| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy pracownicy, którym upłynął 12-miesięczny okres delegowania, nadal mogą podlegać polskim ubezpieczeniom

Czy pracownicy, którym upłynął 12-miesięczny okres delegowania, nadal mogą podlegać polskim ubezpieczeniom

W połowie października 2007 r. nasza firma wysłała do Austrii na 12 miesięcy 5 pracowników, którzy zajmują się wdrażaniem nowego projektu, który realizujemy wspólnie z austriackim kontrahentem. Osoby te są ubezpieczone w Polsce na podstawie poświadczonych przez ZUS formularzy E-101. Okazało się, że prace w Austrii przedłużą się o kolejne 4 miesiące. Jakiemu ustawodawstwu będą podlegać w tym czasie delegowani pracownicy? Czy możemy starać się, aby nadal byli ubezpieczeni w Polsce?

RADA

Wysłani pracownicy mogą nadal podlegać polskiemu ustawodawstwu. W tym celu należy wypełnić dla każdego pracownika formularz E-102 (część A) w 4 egzemplarzach i przesłać je do właściwej instytucji austriackiej bezpośrednio albo za pośrednictwem Centrali ZUS.

UZASADNIENIE

W zasadzie pracownik może być oddelegowany do pracy na terytorium innego państwa członkowskiego UE/EOG na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Zdarza się jednak, że wystąpią okoliczności, które powodują konieczność przedłużenia okresu delegowania, a których nie dało się przewidzieć w momencie wysyłania pracownika do pracy za granicą. Chodzi o sytuacje szczególne, jak np. brak możliwości ukończenia prac w określonym wcześniej terminie w związku ze złymi warunkami atmosferycznymi, opóźnieniem dostaw materiałów itd. W takiej sytuacji istnieje możliwość kontynuowania ubezpieczeń w państwie wysłania aż do zakończenia pracy (nie dłużej niż na kolejne 12 miesięcy), pod warunkiem że wyrazi na to zgodę właściwa instytucja państwa, w którym pracownik wykonuje pracę w czasie delegowania (art. 14 ust. 1b rozporządzenia Rady).

Wniosek o przedłużenie okresu podlegania ubezpieczeniom w państwie wysłania należy składać we właściwej instytucji łącznikowej na druku E-102. O zgodę należy wystąpić przed upływem początkowego okresu delegowania. Wniosek złożony po tym terminie może zostać zwrócony lub rozpatrzony negatywnie.

WAŻNE!

Wniosek o kontynuowanie ubezpieczeń w przedłużonym okresie delegowania należy składać na formularzu E-102 przed upływem początkowego okresu delegowania.

Dla każdej osoby, której okres delegowania ma się przedłużyć, należy sporządzić 4 egzemplarze wypełnionego w części A formularza E-102. Druki te należy składać do właściwej instytucji państwa, do którego zostali delegowani pracownicy - bezpośrednio albo za pośrednictwem ZUS. W przypadku Austrii jest to Ministerstwo ds. Zabezpieczenia Społecznego, Integracji Pokoleń i Ochrony Konsumentów (Bundesministerium für soziale Sicherheit Generationen und Konsumentenschutz, Stubering 1, AU - 1010 Wien).

Istotne jest, aby formularz E-102 był prawidłowo wypełniony, kompletny i nie zawierał błędów. Przede wszystkim w części A oraz w pkt 3.3 należy podać dotychczasowy okres delegowania do pracy w danym państwie na podstawie art. 14 ust. 1a (pkt 3.2) oraz nazwę i adres firmy zagranicznej, w której praca była w tym czasie wykonywana (pkt 3.3). Jeśli instytucja państwa wykonywania pracy uzna, że formularz zawiera błędy, może go zwrócić lub odmówić przedłużenia stosowania polskiego ustawodawstwa. Jeśli formularz E-102 zostanie przekazany za pośrednictwem Centrali ZUS, zostanie sprawdzony pod względem poprawności formalnej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »