reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy ZUS jest związany ustaleniami zawartymi w protokole powypadkowym

Czy ZUS jest związany ustaleniami zawartymi w protokole powypadkowym

W naszym zakładzie pracy doszło do zdarzenia, którego zespół powypadkowy nie uznał za wypadek przy pracy. Pracownik, który rzekomo uległ wypadkowi, od wielu lat cierpi na różnego rodzaju schorzenia. Nie ma świadków tego zdarzenia, z wyjątkiem jednej osoby, która nie jest pracownikiem naszej firmy. O uznanie tego zdarzenia za wypadek przy pracy pracownik zwrócił się do ZUS. ZUS uznał wypadek pracownika za wypadek przy pracy i nakazał nam wypłatę zasiłku w wysokości 100%. Czy wobec braku świadków zdarzenia, przy zawartych w protokole powypadkowym ustaleniach i wysokim prawdopodobieństwie istnienia u pracownika schorzenia samoistnego, a więc braku wiarygodnych dowodów, ZUS może podjąć taką decyzję?


RADA

ZUS nie jest związany treścią protokołu powypadkowego. W postępowaniu dotyczącym uznania zdarzenia za wypadek przy pracy ZUS może dojść do innych ustaleń niż te, które zostały dokonane w protokole powypadkowym, i może podjąć inną decyzję niż zakład pracy.

UZASADNIENIE

Wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które powoduje uraz lub śmierć i nastąpiło w związku z pracą, czyli:

• podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,

• podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia albo

• w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Na terenie Państwa zakładu pracy doszło do wypadku, w wyniku którego Państwa pracownik doznał urazu. Różnice między ustaleniami Państwa a ZUS dotyczą kwalifikacji wypadku. Komisja powypadkowa, którą Państwo powołali do przeprowadzenia postępowania powypadkowego, stwierdziła w protokole powypadkowym, że zdarzenie nie jest wypadkiem przy pracy. Natomiast ZUS wydał decyzję, w której uznał to samo zdarzenie za wypadek przy pracy.

Przyczyny wewnętrzne, czyli schorzenia, choroby, mogą w połączeniu z przyczynami zewnętrznymi spowodować wystąpienie zdarzenia, które spełnia przesłanki do zakwalifikowania go jako wypadku przy pracy. Natomiast przyczyną zewnętrzną może być każdy czynnik zewnętrzny, który może wywołać wypadek w konkretnych warunkach i okolicznościach. To, że Państwa pracownik cierpi na różne dodatkowe schorzenia, nie wystarcza, aby nie uznać zdarzenia za wypadek przy pracy.

W przypadkach gdy protokół powypadkowy został złożony w ZUS, a zawarte w nim ustalenia różnią się od ustaleń dokonanych przez ZUS, ostateczna decyzja, czy dane zdarzenie należy uznać za wypadek przy pracy czy nie, należy do ZUS.

Jeżeli protokół powypadkowy zostanie przekazany do ZUS np. w związku z ubieganiem się o jednorazowe odszkodowanie, to przed ustaleniem prawa do świadczenia ZUS weryfikuje całą dokumentację związaną z wypadkiem, analizuje i bada całość zebranego w sprawie materiału. Na tej podstawie ZUS wydaje decyzję, w której określa wysokość uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem (jeżeli uzna zdarzenie za wypadek przy pracy), bądź w przypadku nieuznania zdarzenia za wypadek przy pracy - decyzję odmawiającą prawa do świadczenia. Tym samym ZUS może nakazać Państwu wyrównanie pracownikowi zasiłku chorobowego do 100% podstawy wymiaru w związku z wypadkiem przy pracy. Natomiast w sytuacji, gdy nie zgadzają się Państwo z decyzją ZUS, zgodnie z zawartym tam pouczeniem przysługuje Państwu odwołanie do Sądu Rejonowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Wówczas sąd w orzeczeniu rozstrzygnie, czy zostały spełnione warunki do uznania zdarzenia za wypadek przy pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama