reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy ukończenie 25 lat pozbawia prawa do renty rodzinnej

Czy ukończenie 25 lat pozbawia prawa do renty rodzinnej

Zatrudniamy studenta 3. roku na podstawie umowy zlecenia. Zaczął już sesję egzaminacyjną i wszystkie egzaminy zaliczy do końca czerwca, a od października rozpocznie 4., ostatni rok studiów. Od 1998 r. ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu. Student - zleceniobiorca ukończy w sierpniu 25 lat. Czy ZUS wstrzyma mu prawo do renty rodzinnej od 1 października 2008 r., tj. od początku ostatniego roku studiów? Do jakiej daty zleceniobiorcy przysługuje prawo do renty?

 RADA

Osobie, która uczy się, prawo do renty rodzinnej przysługuje do ukończenia 25 lat. Studentowi renta rodzinna jest wypłacana przez cały rok akademicki, dlatego ZUS będzie wypłacał rentę do 30 września 2008 r. Prawo do renty rodzinnej nie będzie mu przysługiwało od 1 października 2008 r.

UZASADNIENIE

Prawo do renty rodzinnej przysługuje dziecku do ukończenia 16. roku życia, a po osiągnięciu tego wieku, do dnia ukończenia nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25 lat. Renta rodzinna bez względu na wiek przysługuje dziecku, w stosunku do którego orzeczono co najmniej całkowitą niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność ta powstała przed ukończeniem 16. roku życia albo w okresie nauki w szkole, renta przysługuje nie później niż do ukończenia 25 lat.

Renta rodzinna jest wypłacana przez cały rok szkolny lub akademicki łącznie z okresem wakacji i ferii zimowych. Gdy rentę rodzinną pobiera student, to świadczenie jest wypłacane do końca przerwy między kolejnymi semestrami i między kolejnymi latami studiów. W przypadku zatrudnionego przez Państwa studenta - zleceniobiorcy przerwa między kolejnymi latami studiów zakończy się 30 września 2008 r. Ostatni, 4. rok studiów rozpocznie on 1 października 2008 r. Jeżeli student ukończy 25 lat w trakcie ostatniego roku studiów w szkole wyższej, to prawo do świadczenia nie ustaje z tym dniem, ale przysługuje do końca roku akademickiego. Wakacje poprzedzające rozpoczęcie kolejnego roku akademickiego ZUS traktuje jako przedostatni rok studiów.

Zatrudniony u Państwa student 25 lat ukończy w sierpniu 2008 r., dlatego ZUS uzna, że osoba ta ukończy 25 lat na ostatnim roku studiów, nawet jeżeli wszystkie egzaminy zaliczy w czerwcu 2008 r. W związku z tym prawo do renty rodzinnej ZUS będzie wypłacał tylko do końca września 2008 r., czyli do końca roku akademickiego, w którym ukończy 25 lat.

Jeżeli ZUS wyda tej osobie decyzję odmawiającą prawa do renty rodzinnej od 1 października 2008 r., to powinna odwołać się ona do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Sądy powszechne, do których odwołują się osoby po wydaniu decyzji ZUS wstrzymującej prawo do renty rodzinnej w związku z ukończeniem 25 lat, w wielu przypadkach rozstrzygają na korzyść tych osób.

Podstawa prawna:

• art. 68 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Agata Konarska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Student ostatniego roku studiów, który ukończył 25 lat w okresie wakacji studenckich po ukończeniu nauki na przedostatnim roku studiów, przed rozpoczęciem zajęć na ostatnim roku ma prawo do renty rodzinnej do ukończenia studiów. (Wyrok Sądu Najwyższego z 8 sierpnia 2007 r., II UK 23/07)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama