W jaki sposób opłacać składki na ubezpieczenia?
REKLAMA
REKLAMA
Opłaty składek dokonuje się na poszczególne fundusze, odrębnymi wpłatami, na wskazane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych rachunki bankowe. I tak:
REKLAMA
- Wpłaty składek na ubezpieczenia społeczne – emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe – dokonuje się na konto: 83 1010 1023 0000 2613 9510 0000.
- Wpłaty składek na ubezpieczenie zdrowotne, dokonuje się na konto: 78 1010 1023 0000 2613 9520 0000.
- Wpłaty składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dokonujemy na konto: 73 1010 1023 0000 2613 9530 0000.
Wpłata należności powinna być dokonana:
- przy użyciu odpowiednich dokumentów płatniczych. Chodzi o odpowiednie formularze bankowe lub dokumenty elektroniczne. Wzór bankowego dokumentu płatniczego i zasady jego wypełniania określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 września 2003 r. w sprawie wzoru bankowego dokumentu płatniczego należności z tytułu składek, do których poboru zobowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Szczegółowe zasady wypełniania dokumentów płatniczych dostępne są w poradniku ZUS.
- w formie bezgotówkowej, w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika składek (w tym konta "Giro składka", prowadzonego w Banku Pocztowym oraz rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej przedsiębiorcy będącego jej członkiem).
Zobacz: Jak uzyskać od ZUS pisemną interpretację przepisów?
Obowiązek bezgotówkowego regulowania należności z tytułu składek nie dotyczy osób fizycznych nie prowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Do opłacania składek w formie bezgotówkowej nie są więc zobowiązane na przykład:
- twórcy i artyści, wykonujący pozarolniczą działalność twórczą lub artystyczną,
- osoby duchowne nie prowadzące pozarolniczej działalności gospodarczej,
- osoby kontynuujące ubezpieczenia emerytalne i rentowe,
- osoby fizyczne nie prowadzące pozarolniczej działalności gospodarczej zatrudniające pracowników (np. pomoc domową),
- osoby fizyczne nie prowadzące pozarolniczej działalności gospodarczej opłacające składki na własne ubezpieczenia na zasadzie dobrowolności (np. studenci oraz uczestnicy studiów doktoranckich, nie podlegający ubezpieczeniom z innego tytułu).
Oznacza to, że osoby te mogą regulować składki za pomocą wpłaty na konto ZUS.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami za termin dokonania zapłaty uważa się:
- przy zapłacie gotówką - dzień wpłacenia należności z tytułu składek na rachunek bankowy ZUS, w banku lub placówce pocztowej,
- przy transakcji bezgotówkowej - dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika.
W razie nieprzekazania składek w obowiązującym terminie płatnik składek ma obowiązek uiścić odsetki za zwłokę na zasadach i w wysokości określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Ponadto w razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości, Zakład może wymierzyć płatnikowi dodatkową opłatę do wysokości 100% nie opłaconych składek.
Zobacz serwis: Opłacanie składek
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 września 2003 r. w sprawie wzoru bankowego dokumentu płatniczego należności z tytułu składek, do których poboru zobowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat