reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Wypadek uznany po czasie a rozliczenia z ZUS

Wypadek uznany po czasie a rozliczenia z ZUS

Długoletni pracownik w lutym 2008 r. uległ wypadkowi w pracy i przebywał na zwolnieniu lekarskim do końca marca br. (przez 23 dni lutego oraz 31 dni marca). W tym roku nie chorował, więc wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni zwolnienia. Prace komisji powypadkowej trwały do czerwca br., ponieważ dopiero w czerwcu zakończyło się dochodzenie policji w sprawie wypadku. Komisja powypadkowa w czerwcu 2008 r. ustaliła, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy. Wcześniej wypłaciliśmy pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego. Wypłacone świadczenia wyrównamy pracownikowi dopiero w lipcu 2008 r. Jak należy postąpić w przypadku, gdy po wypłaceniu świadczeń chorobowych zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy i jak powinniśmy rozliczyć się z ZUS?


RADA

Po wypłaceniu świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego powinni Państwo skorygować wysokość wypłaconego wcześniej wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego w raportach rozliczeniowych. W tych raportach powinni Państwo również skorygować fundusze, z których wcześniej zostały sfinansowane świadczenia, ponieważ za cały okres choroby pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.

UZASADNIENIE

Osoba, która uległa wypadkowi przy pracy, nie ma prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego do czasu, kiedy postępowanie powypadkowe potwierdzi, że niezdolność do pracy nastąpiła wskutek wypadku przy pracy. Jeżeli po zdarzeniu, które może zostać uznane za wypadek przy pracy, lekarz wypisze pracownikowi zwolnienie lekarskie, to na podstawie tego zwolnienia pracodawca powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek w wysokości 80% wynagrodzenia.

Jeżeli komisja powypadkowa uzna zdarzenie za wypadek przy pracy, to zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje pracownikowi od pierwszego dnia niezdolności do pracy.

O kwalifikacji rodzaju niezdolności do pracy decyduje treść protokołu powypadkowego. Prawidłowo sporządzony protokół powinien być przygotowany przez zespół powołany do wyjaśnienia okoliczności i przyczyn wypadku oraz podpisany przez pracodawcę i pracownika.

Komisja powypadkowa, która przeprowadzała postępowanie w sprawie wypadku, do którego doszło u Państwa w lutym 2008 r., mogła przygotować protokół powypadkowy dopiero po wyjaśnieniu wszystkich okoliczności wypadku, czyli w czerwcu 2008 r. Dlatego protokół powypadkowy został sporządzony i podpisany w czerwcu 2008 r.

Po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy mają Państwo obowiązek rozliczyć się z pracownikiem i z ZUS. Jeżeli pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe i zasiłek w niższej wysokości niż ta, która przysługiwała mu w związku z wypadkiem przy pracy, to pracownikowi należy wypłacić różnicę. Do ZUS powinni Państwo przekazać korektę raportów rozliczeniowych za luty i marzec, w których zakwalifikowali Państwo wypłacone świadczenia jako wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy.

Rozliczenie świadczeń wypłaconych pracownikowi w lutym, marcu i lipcu 2008 r.:

1. Podstawa wymiaru zasiłku

Podstawą wymiaru świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego jest podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie wypadkowe, po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama