Kategorie

Obowiązki wobec ZUS przedsiębiorstwa przejmującego inną firmę

Małgorzata Kozłowska
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od 20 października br. połączę się z inną firmą i przejmę wszystkich zatrudnionych w niej pracowników. Na skutek połączenia powstanie spółka jawna pod nową nazwą. Jakie mam obowiązki wobec ZUS? W jaki sposób powiadomić ZUS o tym, że powstanie nowy płatnik?


RADA

Powinien Pan wyrejestrować z ZUS działalność gospodarczą na druku ZUS ZWPA od 20 października br. Z tą samą datą należy zgłosić jako płatnika spółkę jawną na druku ZUS ZPA. Pracowników przejętej firmy należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na drukach ZUS ZUA od 20 października br., podając dane nowej firmy jako płatnika składek.

UZASADNIENIE

Reklama

W przypadku przejścia zakładu pracy w całości lub w części na innego pracodawcę, nowy pracodawca jako następca prawny przejmuje zobowiązania wynikające ze stosunku pracy względem osób przejętej firmy. Podmiot, który przejął pracowników, z mocy prawa staje się ich pracodawcą i płatnikiem.

Zgodnie z informacją ZUS z 11 września 2007 r. zamieszczonym na stronie internetowej: www.e-inspektorat.zus.pl, obowiązkiem dotychczasowego pracodawcy (podmiotu przejmowanego) jest złożenie dokumentów wyrejestrowujących ZUS ZWUA za pracowników i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, z kodem 600, z datą przejęcia pracowników. Musi on również wyrejestrować na formularzach ZUS ZCNA członków rodziny pracowników zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego. Po wyrejestrowaniu ostatniego ubezpieczonego przejmowany podmiot ma obowiązek wyrejestrować siebie jako płatnika składek na druku ZUS ZWPA.

Reklama

W przypadku opisanym w pytaniu, w wyniku przejęcia innego zakładu powstaje zupełnie nowy podmiot (zmienia się jego forma prawna). Dlatego firma, która po przejęciu innej firmy ulegnie przekształceniu, powinna się wyrejestrować jako płatnik składek na druku ZUS ZWPA. W dalszej kolejności powinna zgłosić się jako nowy płatnik na formularzu ZUS ZPA z nowymi danymi i zgłosić zatrudnionych pracowników do ubezpieczeń na formularzach ZUS ZUA.

Gdyby przejęcie w całości innego zakładu nastąpiło bez zmiany formy prawnej podmiotu przejmującego, nie musiałby on wyrejestrowywać się jako płatnik na druku ZUS ZWPA. W takim przypadku powinien składać ewentualnie ZUS ZPA w trybie zmiany (gdyby zmieniły się dane identyfikacyjne płatnika, np. nazwa). Natomiast firma, której pracownicy zostali przejęci, oprócz wyrejestrowania się jako płatnik na druku ZUS ZWPA ma obowiązek sporządzić i złożyć w ZUS formularz ZUS ZIPA w formie papierowej, wpisując w bloku II tego druku dane dotychczasowego płatnika, a w bloku III - dane podmiotu przejmującego, czyli nowego płatnika składek.

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. od 30 września 2008 r. przejęła wszystkich pracowników zatrudnionych w firmie X prowadzonej przez Andrzeja K. Z chwilą przejęcia spółka z o.o. zmieniła nazwę na Y. W tym przypadku Andrzej K. miał obowiązek wyrejestrować swoją firmę jako płatnika na formularzu ZUS ZWPA od 30 września br. Z tą samą datą musiał również wyrejestrować pracowników z ubezpieczeń na drukach ZUS ZWUA z kodem 600 (i członków ich rodzin z ubezpieczenia zdrowotnego na drukach ZUS ZCNA). Andrzej K. musiał ponadto złożyć informację o zmianie danych identyfikacyjnych płatnika składek na druku ZUS ZIPA. Spółka Y musiała natomiast zgłosić zmianę nazwy płatnika na druku ZUS ZPA oraz zgłosić przejętych pracowników do ubezpieczeń od 30 września br.

Jeśli nowy pracodawca przejmuje tylko część pracowników innego zakładu (pozostali nadal pracują, a zakład kontynuuje swoją działalność), zakład ten nie składa ZWPA ani ZIPA.


PRZYKŁAD

Część pracowników zakładu A. z Leszna została przejęta 1 października br. przez firmę B. z Poznania. Firma A. powinna wyrejestrować te osoby z ubezpieczeń na drukach ZUS ZWUA z datą przejęcia, czyli 1 października z kodem 600 (inna przyczyna). Natomiast firma B. ma obowiązek zgłosić przejęte osoby do ubezpieczeń od października 2008 r. Ponieważ firma B. przejęła tylko część pracowników firmy A., firma A. nie musi składać formularza ZUS ZWPA ani ZUS ZIPA.

Jeżeli firma przejęta w całości przez inne przedsiębiorstwo nie przekazała do ZUS wyrejestrowania płatnika na druku ZUS ZWPA oraz nie złożyła dokumentów wyrejestrowujących z ubezpieczeń zatrudnione osoby (na formularzach ZUS ZWUA), to nowy płatnik składek, który wszedł w prawa i obowiązki dotychczasowego pracodawcy, ma obowiązek zrobić to w jego imieniu. W razie przejęcia firmy nowy płatnik może mieć również inne obowiązki, np. opłacenie składek za osoby, których umowy wygasły przed dniem przejęcia.

PRZYKŁAD

Nowa spółka partnerska zawiązała się 30 września br. Jeden ze wspólników tytułem aportu wniósł do spółki swoją firmę, w której zatrudniał 20 osób. Z 3 osobami, które pracowały na zlecenie (podlegały tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu), umowy zostały rozwiązane 26 września br. i firma nie zdążyła im wypłacić części należnego wynagrodzenia. Ponieważ wynagrodzenie to nowa spółka wypłaciła w październiku br., powinna ona zgłosić zleceniobiorców do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA z kodem 50 00 xx, z datą 30 września (wpisując w bloku II swoje dane identyfikacyjne), a składkę zdrowotną wykazać w raporcie ZUS RZA za październik br., czyli za miesiąc wypłacenia zleceniobiorcom przychodu. Osób tych nie należy wyrejestrowywać z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA.

W przypadku przejęcia zakładu w całości podmiot przejmujący ma obowiązek skorygowania dokumentów rozliczeniowych (gdyby zaistniała taka potrzeba) za okres, w którym składał je dotychczasowy płatnik. Jako dane identyfikacyjne płatnika musi podawać dane poprzedniego pracodawcy.

W razie przejęcia części pracowników korekty dokumentów za te osoby za okres, gdy były zatrudnione w poprzednim zakładzie, ma obowiązek dokonywać wcześniejszy pracodawca. Nowy pracodawca koryguje dokumenty tylko od momentu przejęcia pracowników.

• art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 4, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1 i ust. 3, art. 36 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 66 ust. 1 pkt 1a i pkt 1e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),

• załączniki nr 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 13 i 17 do rozporządzenia z 28 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717).

Małgorzata Kozłowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.