Kategorie

Wniosek o refundację składek

Marcin Redlicki
Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi
Po zmianie regulaminu wynagradzania, od kwietnia 2008 r. nasza firma wypłaca wynagrodzenie w dwóch terminach. Pracownicy umysłowi otrzymują wynagrodzenie za dany miesiąc do końca tego miesiąca, natomiast pracownicy fizyczni w terminie do 10. dnia następnego miesiąca - po rozliczeniu wykonanej pracy. W obydwu grupach pracowników są osoby niepełnosprawne. Do tej pory otrzymywaliśmy za tych pracowników refundację składek na ubezpieczenia społeczne. Czy to oznacza, że będziemy musieli składać 2 wnioski o refundację - jeden dla pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie do końca miesiąca, a drugi dla pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie w następnym miesiącu?

RADA

Aby uzyskać zwrot składek na ubezpieczenia społeczne opłaconych za niepełnosprawnych pracowników, należy składać jeden wniosek do końca miesiąca, za który zostały wpłacone składki do ZUS za pierwszą grupę - pracowników umysłowych. Natomiast po uregulowaniu składek za drugą grupę - pracowników fizycznych, należy korygować złożony wcześniej wniosek, uzupełniając go o składki opłacone za pozostałych pracowników niepełnosprawnych.

UZASADNIENIE

Reklama

Pracodawca nie może złożyć dwóch wniosków Wn-U dotyczących tego samego okresu sprawozdawczego. Oznacza to, że jeżeli pracodawca złożył za pracowników jeden wniosek, to po wypłaceniu wynagrodzenia za pracę za ten sam miesiąc w następnym miesiącu musi skorygować złożony wcześniej wniosek o refundację składek (w systemie komputerowym pracodawca korzysta z opcji „Utwórz korektę”; wówczas wniosek automatycznie jest oznaczany jako korekta).

Wniosek o refundację składek pracodawcy składają do końca miesiąca, w którym opłacili składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Jeżeli pracodawca 25 kwietnia br. wypłacił pracownikom wynagrodzenie za pracę w kwietniu, to do 15 maja br. powinien złożyć raporty rozliczeniowe za pracowników oraz deklarację rozliczeniową za kwiecień do ZUS, a także wpłacić na konto ZUS należne składki. Natomiast aby uzyskać refundację opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników za kwiecień, wniosek Wn-U oraz Inf-U-P musi złożyć do końca maja 2008 r.

W przypadku pracodawcy, który wynagrodzenie za pracę wypłaca pracownikom za ten sam miesiąc w dwóch ratach, jednej w miesiącu, za który przysługuje, drugiej do 10. następnego miesiąca, powinien złożyć jeden wniosek o refundację składek za wszystkich pracowników. Następnie powinien skorygować złożony wniosek i uwzględnić w nim składki opłacone za pozostałych pracowników. Taki system rozliczania wynika stąd, że dla ZUS termin zapłacenia składek zależy od miesiąca, w którym został wypłacony przychód. Natomiast dla PFRON do refundacji składek ważny jest czas wykonywania pracy (pozostawania w zatrudnieniu).

PRZYKŁAD

Pracodawca zapłacił wynagrodzenie za marzec 2008 r. pracownikom umysłowym 31 marca 2008 r. Składki na ubezpieczenia społeczne od wypłaconych wynagrodzeń opłacił 14 kwietnia 2008 r. Deklarację Wn-U za marzec br. wraz z załącznikami złożył w PFRON 29 kwietnia 2008 r. Terminem złożenia deklaracji Wn-U jest ostatni dzień miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych. Pracownicy fizyczni otrzymali wynagrodzenie za marzec br. 7 kwietnia 2008 r., dlatego składki na ubezpieczenia społeczne zostaną od tego wynagrodzenia opłacone w ZUS do 15 maja br. Aby uzyskać refundację składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników, którym pracodawca wypłacił wynagrodzenie za marzec w kwietniu br., pracodawca musi skorygować deklarację Wn-U za marzec br. Skorygowana deklaracja musi zawierać składki na ubezpieczenia społeczne opłacone od wynagrodzeń wypłaconych wszystkim pracownikom za marzec br. (w kwietniu i maju 2008 r.).

Podstawa prawna:

• art. 25d ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92),

• rozporządzenie z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1754).

Marcin Redlicki

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?