pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, mianowania, powołania czy wyboru mają prawo do dwóch dni opieki nad dzieckiem zdrowym. Pojęcie rodziców uprawnionych do skorzystania z wolnego na dziecko obejmuje nie tylko rodziców biologicznych, lecz także adopcyjnych, zastępczych, opiekunów prawnych czy faktycznych. 

Czy im więcej dzieci, tym więcej wolnego w pracy? 

Pula dni i godzin przysługujących rodzicom na wolne z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym jest jednakowa, bez względu na liczbę dzieci. 

Czy trzeba złożyć wniosek w pracy? 

Pracownik, który zamierza skorzystać z prawa do wolnego na opiekę nad dzieckiem zdrowym powinien złożyć wniosek do pracodawcy. Zwykle pracodawcy oczekują od pracowników deklaracji na początku roku czy zamierzają korzystać z przysługującego im prawa. 

Czy pracodawca ma prawo odmówić wolnego na opiekę nad dzieckiem? 

Pracodawca nie ma prawa odrzucić wniosku o wolne na opiekę nad dzieckiem zdrowym. Jeśli jednak to zrobi, grozi mu kara od 1000 zł do 30 000 zł. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA