reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Jak uzyskać od ZUS pisemną interpretację przepisów?

Jak uzyskać od ZUS pisemną interpretację przepisów?

Jeżeli przedsiębiorca ma wątpliwości co do zastosowania przepisów dotyczących ubezpieczeń w swojej sprawie od niedawna może zwrócić się do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji w tym zakresie.

O taką interpretację może wnioskować osoba, która już  prowadzi działalność. Wniosek musi dotyczyć przyszłego zdarzenia, stanu faktycznego, zaistniałego nie wcześniej niż 20 września 2008r., lub stanu do okresu przed i po tej dacie.

W szczególności Oddziały ZUS udzielają interpretacji w sprawie:

  • Podlegania ubezpieczeniom społecznym.
  • Podstawy wymiaru, stopy procentowej, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
  • Zasad ustalania właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego na terenie UE w świetle przepisów Tytułu II Rozporządzenia Rady (EWG) 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie.

Zobacz: Jakie zwolnienia ze składek na FP i FGŚP przysługują za pracowników 50+?

W celu uzyskania interpretacji przedsiębiorca powinien złożyć wniosek według wzoru proponowanego przez ZUS lub w innej formie..

Wniosek taki powinien zawierać następujące informacje:

  • nazwę, siedzibę firmy, miejsca zamieszkania przedsiębiorcy, ewentualny adres do korespondencji,
  • numer NIP,
  • numer w rejestrze przedsiębiorców, KRS lub Ewidencji Działalności Gospodarczej,
    - w razie ustanowienia pełnomocnika – jego dane osobowe i adres (ewentualnie dołącza się pełnomocnictwo),
  • przedstawienie stanu faktycznego, lub przyszłego zdarzenia oraz własnego stanowiska w tej sprawie.

Następnie, w ciągu 7 dni od złożenia wniosku należy wnieść opłatę w wysokości 40 zł na rachunek Oddziału ZUS,, do którego kierowaliśmy wniosek  Opłatę wnosi się za każdy przedstawiony we wniosku odrębny stan faktyczny, tytułując wpłatę numerem NIP przedsiębiorcy i oznaczeniem „opłata za wniosek z dnia… o wydanie interpretacji, skierowany do Oddziału ZUS w …”.

Udzielenie interpretacji przez ZUS następuje w drodze decyzji (od której przysługuje odwołanie), w ciągu 30 dni od dnia otrzymania kompletnego wniosku. Jeśli ZUS w tym czasie nie odpowie, obowiązuje interpretacja przepisów przedstawiona przez wnioskodawcę.

Interpretacja będzie zawierała wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia odwołania.  Przedsiębiorca może nie zastosować się do interpretacji.  W takim przypadku jednak będzie musiał liczyć się z poniesieniem konsekwencji takiego działania.

Jeżeli natomiast przedsiębiorca postąpi zgodnie z interpretacją, nie poniesie sankcji, ponieważ wydana interpretacja jest wiążąca dla ZUS i jej zmiana będzie możliwa wyłącznie w drodze wznowienia postępowania. 

Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama