REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać od ZUS pisemną interpretację przepisów?

Ewa Zawiślak-Szatańska
O taką interpretację może wnioskować osoba, która już prowadzi działalność.
O taką interpretację może wnioskować osoba, która już prowadzi działalność.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli przedsiębiorca ma wątpliwości co do zastosowania przepisów dotyczących ubezpieczeń w swojej sprawie od niedawna może zwrócić się do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji w tym zakresie.

O taką interpretację może wnioskować osoba, która już  prowadzi działalność. Wniosek musi dotyczyć przyszłego zdarzenia, stanu faktycznego, zaistniałego nie wcześniej niż 20 września 2008r., lub stanu do okresu przed i po tej dacie.

REKLAMA

Autopromocja

W szczególności Oddziały ZUS udzielają interpretacji w sprawie:

 • Podlegania ubezpieczeniom społecznym.
 • Podstawy wymiaru, stopy procentowej, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
 • Zasad ustalania właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego na terenie UE w świetle przepisów Tytułu II Rozporządzenia Rady (EWG) 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie.

Zobacz: Jakie zwolnienia ze składek na FP i FGŚP przysługują za pracowników 50+?

W celu uzyskania interpretacji przedsiębiorca powinien złożyć wniosek według wzoru proponowanego przez ZUS lub w innej formie..

Wniosek taki powinien zawierać następujące informacje:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • nazwę, siedzibę firmy, miejsca zamieszkania przedsiębiorcy, ewentualny adres do korespondencji,
 • numer NIP,
 • numer w rejestrze przedsiębiorców, KRS lub Ewidencji Działalności Gospodarczej,
  - w razie ustanowienia pełnomocnika – jego dane osobowe i adres (ewentualnie dołącza się pełnomocnictwo),
 • przedstawienie stanu faktycznego, lub przyszłego zdarzenia oraz własnego stanowiska w tej sprawie.

Następnie, w ciągu 7 dni od złożenia wniosku należy wnieść opłatę w wysokości 40 zł na rachunek Oddziału ZUS,, do którego kierowaliśmy wniosek  Opłatę wnosi się za każdy przedstawiony we wniosku odrębny stan faktyczny, tytułując wpłatę numerem NIP przedsiębiorcy i oznaczeniem „opłata za wniosek z dnia… o wydanie interpretacji, skierowany do Oddziału ZUS w …”.

Udzielenie interpretacji przez ZUS następuje w drodze decyzji (od której przysługuje odwołanie), w ciągu 30 dni od dnia otrzymania kompletnego wniosku. Jeśli ZUS w tym czasie nie odpowie, obowiązuje interpretacja przepisów przedstawiona przez wnioskodawcę.

Interpretacja będzie zawierała wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia odwołania.  Przedsiębiorca może nie zastosować się do interpretacji.  W takim przypadku jednak będzie musiał liczyć się z poniesieniem konsekwencji takiego działania.

Jeżeli natomiast przedsiębiorca postąpi zgodnie z interpretacją, nie poniesie sankcji, ponieważ wydana interpretacja jest wiążąca dla ZUS i jej zmiana będzie możliwa wyłącznie w drodze wznowienia postępowania. 

Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA