Kategorie

Wypadek uznany po czasie a rozliczenia z ZUS

Beata Wróblewska
Długoletni pracownik w lutym 2008 r. uległ wypadkowi w pracy i przebywał na zwolnieniu lekarskim do końca marca br. (przez 23 dni lutego oraz 31 dni marca). W tym roku nie chorował, więc wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni zwolnienia. Prace komisji powypadkowej trwały do czerwca br., ponieważ dopiero w czerwcu zakończyło się dochodzenie policji w sprawie wypadku. Komisja powypadkowa w czerwcu 2008 r. ustaliła, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy. Wcześniej wypłaciliśmy pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego. Wypłacone świadczenia wyrównamy pracownikowi dopiero w lipcu 2008 r. Jak należy postąpić w przypadku, gdy po wypłaceniu świadczeń chorobowych zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy i jak powinniśmy rozliczyć się z ZUS?

RADA

Po wypłaceniu świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego powinni Państwo skorygować wysokość wypłaconego wcześniej wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego w raportach rozliczeniowych. W tych raportach powinni Państwo również skorygować fundusze, z których wcześniej zostały sfinansowane świadczenia, ponieważ za cały okres choroby pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.

UZASADNIENIE

Osoba, która uległa wypadkowi przy pracy, nie ma prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego do czasu, kiedy postępowanie powypadkowe potwierdzi, że niezdolność do pracy nastąpiła wskutek wypadku przy pracy. Jeżeli po zdarzeniu, które może zostać uznane za wypadek przy pracy, lekarz wypisze pracownikowi zwolnienie lekarskie, to na podstawie tego zwolnienia pracodawca powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek w wysokości 80% wynagrodzenia.

Jeżeli komisja powypadkowa uzna zdarzenie za wypadek przy pracy, to zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje pracownikowi od pierwszego dnia niezdolności do pracy.

Reklama

O kwalifikacji rodzaju niezdolności do pracy decyduje treść protokołu powypadkowego. Prawidłowo sporządzony protokół powinien być przygotowany przez zespół powołany do wyjaśnienia okoliczności i przyczyn wypadku oraz podpisany przez pracodawcę i pracownika.

Komisja powypadkowa, która przeprowadzała postępowanie w sprawie wypadku, do którego doszło u Państwa w lutym 2008 r., mogła przygotować protokół powypadkowy dopiero po wyjaśnieniu wszystkich okoliczności wypadku, czyli w czerwcu 2008 r. Dlatego protokół powypadkowy został sporządzony i podpisany w czerwcu 2008 r.

Po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy mają Państwo obowiązek rozliczyć się z pracownikiem i z ZUS. Jeżeli pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe i zasiłek w niższej wysokości niż ta, która przysługiwała mu w związku z wypadkiem przy pracy, to pracownikowi należy wypłacić różnicę. Do ZUS powinni Państwo przekazać korektę raportów rozliczeniowych za luty i marzec, w których zakwalifikowali Państwo wypłacone świadczenia jako wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy.

Rozliczenie świadczeń wypłaconych pracownikowi w lutym, marcu i lipcu 2008 r.:

1. Podstawa wymiaru zasiłku

Podstawą wymiaru świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego jest podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie wypadkowe, po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika nie zmienia się i nie ma obowiązku obliczania jej na nowo tylko dlatego, że nastąpiła zmiana rodzaju ubezpieczenia, z którego należało wypłacić zasiłek chorobowy, tj. ubezpieczenia chorobowego na wypadkowe.

PRZYKŁAD

Pracownik miał wypadek przy pracy 7 lutego 2008 r. Na zwolnieniu lekarskim przebywał od 7 do 29 lutego 2008 r. Za 7 lutego 2008 r. pracownikowi zostało wypłacone wynagrodzenie za pracę, a nie wynagrodzenie chorobowe. Pracownik jest zatrudniony od 1 lutego 2008 r. i ma prawo do stałego miesięcznego wynagrodzenia za pracę.

Obliczenie kwoty zasiłku przedstawia się następująco:

wynagrodzenie miesięczne ogółem pomniejszamy o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika, tj. łącznie 13,71%:

2000 zł - [(2000 zł × 9,76%) + (2000 zł × 1,5%) + (2000 zł × 2,45%)] = 2000 zł - 195,20 zł - 30 zł - 49 zł = 1725,80 zł,

podstawa wymiaru zasiłku za jeden dzień choroby (dniówka chorobowa):

1725,80 zł : 30 dni = 57,53 zł,

kwota zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy - 100% podstawy wymiaru wynosi 57,53 zł.

Za 23 dni zwolnienia lekarskiego pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w kwocie 1323,19 zł brutto.

Podstawę wymiaru zasiłku wypadkowego należy ustalić na nowo, jeżeli z wewnętrznych przepisów obowiązujących w zakładzie pracy wynika, że do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego są przyjmowane inne składniki wynagrodzenia niż te, które stanowią podstawę wymiaru świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

2. Składki od świadczeń chorobowych

Reklama

Od wynagrodzenia za czas choroby nie nalicza się składek na ubezpieczenia społeczne, ale stanowi ono podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od zasiłku chorobowego nie nalicza się zarówno składek na ubezpieczenia społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne.

Po złożeniu korekt dokumentów rozliczeniowych za luty i marzec br. na koncie Państwa firmy w ZUS powstanie zatem nadpłata składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pracodawca ma obowiązek zwrócić pracownikowi nadpłatę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

3. Dokumenty rozliczeniowe

Wypłacając pracownikowi wyrównanie do 100% zasiłku wypadkowego w lipcu br., należy wykazać kwotę dopłaty z tego tytułu w raporcie ZUS RSA za lipiec br. Po wyrównaniu pracownikowi zasiłku chorobowego kwotę wyrównania należy rozliczyć w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne do wpłacenia na ZUS za lipiec 2008 r.

Wypłacone w poprzednich miesiącach wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy i zasiłek chorobowy należy zakwalifikować jako zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego i rozliczyć w ciężar składek. W związku z tym należy złożyć w trybie korekty następujące dokumenty:

• za luty 2008 r.:

- ZUS RSA z kodem 01 10 00 oraz kodem świadczenia 314 (zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego),

- ZUS RCA, korygując w nim podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ zostało w niej uwzględnione wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy za 23 dni zwolnienia lekarskiego w lutym br.;

• za marzec 2008 r.:

- ZUS RSA z kodem 01 10 00 oraz kodem świadczenia 314 (zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego),

- ZUS RCA, w którym należy skorygować podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ ujęto w niej wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy za 10 dni zwolnienia lekarskiego.

• art. 8 ust. 2 i ust. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.),

• art. 92 Kodeksu pracy,

• art. 41 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• rozporządzenie z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 149, poz. 982 ze zm.).

Beata Wróblewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.