reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Prawo do emerytury

Prawo do emerytury

Nasz długoletni pracownik przeszedł na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 60 lat. Po przyznaniu prawa do emerytury ponownie zatrudniliśmy go na umowę o pracę - pracuje nadal. W tym roku skończy 65 lat. Czy może starać się o przeliczenie emerytury po ukończeniu 65 lat z uwzględnieniem obowiązującej teraz kwoty bazowej? Jaki okres powinien przepracować, aby ZUS przeliczył jego świadczenie? Czy w związku ze złożeniem wniosku o przeliczenie emerytury powinniśmy rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę?

RADA

ZUS ustali na nowo prawo do emerytury Państwa pracownika z uwzględnieniem obowiązującej kwoty bazowej, jeżeli pracownik złoży w tej sprawie wniosek po ukończeniu 65 lat i po przyznaniu prawa do wcześniejszej emerytury przepracował co najmniej 30 miesięcy. Jeżeli pracownik będzie chciał otrzymywać emeryturę, to musi z Państwem rozwiązać umowę o pracę.

UZASADNIENIE

Osoba, która uzyskała prawo do wcześniejszej emerytury, może po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna) złożyć wniosek o ustalenie uprawnień do emerytury z uwzględnieniem kwoty bazowej obowiązującej w dniu złożenia wniosku. ZUS będzie wypłacał emeryturę w nowej wysokości po rozwiązaniu umowy o pracę. Do momentu rozwiązania stosunku pracy nadal wypłacanym świadczeniem będzie emerytura wcześniej już wyliczona pracownikowi, która była przez niego pobierana.

PRZYKŁAD

Pracownik urodzony 18 stycznia 1943 r., po ukończeniu 60 lat, złożył 2 lutego 2003 r. wniosek o wcześniejszą emeryturę. Na dzień złożenia wniosku miał 365 miesięcy okresów składkowych zatrudnienia i 36 miesięcy okresów nieskładkowych. Wskaźnik podstawy wymiaru wynosi 125%. ZUS obliczył wysokość emerytury w kwocie brutto 1350,60 zł. Po ustaleniu uprawnień do wcześniejszej emerytury osoba ta przepracowała 3 lata na podstawie umowy o pracę. Po ukończeniu 65 lat, 25 czerwca 2008 r. złożyła wniosek o emeryturę powszechną. ZUS ustali wysokość świadczenia od tej samej podstawy wymiaru, od której była liczona wcześniejsza emerytura, ale część socjalną ustali od kwoty bazowej obowiązującej w dniu złożenia nowego wniosku o emeryturę:

• wysokość podstawy wymiaru emerytury:

1775,89 zł (kwota bazowa obowiązująca na dzień złożenia pierwszego wniosku o emeryturę) × 125% = 2219,86 zł,

24% z 2275,37 zł, tj. nowej kwoty bazowej obowiązującej na dzień złożenia wniosku = 546,09 zł,

okresy składkowe (365 miesięcy + 36 miesięcy × 1,3%) : 12 miesięcy × 2219,86 zł = 964,34 zł,

(36 miesięcy × 0,7%) : 12 miesięcy × 2219,86 zł = 46,62;

• wysokość nowej, przeliczonej emerytury: 1557,05 zł.

Każda osoba, która pobiera emeryturę i wykonuje pracę, może co kwartał składać wniosek o doliczenie do stażu pracy okresów zatrudnienia. W tym przypadku ZUS będzie doliczał do udokumentowanego wcześniej stażu pracy kolejne okresy zatrudnienia, co spowoduje systematyczne zwiększanie wysokości pobieranej emerytury.

Osoba, która chce doliczyć do emerytury staż pracy, powinna złożyć w ZUS zaświadczenie z zakładu pracy potwierdzające okres zatrudnienia z wyszczególnieniem okresów nieskładkowych, np. pobierania zasiłków, urlopów bezpłatnych. ZUS kwotę świadczenia zwiększy przez doliczanie do kwoty emerytury:

• po 1,3% podstawy wymiaru ustalonej w wyniku waloryzacji za każdy rok okresów składkowych,

• po 0,7% podstawy wymiaru ustalonej w wyniku waloryzacji za każdy rok okresów nieskładkowych.

Świadczenie wypłaca się w obu przypadkach w zwiększonej wysokości, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został złożony wniosek o ustalenie prawa do emerytury lub doliczenie stażu pracy.

Podstawa prawna:

• art. 5, art. 53 ust. 4, art. 95 ust. 1, art. 103 ust. 2a, art. 191 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Urszula Kurek

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama