Kategorie

Czy za zleceniobiorcę należy opłacać składkę na Fundusz Pracy, mimo że otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego

Roman Dorawa
Zawarliśmy umowę zlecenia na okres od 15 sierpnia do 15 listopada br. Wynagrodzenie za sierpień w wysokości 970 zł (prowizja od liczby umów zawartych dla firmy) zostało wypłacone zleceniobiorcy 28 sierpnia. Gdyby przepracował cały miesiąc, na pewno otrzymałby wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Czy w związku z tym należy opłacić za niego składkę na Fundusz Pracy za sierpień br.?
RADA

Za zleceniobiorcę nie należy opłacać składki na Fundusz Pracy za sierpień br. Składka na ten fundusz będzie należna za miesiące, w których zleceniobiorca wynagradzany prowizyjnie otrzyma przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

 UZASADNIENIE

Zleceniodawca ma obowiązek opłacać składki na Fundusz Pracy tylko za zleceniobiorców, którzy:

• podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym,

Reklama

• osiągnęli w danym miesiącu przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - bez stosowania ograniczenia tej podstawy do kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia (w 2008 r. - 1126 zł).

Gdy umowa zlecenia została zawarta lub rozwiązana w trakcie miesiąca i w związku z tym przychód zleceniobiorcy za ten miesiąc jest niższy niż kwota minimalnego wynagrodzenia, to obowiązek opłacenia za ten miesiąc składki na Fundusz Pracy zależy od sposobu określenia odpłatności za wykonywanie tej umowy.

Jeżeli odpłatność została określona w umowie w stałej stawce miesięcznej, należy sprawdzić, jaka byłaby wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za ten miesiąc, gdyby zleceniobiorca przepracował cały miesiąc (tzw. ustalenie wysokości podstawy w przeliczeniu na pełny miesiąc). Jeśli ustalona w ten sposób podstawa wymiaru składek odpowiadałaby kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia, to zleceniodawca ma obowiązek opłacić za ten miesiąc składkę na Fundusz Pracy od wypłaconego zleceniobiorcy przychodu.

PRZYKŁAD

Reklama

Zleceniobiorca został zatrudniony na okres od 1 czerwca do 31 grudnia 2008 r. Z tytułu wykonywania umowy zlecenia zleceniobiorca otrzymuje - zgodnie z zawartą umową - 1800 zł miesięcznie, płatne do końca danego miesiąca. Jednak w lipcu br. zleceniodawca wypłacił jedynie 1000 zł, a pozostałą część wynagrodzenia za ten miesiąc wypłacił w sierpniu br. łącznie z wynagrodzeniem za ten miesiąc, tj. łącznie 2600 zł. W tym przypadku zleceniodawca ma obowiązek opłacić za lipiec br. składkę na Fundusz Pracy za tego zleceniobiorcę, mimo że podstawa wymiaru składek za ten miesiąc była niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jeżeli odpłatność za wykonanie umowy zlecenia została określona w stawce prowizyjnej lub akordowej, nie należy przeliczać wynagrodzenia na okres miesiąca. W takim przypadku obowiązek opłacenia składki na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę powstaje za te miesiące, w których uzyska on przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Firma handlowa zawarła umowę zlecenia z Tomaszem N. na okres 3 miesięcy od 1 lipca 2008 r. Odpłatność została określona w umowie prowizyjnie. Tomasz N. z tytułu wykonywania umowy otrzymał wynagrodzenie w wysokości: za lipiec 1600 zł, za sierpień 770 zł, za wrzesień 2700 zł. W tym przypadku zleceniodawca ma obowiązek opłacić składkę na Fundusz Pracy za tego zleceniobiorcę tylko za lipiec i wrzesień, gdyż tylko w tych miesiącach przychód z tytułu umowy zlecenia przekroczył kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Państwa zleceniobiorca uzyskał z tytułu wykonywania umowy w sierpniu br. przychód w wysokości 970 zł. Zleceniobiorca otrzymuje wynagrodzenie naliczane prowizyjnie, którego nie należy przeliczać na okres miesiąca. Ponieważ w sierpniu br. uzyskał przychód w wysokości niższej od minimalnego wynagrodzenia, za ten miesiąc nie należy opłacać za niego składki na Fundusz Pracy.

Gdyby zleceniobiorca był objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami równocześnie z innego tytułu (np. z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę), to mieliby Państwo obowiązek opłacić składki na Fundusz Pracy za sierpień br., gdyby łączna podstawa wymiaru składek na jego ubezpieczenia emerytalne i rentowe ze wszystkich tytułów była co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

• art. 104 ust. 1 lit. c i ust. 3, art. 107 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).

Roman Dorawa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?