REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłoszenie osób ubezpieczających się dobrowolnie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Zawiślak-Szatańska
Zgłoszenia do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych dokonasz poprzez złożenie wniosku w sprawie objęcia tymi ubezpieczeniami na formularzu ZUS ZUA.
Zgłoszenia do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych dokonasz poprzez złożenie wniosku w sprawie objęcia tymi ubezpieczeniami na formularzu ZUS ZUA.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli chcesz dobrowolnie być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym, bo nie posiadasz innych  tytułów do ubezpieczeń, sam zgłaszasz się do jednostki organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Jesteś zobowiązany do comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych i samodzielnego opłacania składek.

Samodzielne zgłoszenie nie dotyczy więc tych osób, które mają swoich płatników składek i przystąpiły dobrowolnie do ubezpieczeń z powodu zbiegu tytułów (np. zleceniobiorcy dobrowolnie zgłoszeni do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego, zatrudnieni jednocześnie na podstawie umowy o pracę). Dotyczy to natomiast tych ubezpieczonych, którzy sami opłacają składki za siebie. Osoby te są zarówno płatnikami składek, jak i osobami ubezpieczonymi.

REKLAMA

Autopromocja

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Zgłoszenia do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych dokonasz poprzez złożenie wniosku w sprawie objęcia tymi ubezpieczeniami na formularzu ZUS ZUA "Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej". W składanym dokumencie "Dane identyfikacyjne płatnika składek" (blok II formularza ZUS  ZUA) i "Dane identyfikacyjne osoby zgłaszanej do ubezpieczeń" (blok III formularza ZUS ZUA), powinny zawierać takie same identyfikatory.

Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe

W dokumencie ZUS ZUA wpisujesz jeden z wymienionych niżej kodów tytułu ubezpieczenia:

  • 15 00 xy - małżonek pracownika skierowanego do pracy w przedstawicielstwie dyplomatycznym, urzędzie konsularnym, stałym przedstawicielstwie przy ONZ lub w innej misji specjalnej za granicą, w instytucie, ośrodku informacji kultury za granicą
  • 16 10 xy - obywatel polski wykonujący pracę w podmiocie zagranicznym za granicą lub w podmiocie zagranicznym na terytorium RP, jeżeli podmiot nie posiada w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstw
  • 17 00 xy - osoba sprawująca opiekę nad członkiem rodziny spełniającym warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego, podlegająca dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów
  • 18 10 xy - student, uczestnik studiów doktoranckich lub osoba odbywająca staż adaptacyjny, podlegający dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym
  • 10 40 xy - alumn seminarium duchownego, nowicjusz, postulant, juniorysta przed ukończeniem 25. roku życia objęty dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi
  • 19 00 xy- osoba kontynuująca ubezpieczenia emerytalne i rentowe (pamiętajmy, że to zgłoszenie musi być przekazane w ciągu 30 dni od daty wygaśnięcia poprzedniego tytułu ubezpieczenia!)

W kodach tytułu ubezpieczenia litery x i y oznaczają:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • x - ustalone lub nie prawo do emerytury lub renty, wpisujemy wtedy:
    • 0 - jeśli nie mamy ustalonego prawa do emerytury lub renty,
    • 1 - jeśli mamy ustalone prawo do emerytury,
    • 2 - jeśli mamy ustalone prawo do renty,
  • y - stopień niepełnosprawności wpisujemy wtedy:
    • 0 - jeśli nie posiadamy orzeczenia o niepełnosprawności,
    • 1 - jeśli mamy orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności,
    • 2 - jeśli mamy orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
    • 3 - jeśli mamy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
    • 4 - jeśli mamy orzeczenie o niepełnosprawności wydawane osobom do 16 roku życia.

W zgłoszeniu ZUS ZUA wskazujesz datę, od której chcesz być objęty dobrowolnymi ubezpieczeniami. Pamiętaj, że data ta nie może być wcześniejsza niż data złożenia tego wniosku.

Zgłoszenie do ubezpieczeń od 15 grudnia 2008r. nie może być złożone wcześniej niż 15 grudnia 2008r.

Oprócz zgłoszenia do ubezpieczeń składasz co miesiąc deklaracje rozliczeniową ZUS DRA oraz opłacasz składki na ubezpieczenia za dany miesiąc w terminie do 10 dnia następnego miesiąca. W deklaracji wpisujesz ustaloną podstawę wymiaru i obliczasz od niej składki na ubezpieczenia emerytalne - rentowe.

Jeżeli chcesz odstąpić od dobrowolnych ubezpieczeń, możesz to zrobić składając druk ZUS ZWUA „Zgłoszenie wyrejestrowania z ubezpieczeń.  Podajesz ponownie swoje dane identyfikacyjne oraz datę dnia, od którego nie chcesz już podlegać tym ubezpieczeniom (nie wcześniejszą niż data dnia w którym wniosek zostanie złożony).

Zobacz serwis: Firma a ubezpieczenie

Jeśli chcesz podlegać ubezpieczeniom do 31 listopada 2009 r., podajesz datę wyrejestrowania od 1 grudnia 2008 r.

Jak opłacać składki?

Zgłaszając dobrowolnie chęć przystąpienia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych opłacasz składki na te ubezpieczenia do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na rachunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z końcówką – 51 (konto: 83 1010 1023 0000 2613 9510 0000). Składki opłaca się w terminie do 10 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Ważne!

W przypadku gdy podlegasz dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz dobrowolnie ubezpieczeniu zdrowotnemu składasz dodatkowo formularz ZUS ZZA „Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego” z kodem tytułu ubezpieczenia 24 10 xy.

Za każdy miesiąc składasz wtedy dwie deklaracje rozliczeniowe, stosując dla poszczególnych deklaracji odpowiednio numerację (pierwsze dwa znaki pola I.01): dla pierwszej z nich z zakresu 01-39, dla drugiej z zakresu 40-49.

W deklaracji powinny zostać wykazane podstawa wymiaru oraz rozliczone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a w drugiej podstawa wymiaru i rozliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Przy opłacaniu składek wpłaty oznacza się odrębnie w odniesieniu do każdej deklaracji, w celu ich prawidłowego rozliczenia.

Jeżeli przystąpisz jednocześnie również do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, to opłacasz ona składki na wszystkie wymienione ubezpieczenia w terminie do 15 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 2008r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA

Niedziele handlowe - maj 2025

Najbliższa niedziela handlowa wypada 27 kwietnia 2025 r. Czy w maju i czerwcu również będą niedziele handlowe? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

Podwyżki w budżetówce 2025. Jak zmienią się pensje nauczycieli, urzędników i pracowników samorządowych? Czy będzie wyrównanie od 1 stycznia?

Rok 2025 przynosi kolejne napięcia w sektorze publicznym. Rząd zapowiada kontynuację polityki wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ale samorządy alarmują: „nie mamy z czego płacić”. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na realny wzrost pensji? Kto sfinansuje podwyżki – budżet centralny czy gminy? I czy te zmiany wystarczą, by zatrzymać falę odejść z sektora publicznego?

REKLAMA

Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: zasady, wynagrodzenie, wniosek. Czy pracodawca może odmówić?

Od 2023 r. Kodeks pracy daje pracownikom nowe uprawnienie – możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z powodu działania siły wyższej? Czy pracodawca może odmówić?

REKLAMA