REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek pracodawcy dalszego zatrudniania pracownika

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Obowiązek pracodawcy dalszego zatrudniania pracownika
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek pracodawcy dalszego zatrudniania pracownika - może okazać się dużym problem, szczególnie jeżeli chodzi o zwolnione osoby, które podlegały szczególnej ochronie. W grę wchodzi nawet egzekucja. To rewolucyjne zmiany w prawie pracy, które obowiązują od 22 września 2023 r.
rozwiń >

Obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika 

Przepis art. 4772§ 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1550, 1429, 1606 i 1615, dalej jako: KPC) zmienił się w ten sposób, że: uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracając pracownika do pracy, sąd na wniosek pracownika nakłada w wyroku na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Autopromocja

Co to oznacza? Ochronę trwałości stosunku pracy, w sytuacji, gdy pracownik wygra sprawę w I instancji, ale pracodawca odwoła się od wyroku. Zanim dojdzie do prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy w II instancji, jeżeli tylko pracownik wyrazi taką wolę i złoży do sądu wniosku, to sąd nakłada w wyroku na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Taka sytuacja może mieć miejsce tylko wtedy gdy z pracownikiem wcześniej została rozwiązana umowa, a pracownik odwołał się od wypowiedzenia a sąd albo uznał to rozwiązanie za bezskuteczne albo przywrócił pracownika do pracy.

Środek zabezpieczający dla pracownika

Jest to niejako środek zabezpieczający, wzmocnienie ochrony interesów pracownika zwolnionego z pracy. Nałożenie przez sąd obowiązku dalszego zatrudniania pracownika przed prawomocnym zakończeniem procesu, kiedyś już istniało, jednak dotyczyło jedynie wyroków o uznaniu wypowiedzenia za bezskuteczne.

W praktyce takie wyroki rzadko się zdarzały, ponieważ sąd prawie nigdy nie jest wstanie wydać wyroku zanim umowa się rozwiąże, nawet jeżeli jest 3-miesięcy okres wypowiedzenia. Roszczenie pracownika o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne przekształca się więc niejako w roszczenie o przywrócenie do pracy, kiedy to stosunek już po upływie okresu wypowiedzenia się rozwiązuje, a kiedy wyrok jeszcze nie jest wydany. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem i zmianą w KPC, dodana został ta przesłanka: przywrócenia do pracy.

Rozszerzenie zakresu przepisu także na wyroki przywracające pracownika do pracy przyczyni się przynajmniej do tego, że w ogóle sąd zastosuje omawiany środek, jeżeli pracownik złoży taki wniosek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W uzasadnieniu do projektu zmian wskazano: W aktualnym stanie prawnym praktyka sądowa jest rozbieżna, co w sytuacji uznania w pierwszej instancji zasadności roszczenia zawartego w pozwie budzi wątpliwości. Skoro sąd uznaje np. wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne, powinien zarazem dać temu wyraz nakładając na pracodawcę, na żądania uprawnionego, obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Przeciwna praktyka jest niezrozumiała i wydaje się pozostawać w sprzeczności z korzystnym dla pracownika rozstrzygnięciem sądu.

Obowiązek dalszego zatrudniania osób szczególnie chronionych

W KPC dodano też art. 7555 § 1. Zgodnie z tym przepisem:  w sprawach z zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy, sąd na wniosek uprawnionego na każdym etapie postępowania udzieli zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia go przez pracodawcę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Podstawą udzielenia zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia. Nie trzeba więc roszczenia udowadniać!

Sąd może odmówić udzielenia zabezpieczenia wyłącznie w sytuacji, gdy roszczenie jest oczywiście bezzasadne.

Kto podlega szczególnej ochronie?

Szczególnej ochronie podlegają m.in. osoby znajdujące się w wieku przedemerytalnym, kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne, działacze związkowi, osoby korzystając z uprawnień rodzicielskich - takie, które mają usprawiedliwioną nieobecność w pracy.

Jak podawał projektodawca: za wzmożoną ochroną trwałości stosunku pracy pracowników szczególnie chronionych w prawie procesowym stoi konieczność przeciwstawienia się skutkom długotrwałych procesów sądowych, które odrealniają materialne gwarancje ochrony trwałości stosunku pracy. Jednocześnie nie można pomijać aspektu społecznego, który leży u podstawy udzielenia szczególnej ochrony. 

Przykład
PRZEPIS POD DZIAŁACZY ZWIĄZKOWYCH?

Przykładowo w przypadku działaczy związkowych i innych członków przedstawicielstw pracowniczych (n.p. rady pracowników, europejskiej rady zakładowej) celem udzielenia gwarancji stabilności zatrudnienia jest zagwarantowania niezależnej, samorządnej i niezakłóconej działalności związku zawodowego lub innego przedstawicielstwa pracowniczego, potrzeba realnej ochrony praw i interesów pracowniczych zagrożonych zakłóconym działaniem związku zawodowego czy innego przedstawicielstwa pracowniczego czy też potrzeba utrzymania pokoju społecznego w zakładzie pracy.

Egzekucja roszczenia dalszego zatrudnienia

Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia podlega wykonaniu w drodze egzekucji. 

Obowiązany może żądać uchylenia prawomocnego postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia wyłącznie jeżeli wykaże, że po udzieleniu zabezpieczenia zaistniały przesłanki, o których mowa w art. 52 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

Zmiana postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia jest niedopuszczalna.

Na postanowienie w przedmiocie udzielenia zabezpieczenia przysługuje zażalenie do sądu drugiej instancji.

Kiedy zmiany weszły w życie?

Zmiany dot. zabezpieczenia roszczenia pracownika i obowiązku dalszego zatrudniania, jak i szczególnej ochrony pracowników weszły w życie w dniem 22 września 2023 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

REKLAMA

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

REKLAMA

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

REKLAMA