REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnianie pracowników, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spóźniony ZUS - niższe odsetki od składek

Skomplikowany sposób liczenia odsetek od przekazywanych z opóźnieniem do OFE przez ZUS składek na ubezpieczenia społeczne, skutkujący przyznaniem poszkodowanym ubezpieczonym obniżonych odsetek, nie narusza Konstytucji RP.

Zgłoszenie osób ubezpieczających się dobrowolnie

Jeżeli chcesz dobrowolnie być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym, bo nie posiadasz innych  tytułów do ubezpieczeń, sam zgłaszasz się do jednostki organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Jesteś zobowiązany do comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych i samodzielnego opłacania składek.

Rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności lub zaprzestanie jej wykonywania?

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność mają obowiązek zgłoszenia się w ZUS jako płatnicy składek oraz jako osoby ubezpieczone. W przypadku, kiedy zakończą działalność, tytuł do ubezpieczeń wygaśnie bądź zmieni się sposób podlegania ubezpieczeniom - fakty te również muszą zostać zgłoszone w ZUS. Zgłoszeń tych dokonuje się na sformalizowanych drukach, w określonych przepisami terminach.

W jaki sposób opłacać składki na ubezpieczenia?

Uregulowanie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych należy do obowiązków płatników składek. Opłat tych dokonuje się w ustalonej formie i według określonych wzorów.

REKLAMA

Jak zawrzeć umowę po okresie próbnym

Zatrudniona w naszej firmie pracownica zakończyła okres próbny - umowa na okres próbny uległa rozwiązaniu. Fakt ten umknął naszej uwadze i pracownica nadal wykonuje u nas pracę. Chcemy zatrudnić ją na stałe. Kiedy powinna otrzymać nową umowę o pracę? Czy fakt, że przez dwa tygodnie pracowała bez umowy, jest naruszeniem przepisów?

Zaświadczenie o niekaralności

Czy pracodawca może żądać od pracownika zaświadczenia o niekaralności?

Jak uzyskać od ZUS pisemną interpretację przepisów?

Jeżeli przedsiębiorca ma wątpliwości co do zastosowania przepisów dotyczących ubezpieczeń w swojej sprawie od niedawna może zwrócić się do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji w tym zakresie.

Ubezpieczenia cudzoziemców zatrudnionych w Polsce

Od 1 maja 2004 r. w związku z wstąpieniem Polski do UE przestały obowiązywać zawarte przez Polskę dwustronne umowy międzynarodowe z krajami Unii, które regulowały kwestie zabezpieczenia społecznego z tymi krajami. Dwustronne umowy zostały zastąpione jednolitym systemem unijnym.

REKLAMA

Czy pracownicy, którym upłynął 12-miesięczny okres delegowania, nadal mogą podlegać polskim ubezpieczeniom

W połowie października 2007 r. nasza firma wysłała do Austrii na 12 miesięcy 5 pracowników, którzy zajmują się wdrażaniem nowego projektu, który realizujemy wspólnie z austriackim kontrahentem. Osoby te są ubezpieczone w Polsce na podstawie poświadczonych przez ZUS formularzy E-101. Okazało się, że prace w Austrii przedłużą się o kolejne 4 miesiące. Jakiemu ustawodawstwu będą podlegać w tym czasie delegowani pracownicy? Czy możemy starać się, aby nadal byli ubezpieczeni w Polsce?

Czy w trakcie przeprowadzania kontroli ZUS jej zakres może zostać zmieniony

Mamy w firmie kontrolę ZUS. Inspektor, który przeprowadza u nas kontrolę, powiedział nam, że rozszerza kontrolę ze szczególnej na ogólną. Czy jest to możliwe w trakcie kontroli? Czy możemy się temu sprzeciwić? Osoba, która przyszła na kontrolę, jest moim dalszym sąsiadem, z którym miałem kiedyś konflikt. Podejrzewam go o brak obiektywizmu. Czy mogę zwrócić się do ZUS o wyłączenie tego inspektora z kontroli?

Obowiązki wobec ZUS przedsiębiorstwa przejmującego inną firmę

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od 20 października br. połączę się z inną firmą i przejmę wszystkich zatrudnionych w niej pracowników. Na skutek połączenia powstanie spółka jawna pod nową nazwą. Jakie mam obowiązki wobec ZUS? W jaki sposób powiadomić ZUS o tym, że powstanie nowy płatnik?

Ustalenie rozkładu czasu pracy

Nasza firma działa w godzinach od 8.00 do 20.00. Niektórzy pracownicy zatrudnieni na pełny etat chcieliby pracować w godz. od 12.00 do 20.00. Natomiast pracownicy pracujący na 1/2 etatu chcieliby pracować w godz. od 16.00 do 20.00, a jeszcze inni zatrudnieni na pełny etat woleliby pracować w soboty i niedziele (chcą mieć wolne poniedziałki i wtorki). Prezes firmy zaakceptował te propozycje. W jaki sposób (najłatwiejszy dla firmy) powinniśmy ustalić takie rozkłady i godziny pracy dla pracowników?

Zatrudnienie w trakcie urlopu bezpłatnego

Przychód ze zlecenia nie jest traktowany jak przychód ze stosunku pracy, jeśli pracownik przebywa w tym czasie na urlopie bezpłatnym.

Czy za zleceniobiorcę należy opłacać składkę na Fundusz Pracy, mimo że otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego

Zawarliśmy umowę zlecenia na okres od 15 sierpnia do 15 listopada br. Wynagrodzenie za sierpień w wysokości 970 zł (prowizja od liczby umów zawartych dla firmy) zostało wypłacone zleceniobiorcy 28 sierpnia. Gdyby przepracował cały miesiąc, na pewno otrzymałby wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Czy w związku z tym należy opłacić za niego składkę na Fundusz Pracy za sierpień br.?

Zasady określania wynagrodzenia pracownika młodocianego

Rozpoczęcie roku szkolnego to równocześnie okres podpisywania umów o pracę z pracownikami młodocianymi w celu przygotowania zawodowego. Pracownicy młodociani mogą być zatrudnieni również do wykonywania lekkich prac w celach zarobkowych (prac sezonowych lub dorywczych).

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika

 Nauka zawodu zatrudnionego u nas pracownika młodocianego zakończyła się 31 sierpnia br. Pracownik wykorzystał już za br. 20 dni urlopu wypoczynkowego z tytułu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Od 1 września br. pracuje u nas nadal, ale już nie jako pracownik młodociany. Czy pracownik ten będzie miał jeszcze prawo do urlopu wypoczynkowego w 2008 r.? Dodam, że 18 lat skończył w zeszłym roku.

Renta szkoleniowa

Renta ta przysługuje  osobie, która ma orzeczoną przez lekarza orzecznika ZUS celowość przekwalifikowania zawodowego. Ma to miejsce, kiedy osoba uznana jest za niezdolną do pracy.

Procedura zatrudniania pracownika młodocianego

Prowadzę zakład fryzjerski. Chcę zatrudnić od 1 września br. pracownicę młodocianą w celu nauki zawodu. Zaczyna ona naukę w I klasie szkoły zawodowej. Jakie warunki muszę spełnić, aby przyjąć ją do pracy? Czy mogę podpisać z nią umowę na czas określony tylko na jeden rok szkolny? Czy umowę podpisuję ze szkołą, czy z pracownicą młodocianą?

Jak prawidłowo zgłosić do ubezpieczeń społecznych osobę zameldowaną za granicą ?

Zamierzamy zatrudnić w spółce obywatela Libanu, który na stałe mieszka w Bejrucie i tam ma miejsce zameldowania. Czy i jak powinniśmy go zgłosić do ubezpieczeń społecznych w Polsce? Dopełniliśmy wszelkich formalności związanych z legalnym zatrudnieniem. Pracownik nie posiada dowodu osobistego, ale przebywa w Polsce legalnie, ma PESEL, NIP i jest czasowo zameldowany w Warszawie.

Czy można zatrudnić pracownika młodocianego w sklepie spożywczym?

Chcemy w okresie letnim zatrudnić pracownika młodocianego, który ma ukończone 17 lat, na stoisku z warzywami i owocami w sklepie spożywczym. Pracownik sprzedawałby owoce i warzywa. Dotychczas nie zatrudnialiśmy młodocianych pracowników. Jakie wymagania musimy spełnić, aby móc go zatrudnić? Czy musimy mieć zgodę rodziców na zatrudnienie?

Czy pracownik, który ma prawo do emerytury, otrzyma zasiłek chorobowy

W 2007 r. pracownica uzyskała prawo do emerytury. ZUS naliczył jej emeryturę i zawiesił wypłatę, ponieważ pracownica przez cały czas pracuje u nas na podstawie umowy o pracę. Od czerwca 2008 r. pracownica jest na zwolnieniu lekarskim, które już przekroczyło 33 dni. Wkrótce pójdzie do szpitala, dlatego zwolnienie lekarskie przedłuży się. Nie wypłacamy zasiłków chorobowych naszym pracownikom, wypłatę przekazujemy do ZUS. Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek chorobowy, mimo że ma ustalone prawo do emerytury, czy powinna odwiesić wypłatę emerytury, ponieważ nie będzie miała prawa do zasiłku chorobowego?

Potrącenie nadpłaconego zasiłku chorobowego

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez ZUS okazało się, że jednemu z pracowników błędnie naliczyliśmy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Pracownik długo chorował, dlatego nadpłata zasiłku jest znaczna. Powodem błędnego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku jest wliczenie do podstawy premii uznaniowej, którą też wypłacaliśmy za czas choroby. Czy kwotę nadpłaconego zasiłku możemy potrącać z bieżących wynagrodzeń pracownika?

Kiedy uczniowie i studenci pracujący na zlecenie nie podlegają ubezpieczeniom

Zleceniobiorcy będący uczniami gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub ponadpodstawowej albo studentami nie podlegają ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu do ukończenia 26 lat. Oba warunki - odpowiedniego wieku i posiadania statusu ucznia lub studenta muszą być spełnione łącznie przez cały czas trwania umowy, aby osoby te nie podlegały ubezpieczeniom.

Zatrudnienie w szkole nauczyciela, u którego stwierdzono chorobę zawodową

Chcemy zatrudnić w naszej szkole od 1 września br. nauczyciela, który ma już uprawnienia emerytalne. Ponadto posiada on orzeczenie lekarskie stwierdzające chorobę zawodową. Czy możemy go zatrudnić w szkole na stanowisku nauczyciela?

Czy zarobki osiągane w czasie trwania sprawy w sądzie o przyznanie renty mają wpływ na jej wypłatę

Jeżeli osoba osiągała zarobki w okresie trwania postępowania przed sądem o przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, to po przyznaniu renta powinna być rozliczona z uwzględnieniem przychodów za okres od dnia uprawomocnienia się wyroku przyznającego rentę (na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja 2008 r., II UZP 2/08).

Zwrot składek za zleceniobiorcę zgłoszonego nieprawidłowo do ubezpieczeń

W czasie nieobecności jednej z doświadczonych pracownic działu kadr zastępujący ją pracownik zgłosił do ZUS jednego z naszych zleceniobiorców, który świadczy pracę dla naszej firmy w Portugalii i tam został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych. W rezultacie zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym w dwóch krajach. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Czy musimy w dalszym ciągu opłacać podwójne składki, czy możemy odzyskać nadpłacone kwoty?

Kiedy przysługuje świadczenie urlopowe w pełnej wysokości

Od 15 grudnia 2007 r. zatrudniliśmy nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy. W jakiej wysokości powinniśmy mu wypłacić w tym roku świadczenie urlopowe? Czy przysługuje mu świadczenie w takiej samej kwocie jak nauczycielom, którzy w tym roku szkolnym pracowali od września 2007 r. do czerwca 2008 r., czy świadczenie urlopowe dla tego nauczyciela trzeba proporcjonalnie zmniejszyć do okresu pracy w naszej szkole? Jeżeli tak, to czy zaokrąglić grudzień do pełnego miesiąca?

Prawo do emerytury

Nasz długoletni pracownik przeszedł na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 60 lat. Po przyznaniu prawa do emerytury ponownie zatrudniliśmy go na umowę o pracę - pracuje nadal. W tym roku skończy 65 lat. Czy może starać się o przeliczenie emerytury po ukończeniu 65 lat z uwzględnieniem obowiązującej teraz kwoty bazowej? Jaki okres powinien przepracować, aby ZUS przeliczył jego świadczenie? Czy w związku ze złożeniem wniosku o przeliczenie emerytury powinniśmy rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę?

Wypadek uznany po czasie a rozliczenia z ZUS

Długoletni pracownik w lutym 2008 r. uległ wypadkowi w pracy i przebywał na zwolnieniu lekarskim do końca marca br. (przez 23 dni lutego oraz 31 dni marca). W tym roku nie chorował, więc wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni zwolnienia. Prace komisji powypadkowej trwały do czerwca br., ponieważ dopiero w czerwcu zakończyło się dochodzenie policji w sprawie wypadku. Komisja powypadkowa w czerwcu 2008 r. ustaliła, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy. Wcześniej wypłaciliśmy pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego. Wypłacone świadczenia wyrównamy pracownikowi dopiero w lipcu 2008 r. Jak należy postąpić w przypadku, gdy po wypłaceniu świadczeń chorobowych zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy i jak powinniśmy rozliczyć się z ZUS?

Czy przy ustalaniu prawa do wcześniejszej emerytury dla 60-letnich mężczyzn ZUS wliczy okresy pracy za granicą

Od 8 maja 2008 r. prawo do emerytury uzyskali 60-letni mężczyźni (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.), którzy mają 35-letni okres składkowy i nieskładkowy. Nie zawsze osoba, która stara się o wcześniejszą emeryturę, może udokumentować wyłącznie polski staż emerytalny.

Błąd w naliczaniu wynagrodzenia

W kwietniu br. pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na 2 dni, ale przez pomyłkę naliczyliśmy mu za ten miesiąc pełne wynagrodzenie za pracę. Zorientowaliśmy się w czerwcu br. i chcemy to rozliczyć. Jak to zrobić prawidłowo? Czy trzeba korygować raporty, w tym złożyć RSA za kwiecień, czy można to rozliczyć w czerwcu br.? Co ze składkami i podatkiem? Czy można to wszystko rozliczyć dopiero po zwrocie przez pracownika nadpłaty wynagrodzenia chorobowego, czy od razu?

Czy każda osoba ubiegająca się o rentę musi mieć 5-letni staż w okresie ostatnich 10 lat

Zatrudniony przez nas 29-letni pracownik zachorował. Przepracował w naszym zakładzie 3 lata po ukończeniu studiów. Choroba nie pozwala mu na powrót do pracy. Czy pracownik może starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, mimo że nie ma 5 lat pracy w ostatnim dziesięcioleciu?

Czy zakres kontroli ZUS zależy od wielkości firmy

Prowadzę firmę. Przy realizacji zamówień pomaga mi mój syn, którego zgłosiłem do ubezpieczeń. Sami rozliczamy się z urzędem skarbowym i ZUS. Dokumenty do ZUS przesyłamy elektronicznie. Otrzymałem zawiadomienie z ZUS o planowanej w mojej firmie kontroli. Firma mieści się na podwórku mojego domu. Czy kontroler z ZUS ma prawo sprawdzać mój dom? Czy ZUS może kontrolować moją firmę, mimo że nikogo nie zatrudniam?

Jak w czasie urlopów wypoczynkowych zastępować pracowników

Każdego roku w czasie letnich miesięcy wakacyjnych duża liczba pracowników korzysta z przysługującego prawa do odpoczynku przebywając na urlopach wypoczynkowych. W tym okresie pracownicy najczęściej wykorzystują najdłuższą obowiązkową część urlopu, zapewniającą co najmniej 14-dniową przerwę w pracy. Okres ten to jednocześnie problemy pracodawców, którzy muszą zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu pracy przy znacznie ograniczonej załodze.

Opłacenie składek po terminie za zleceniobiorcę

Za ostatnie dwa miesiące zapłaciliśmy po terminie składki na ubezpieczenia za zatrudnione osoby. Mieliśmy problemy z płatnościami od naszych kontrahentów. Zaległości w ZUS już zostały uregulowane z odsetkami. W maju 2008 r. zachorował zatrudniony u nas zleceniobiorca. Czy mamy wypłacić mu zasiłek chorobowy, jeżeli osoba ta utraciła prawo do zasiłku chorobowego, ponieważ ustało jej dobrowolne ubezpieczenie chorobowe?

Czy ukończenie 25 lat pozbawia prawa do renty rodzinnej

Zatrudniamy studenta 3. roku na podstawie umowy zlecenia. Zaczął już sesję egzaminacyjną i wszystkie egzaminy zaliczy do końca czerwca, a od października rozpocznie 4., ostatni rok studiów. Od 1998 r. ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu. Student - zleceniobiorca ukończy w sierpniu 25 lat. Czy ZUS wstrzyma mu prawo do renty rodzinnej od 1 października 2008 r., tj. od początku ostatniego roku studiów? Do jakiej daty zleceniobiorcy przysługuje prawo do renty?

Czy ZUS jest związany ustaleniami zawartymi w protokole powypadkowym

W naszym zakładzie pracy doszło do zdarzenia, którego zespół powypadkowy nie uznał za wypadek przy pracy. Pracownik, który rzekomo uległ wypadkowi, od wielu lat cierpi na różnego rodzaju schorzenia. Nie ma świadków tego zdarzenia, z wyjątkiem jednej osoby, która nie jest pracownikiem naszej firmy. O uznanie tego zdarzenia za wypadek przy pracy pracownik zwrócił się do ZUS. ZUS uznał wypadek pracownika za wypadek przy pracy i nakazał nam wypłatę zasiłku w wysokości 100%. Czy wobec braku świadków zdarzenia, przy zawartych w protokole powypadkowym ustaleniach i wysokim prawdopodobieństwie istnienia u pracownika schorzenia samoistnego, a więc braku wiarygodnych dowodów, ZUS może podjąć taką decyzję?

Wniosek o refundację składek

Po zmianie regulaminu wynagradzania, od kwietnia 2008 r. nasza firma wypłaca wynagrodzenie w dwóch terminach. Pracownicy umysłowi otrzymują wynagrodzenie za dany miesiąc do końca tego miesiąca, natomiast pracownicy fizyczni w terminie do 10. dnia następnego miesiąca - po rozliczeniu wykonanej pracy. W obydwu grupach pracowników są osoby niepełnosprawne. Do tej pory otrzymywaliśmy za tych pracowników refundację składek na ubezpieczenia społeczne. Czy to oznacza, że będziemy musieli składać 2 wnioski o refundację - jeden dla pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie do końca miesiąca, a drugi dla pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie w następnym miesiącu?

Kto rozlicza i opłaca składki za osoby pracujące w Polsce dla zagranicznej firmy

Klientem naszego biura rachunkowego jest holenderska firma zajmująca się sprzedażą aparatury medycznej. Firma nie ma w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa. Od 1 maja 2008 r. zatrudniła na podstawie umów o pracę obywateli polskich, którzy swoją pracę będą wykonywać na terenie Polski. Czy należy zgłosić te osoby do ubezpieczeń w Holandii czy w Polsce i jak to zrobić?

Czy możliwe jest przeliczenie emerytury od nowej kwoty bazowej

Po przyznaniu emerytury w 1996 r. nasza pracownica pracowała przez ponad 10 lat. Przed przyznaniem emerytury osiągała dość wysokie zarobki. Wynagrodzenie, jakie osiągała u nas po przyznaniu emerytury było niższe, ale powodowało zmniejszenie wypłacanej jej emerytury. Pracownica chciałaby złożyć w ZUS wniosek o przeliczenie wysokości emerytury od nowej kwoty bazowej, która obowiązuje od 1 marca 2008 r. Czy ZUS może przeliczyć emeryturę z nową „bazówką” biorąc pod uwagę stare zarobki, czy pracownica musiałaby wskazać nowe wynagrodzenia? Jak powinien wyglądać wniosek o takie przeliczenie?

Obliczanie składki i zaliczki na podatek

Wysłaliśmy pracownika do pracy we Francji na okres od 7 kwietnia do 30 września 2008 r. Będzie tam wykonywał usługi budowlane. Podpisaliśmy z nim aneks do umowy o pracę o zmianie miejsca wykonywania pracy na okres oddelegowania. Za pracę we Francji w kwietniu br. pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości 1024,07 euro. Jak prawidłowo obliczyć składki na ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy za kwiecień, jeżeli za okres od 1 do 6 kwietnia otrzyma wynagrodzenie za pracę w Polsce w wysokości 300 zł?

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Jednorazowe odszkodowanie przysługuje osobie ubezpieczonej z tytułu wypadku w pracy lub choroby zawodowej, a także - zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Jeśli ubezpieczony zmarł w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a także zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy, ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie członkom jego rodziny.

Zatrudnianie obcokrajowców w Polsce

Zatrudniając obcokrajowca w Polsce należy zwrócić przede wszystkim uwagę, jakiego kraju jest on obywatelem. W zakresie możliwości podejmowania pracy w Polsce uprzywilejowani są obywatele Unii Europejskiej i państw, z którymi Unia Europejska zawarła umowy o swobodnym przepływie osób, którzy w większości przypadków mogą podejmować zatrudnienie w Polsce bez konieczności uzyskiwania zezwoleń. Natomiast osoby z państw spoza UE przy zatrudnianiu w Polsce nie są traktowanie jednakowo, gdyż dla niektórych państw oraz rodzajów prac zastosowano wyjątki od konieczności uzyskiwania zezwoleń na pracę w Polsce.Od 1 maja 2004 r. w związku z wstąpieniem Polski do UE przestały obowiązywać zawarte przez Polskę dwustronne umowy międzynarodowe z krajami Unii, które regulowały kwestie zabezpieczenia społecznego z tymi krajami. Dwustronne umowy zostały zastąpione jednolitym systemem unijnym.

Zatrudnienie na podstawie dwóch umów o pracę

Zatrudniamy pracownika, który wykonuje pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku kierownika działu produkcji oraz dodatkowo na 1/5 etatu jest u nas zatrudniony na stanowisku pracownika do spraw bhp. Z pracownikiem mamy podpisane dwie umowy o pracę. Pracownik zachorował 2 kwietnia 2008 r. Z umowy na pełny etat otrzymuje miesięczne wynagrodzenie 4500 zł, a na podstawie drugiej umowy o pracę (na 1/5 etatu) jego wynagrodzenie wynosi 1000 zł miesięcznie. Wynagrodzenie za każdy miesiąc jest pracownikom wypłacane do 28. dnia miesiąca, za który przysługuje. W jaki sposób obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika? Czy powinien dostarczyć nam dwa zwolnienia lekarskie?

Czy ZUS zaliczy emerytowi lata pracy w kraju UE po przyznaniu prawa do emerytury

Mam 66 lat i na stałe mieszkam w Krakowie. Od kilku lat pobieram emeryturę z ZUS ustaloną za 23 lata pracy w Polsce. Po przejściu na emeryturę wyjechałem do córki do Irlandii i po kilku miesiącach rozpocząłem w tym kraju wspólnie z zięciem prowadzenie działalności gospodarczej. Przepracowałem już pełne 2 lata. Czy mogę zwrócić się do ZUS o doliczenie okresów ubezpieczenia w Irlandii i podwyższenie kwoty mojej polskiej emerytury?

Prawidłowo określone wynagrodzenie dla osoby w pierwszym roku pracy

Niedawno zatrudniłem absolwenta studiów wyższych, dla którego jest to pierwsza praca w życiu. Pracownik ten ma wskazane w swojej umowie wynagrodzenie jako równowartość obowiązującego w danym roku wynagrodzenia minimalnego. Pracownik otrzymał przy pierwszej wypłacie 900,80 zł. Twierdzi, że zgodnie z zapisem w umowie powinien otrzymać 1126 zł. Nie przyjmuje do wiadomości, że osoby w pierwszym roku pracy obowiązuje niższa stawka. Czy mam rację w tym sporze z pracownikiem?

Na jakich zasadach wypłaca się odprawę emerytalno-rentową

Pracownikowi przysługuje jednorazowa odprawa emerytalno-rentowa w przypadku, gdy stosunek pracy został rozwiązany w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje tylko raz w życiu. Pracownik, który otrzymał taką odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Potrącenia ze świadczeń za czas niezdolności do pracy

Pracodawcy, którzy mają obowiązek ustalać i wypłacać swoim pracownikom wynagrodzenie chorobowe i zasiłki z ubezpieczenia chorobowego, są również zobowiązani do dokonywania potrąceń z tych świadczeń. Jeżeli zakład pracy przekazuje wypłatę zasiłków do ZUS, to potrąceń z zasiłków dokonuje ZUS.

Jakie dokumenty musi złożyć w ZUS przedsiębiorca, który chorował przez część miesiąca

Prowadzę działalność gospodarczą. W marcu 2008 r. chorowałem przez 14 dni i otrzymałem z ZUS zasiłek chorobowy. Jakie dokumenty powinienem złożyć w ZUS za marzec i od jakiej podstawy wymiaru naliczyć składki?

Jak ZUS ustali podstawę wymiaru renty przyznanej ponownie po 5 latach przerwy

W okresie od czerwca 1995 r. do czerwca 2002 r. pobierałem rentę z tytułu niezdolności do pracy. Następnie prowadziłem działalność gospodarczą. Obecnie choruję na nowotwór złośliwy i w marcu 2008 r. skończy mi się 182 dni zasiłku chorobowego. Jak ZUS obliczy mi rentę, jeżeli w okresie 20 lat wstecz, tj. do 1987 r. nie mam kolejnych 10 lat pracy? Mogę udowodnić zarobki z 10 kolejnych lat, ale do 1982 r. Wybranie 20 różnych lat jest dla mnie niekorzystne, bo część zakładów pracy nie ma wszystkich dokumentów i wskazane zarobki z tych okresów nie są pełne (np. zaświadczenia są wystawiane na podstawie akt osobowych, więc uwzględniają tylko płacę zasadniczą bez podania kwoty premii regulaminowej lub uznaniowej). Czy ZUS może brać pod uwagę moje zarobki z 10 kolejnych lat, np. 1984-1994? Liczenie brakujących lat jako 0% jest dla mnie krzywdzące.

REKLAMA