reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jakie dokumenty musi złożyć w ZUS przedsiębiorca, który chorował przez część miesiąca

Jakie dokumenty musi złożyć w ZUS przedsiębiorca, który chorował przez część miesiąca

Prowadzę działalność gospodarczą. W marcu 2008 r. chorowałem przez 14 dni i otrzymałem z ZUS zasiłek chorobowy. Jakie dokumenty powinienem złożyć w ZUS za marzec i od jakiej podstawy wymiaru naliczyć składki?

RADA

Jeżeli opłaca Pan składki tylko za siebie, powinien Pan złożyć za marzec br. tylko deklarację rozliczeniową ZUS DRA. Jeżeli opłaca Pan składki również za osobę współpracującą lub innych ubezpieczonych (np. pracowników, zleceniobiorców), to okres swojej niezdolności do pracy powinien Pan wykazać w raporcie ZUS RSA, a składki za część miesiąca rozliczyć w ZUS RCA. W deklaracji ZUS DRA lub raporcie ZUS RCA powinien Pan naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne od proporcjonalnie zmniejszonej podstawy wymiaru, a składkę na ubezpieczenie zdrowotne od pełnej podstawy.

UZASADNIENIE

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które rozliczają składki tylko za siebie, rozliczają składki na swoje ubezpieczenia w deklaracji ZUS DRA. Nie składają dodatkowo raportów rozliczeniowych (ZUS RCA, ZUS RSA, ZUS RZA). Ponadto osoby te nie muszą składać deklaracji co miesiąc pod warunkiem, że opłacają składki od minimalnych podstaw wymiaru, tj.:

• na ubezpieczenia społeczne:

- od 60% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału lub

- od 30% minimalnego wynagrodzenia,

• na ubezpieczenie zdrowotne od 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w poprzednim kwartale, włącznie z wypłatami z zysku.

Osoby te mają obowiązek złożenia kolejnej deklaracji dopiero wtedy, gdy ulegają zmianie informacje zawarte w poprzednio złożonej deklaracji, np. zmiana podstawy wymiaru składek w związku z chorobą w miesiącu, za który jest składany ZUS DRA.

Taka sytuacja nastąpiła u Pana, gdy z tytułu prowadzenia działalności uzyskał Pan w marcu br. zasiłek chorobowy. Jeżeli opłaca Pan składki tylko na własne ubezpieczenia, to powinien Pan złożyć za marzec br. deklarację ZUS DRA, ale nie należy dołączać do niej żadnego raportu rozliczeniowego. Informacja o okresie Pana niezdolności do pracy będzie wynikała z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, którą należy wykazać w wysokości zmniejszonej proporcjonalnie do okresu podlegania ubezpieczeniom w tym miesiącu. Aby zmniejszyć podstawę wymiaru składek, należy podzielić obowiązującą Pana podstawę wymiaru składek przez liczbę dni kalendarzowych marca br. i uzyskany wynik (bez zaokrąglania) pomnożyć przez liczbę dni prowadzenia działalności w marcu:

• jeśli podstawą wymiaru składek jest 60% przeciętnego wynagrodzenia:

1739,90 zł: 31 dni x 17 dni = 954,14 zł,

• jeśli podstawą wymiaru składek jest 30% minimalnego wynagrodzenia:

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama