Opłacenie składek po terminie za zleceniobiorcę
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego, nawet jeżeli składki na ubezpieczenia społeczne zostały opłacone po terminie. Jeżeli są Państwo uprawnieni do wypłacania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego dla zatrudnionych osób, to powinni Państwo ustalić prawo i wypłacić zleceniobiorcy zasiłek chorobowy. Jeżeli zasiłki dla osób przez Państwa zatrudnionych wypłaca ZUS, to wypłatę świadczenia należy przekazać do ZUS razem ze zwolnieniem lekarskim oraz wypełnionym formularzem ZUS Z-3a.
UZASADNIENIE
Zleceniobiorca nie traci prawa do zasiłku chorobowego, jeżeli zleceniodawca mimo obowiązku nie zapłaci składek na ubezpieczenia społeczne w terminie.
Zleceniobiorca nie ma wpływu na to, czy zleceniodawca wypełnia swój obowiązek i opłaca składki na ubezpieczenia społeczne w terminie. Nie może to powodować, że utraci prawo do przysługujących mu świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.
Tytuł do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego ustaje od:
• dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tego ubezpieczenia, nie wcześniej niż od dnia złożenia wniosku (np. jeśli zleceniobiorca podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obowiązkowo oraz chorobowemu dobrowolnie od stycznia 2008 r., a 25 kwietnia 2008 r. zwrócił się o wyłączenie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 30 kwietnia 2008 r., to ubezpieczeniu chorobowemu nie podlega od 1 maja 2008 r.),
• pierwszego dnia, za który nie opłacono w terminie składki na ubezpieczenie chorobowe (sytuacja ta dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, osób z nimi współpracujących, duchownych oraz osób, które do ubezpieczenia mogą przystąpić na podstawie art. 7 lub 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) oraz
• ustania tytułu do ubezpieczeń, np. od dnia rozwiązania umowy zlecenia.
Zleceniobiorcy nie zostali wymienieni jako grupa osób, która traci ubezpieczenie chorobowe z powodu opłacenia składek na ubezpieczenie chorobowe po terminie. Dlatego jeżeli zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu chorobowemu i ma co najmniej 180 dni tego ubezpieczenia oraz zachorował w trakcie ubezpieczenia chorobowego, to ma prawo do zasiłku chorobowego.
Mimo że opłacili Państwo składkę po terminie, to jeżeli są Państwo uprawnieni do wypłacania świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, powinni Państwo ustalić prawo, podstawę wymiaru oraz wypłacić zleceniobiorcy zasiłek z ubezpieczenia chorobowego.
• art. 14 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
• art. 3 pkt 1, pkt 2, pkt 4, art. 4 ust. 1 pkt 2, art. 61 ust. 1 pkt 1, ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Edyta Pisarczyk
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat