reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy każda osoba ubiegająca się o rentę musi mieć 5-letni staż w okresie ostatnich 10 lat

Czy każda osoba ubiegająca się o rentę musi mieć 5-letni staż w okresie ostatnich 10 lat

Zatrudniony przez nas 29-letni pracownik zachorował. Przepracował w naszym zakładzie 3 lata po ukończeniu studiów. Choroba nie pozwala mu na powrót do pracy. Czy pracownik może starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, mimo że nie ma 5 lat pracy w ostatnim dziesięcioleciu?

RADA

Osoba w wieku 29 lat starająca się o rentę z tytułu niezdolności do pracy musi udokumentować 4 lata okresów składkowych i nieskładkowych w ostatnim 10-leciu. Państwa Pracownik posiada taki wymiar okresów, ponieważ do tego okresu ZUS wliczy naukę na studiach (jako okres nieskładkowy). Dlatego pracownik może starać się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy.

UZASADNIENIE

O prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy może ubiegać się pracownik, który całkowicie lub częściowo utracił zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu. Dodatkowy, konieczny do spełeniania warunek, to nierokowanie odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem przysługującym osobie, która spełniła łącznie następujące warunki:

• jest niezdolna do pracy, co zostało stwierdzone orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS,

• ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy ubezpieczenia,

• niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych okresach składkowych i nieskładkowych lub w ciągu 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia.

Do okresów składkowych zalicza się m.in.: okres zatrudnienia, okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku dla bezrobotnych, okres odbywania służby wojskowej, pobierania niektórych zasiłków z pomocy społecznej. Do okresów nieskładkowych zalicza się m.in.: okres nauki w szkole wyższej, okresy przebywania na zasiłkach chorobowych, okresy sprawowania opieki nad członkiem rodziny całkowicie niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji.

Okres ubezpieczenia (składkowy i nieskładkowy) warunkujący przyznanie renty jest uzależniony od wieku, w jakim powstała niezdolność do pracy. 5-letni okres zatrudnienia jest wymagany w stosunku do osób, które stały się niezdolne do pracy w wieku powyżej 30 lat. W przypadku osób w wieku 29 lat ZUS wymaga, by w ostatnim 10-leciu miały 4 lata okresów składkowych i nieskładkowych.

PRZYKŁAD

Pracownik, który ma 29 lat, pracował od 15 lutego 2005 r. do 30 kwietnia 2008 r. W latach od 1 października 1999 r. do 31 maja 2004 r. uczył się na studiach magisterskich. Lekarz orzecznik ZUS uznał, że pracownik jest częściowo niezdolny do pracy. Orzeczenie zostało wydane na okres 2 lat. Pracownik posiada okresy:

składkowe (zatrudnienia): 3 lata, 2 miesiące i 16 dni,

nieskładkowe (studiów): 4 lata, 8 miesięcy (okresy nieskładkowe ograniczane są do 1/3 okresów składkowych, tj. uwzględniono 1 rok i 25 dni).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama