Jak uzyskać od ZUS pisemną interpretację przepisów?
REKLAMA
REKLAMA
O taką interpretację może wnioskować osoba, która już prowadzi działalność. Wniosek musi dotyczyć przyszłego zdarzenia, stanu faktycznego, zaistniałego nie wcześniej niż 20 września 2008r., lub stanu do okresu przed i po tej dacie.
REKLAMA
W szczególności Oddziały ZUS udzielają interpretacji w sprawie:
- Podlegania ubezpieczeniom społecznym.
- Podstawy wymiaru, stopy procentowej, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
- Zasad ustalania właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego na terenie UE w świetle przepisów Tytułu II Rozporządzenia Rady (EWG) 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie.
Zobacz: Jakie zwolnienia ze składek na FP i FGŚP przysługują za pracowników 50+?
W celu uzyskania interpretacji przedsiębiorca powinien złożyć wniosek według wzoru proponowanego przez ZUS lub w innej formie..
Wniosek taki powinien zawierać następujące informacje:
- nazwę, siedzibę firmy, miejsca zamieszkania przedsiębiorcy, ewentualny adres do korespondencji,
- numer NIP,
- numer w rejestrze przedsiębiorców, KRS lub Ewidencji Działalności Gospodarczej,
- w razie ustanowienia pełnomocnika – jego dane osobowe i adres (ewentualnie dołącza się pełnomocnictwo), - przedstawienie stanu faktycznego, lub przyszłego zdarzenia oraz własnego stanowiska w tej sprawie.
Następnie, w ciągu 7 dni od złożenia wniosku należy wnieść opłatę w wysokości 40 zł na rachunek Oddziału ZUS,, do którego kierowaliśmy wniosek Opłatę wnosi się za każdy przedstawiony we wniosku odrębny stan faktyczny, tytułując wpłatę numerem NIP przedsiębiorcy i oznaczeniem „opłata za wniosek z dnia… o wydanie interpretacji, skierowany do Oddziału ZUS w …”.
Udzielenie interpretacji przez ZUS następuje w drodze decyzji (od której przysługuje odwołanie), w ciągu 30 dni od dnia otrzymania kompletnego wniosku. Jeśli ZUS w tym czasie nie odpowie, obowiązuje interpretacja przepisów przedstawiona przez wnioskodawcę.
Interpretacja będzie zawierała wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia odwołania. Przedsiębiorca może nie zastosować się do interpretacji. W takim przypadku jednak będzie musiał liczyć się z poniesieniem konsekwencji takiego działania.
Jeżeli natomiast przedsiębiorca postąpi zgodnie z interpretacją, nie poniesie sankcji, ponieważ wydana interpretacja jest wiążąca dla ZUS i jej zmiana będzie możliwa wyłącznie w drodze wznowienia postępowania.
Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat