REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę, Ubezpieczenie chorobowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaki okres wypowiedzenia przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie dwóch umów w tym samym zakładzie, jeżeli umowy były zawierane w różnych terminach

Pracownik jest u nas zatrudniony na dwóch stanowiskach pracy i ma dwie umowy o pracę. Obie umowy ma zawarte na czas nieokreślony, jedną na stanowisku magazyniera na pełny etat od 7 lat, a drugą (trwającą równolegle) na stanowisku kierowcy na 1/4 etatu od 8 miesięcy. Musimy wypowiedzieć mu tę krótszą, 8-miesięczną umowę z przyczyn ekonomicznych. Jaki okres wypowiedzenia powinniśmy zastosować? Skoro pracownik jest zatrudniony od 8 miesięcy na podstawie umowy, którą chcemy wypowiedzieć, to chyba powinien przysługiwać mu 1-miesięczny okres wypowiedzenia, ale z drugiej strony pracownik pracuje u nas w sumie od 7 lat, więc może przysługuje mu 3-miesięczne wypowiedzenie?

Jak obliczać okresy wypowiedzenia

Pracodawca powinien znać reguły, jakimi należy kierować się przy ustalaniu okresu wypowiedzenia. Powinien stosować ustawowe terminy, choć możliwe są również modyfikacje okresów wypowiedzenia.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego

Jestem w ciąży i niedawno podjęłam pracę na czas określony. Wcześniej byłam zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Ile czasu muszę przepracować, aby otrzymać zasiłek macierzyński?

Czy za bezprawne wypowiedzenie można żądać odszkodowania ponad kwotę określoną w Kodeksie pracy

Pracownik, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach przez sąd pracy, po ustaleniu, że wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub naruszało przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, nie ma prawa do odszkodowania na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego ponad przysługujące mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy określone w Kodeksie pracy (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 18 czerwca 2009 r., I PZP 2/09).

Zwolnienie pracownika zatrudnionego na czas określony

Z jednym z pracowników naszej firmy została zawarta umowa na czas określony na 3 miesiące. Umowa ulega rozwiązaniu 17 października 2009 r. Z uwagi na fakt, że pracownik osiąga bardzo niskie efekty pracy, chcielibyśmy rozwiązać z nim umowę przed upływem wyżej wymienionego terminu. Czy istnieje taka możliwość, by rozwiązać z tym pracownikiem umowę wcześniej? Jeżeli tak, to w jaki sposób możemy tego dokonać?

Przywileje ubezpieczeniowe w związku z macierzyństwem

Kobiecie w ciąży podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru maksymalnie przez 270 dni.

Czy można wręczyć wypowiedzenie z powodu naruszenia obowiązków pracowniczych, za które pracownik został wcześniej ukarany karą porządkową

Pracownik został ukarany karą porządkową (nagana) za nieprzestrzeganie godzin pracy (liczne spóźnienia). Dwa miesiące po nałożeniu kary postanowiliśmy wypowiedzieć tej osobie umowę o pracę, jako przyczynę podając spóźnienia, które były powodem nałożonej kary. Czy mimo ukarania pracownika karą porządkową, może on być z tego samego powodu zwolniony? Czy jest jakiś termin na wręczenie pracownikowi wypowiedzenia od momentu, w którym powstało naruszenie obowiązków pracowniczych?

Czy pracownik, który zachoruje podczas urlopu bezpłatnego wykorzystywanego w okresie wypowiedzenia, otrzyma zasiłek chorobowy

Zatrudniamy ponad 50 pracowników. Jeden z naszych pracowników otrzymał miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Po dwóch tygodniach od wypowiedzenia uzyskał zgodę na urlop bezpłatny do końca okresu wypowiedzenia, a w trakcie urlopu bezpłatnego złamał nogę. Niezdolność do pracy potrwa najprawdopodobniej przez kilka miesięcy. Czy pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego w okresie wypowiedzenia i po rozwiązaniu umowy o pracę? Jeśli tak, to kto powinien wypłacać pracownikowi zasiłek?

Jak wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi młodocianemu, który rozwiązuje umowę w trakcie roku

Zatrudniamy pracownika młodocianego. Poprosił on o rozwiązanie umowy w celu przygotowania zawodowego za porozumieniem stron z końcem sierpnia br. Czy urlop będzie przysługiwał temu pracownikowi za 2009 r. proporcjonalnie do końca sierpnia? Jak go wyliczyć? Pracownik skończył w tym roku 17 lat. Od 1 września br. zamierza podjąć pracę u innego pracodawcy.

Czy można zwolnić pracownika zatrudnionego na czas określony, jeżeli w umowie nie zawarto klauzuli przewidującej możliwość jej wypowiedzenia

Nasza firma zatrudnia 11 pracowników w wymiarze pół etatu oraz 12 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Z jedną z osób zatrudnionych na czas określony rozwiązaliśmy stosunek pracy za wypowiedzeniem, podając jako przyczynę zwolnienia likwidację stanowiska pracy (stanowisko magazyniera). Po zwolnieniu w firmie powstało nowe stanowisko „specjalista ds. zasobów”. Odpowiada ono zakresem obowiązków wcześniejszemu stanowisku magazyniera. Zwolniony pracownik twierdzi, że zwolnienie nie było uzasadnione, gdyż likwidacja stanowiska w rzeczywistości nie nastąpiła. Ponadto pracownik wskazał, że był zatrudniony na umowę o pracę na czas określony, w której przez przeoczenie nie zamieściliśmy klauzuli dopuszczającej wypowiedzenie. Czy żądania pracownika są uzasadnione?

Które z jednocześnie doręczonych przez pracodawcę pism jest ważne

W razie jednoczesnego doręczenia pracownikowi dwóch sprzecznych oświadczeń woli pracodawcy – o wypowiedzeniu i rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, skuteczne jest drugie oświadczenie – o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia, w szczególności gdy wypowiedzenie złożył nieuprawniony podmiot (wyrok Sądu Najwyższego z 6 maja 2009 r., II PK 285/08).

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą na swój wniosek zostać objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Ochrona przedemerytalna a rozwiązanie stosunku pracy

Mam 57 lat, posiadam ponad 35-letni staż pracy, w tym 22 lata w warunkach szczególnych. Z dniem 1 lipca 2009 r. otrzymałem od mojego pracodawcy wypowiedzenie z pracy z powodu likwidacji mojego stanowiska. Czy działanie pracodawcy jest zgodne z prawem? Co z tzw. ochroną przedemerytalną?

Czy wypłacać zasiłek po ustaniu zatrudnienia

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 30 kwietnia 2009 r. Pracownik jeszcze podczas pracy u nas podpisał umowę zlecenia z inną firmą na okres od 1 stycznia do 31 maja 2009 r. Od 1 maja 2009 r. został objęty obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym z umowy zlecenia. Natomiast do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił dopiero 10 maja 2009 r. Czy w sytuacji, gdy od 15 marca dostarcza nam kolejne zwolnienia lekarskie, jesteśmy zobowiązani wypłacić zasiłek również po 30 kwietnia? Jeżeli tak, to do kiedy?

Zasady zwolnień grupowych

Moja firma jest w trudnej sytuacji finansowej - grozi jej upadłość. Zatrudniam 26 pracowników. Dlatego zwracam się z prośbą o informację, jak należy rozwiązać umowę z pracownikiem z przyczyn niedotyczących pracownika?

Odwołanie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę

Pracodawca powinien wiedzieć, że czasami oświadczenie pracownika o rozwiązaniu stosunku pracy może być nieważne. Stanie się tak np. w przypadku, gdy pracownik nie miał możliwości świadomego podjęcia decyzji.

Niezgodne z prawem rozwiązanie umowy terminowej

Zwalniając pracownika, pracodawca musi zadbać o to, aby prawidłowo rozwiązać umowę. W przypadku powstania nieprawidłowości naraża się na konieczność zapłaty odszkodowania.

Zmiana nazwy zakładu pracy a zakładowy staż pracy

Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. Jaki okres wypowiedzenia (1 miesiąc czy 3 miesiące) przysługuje pracownikowi, skoro pracował na tym samym stanowisku u tego samego pracodawcy, z tym że firma co jakiś czas zmieniała nazwę? Właścicielem jest ciągle ta sama osoba. Przy każdej zmianie nazwy była podpisywana nowa umowa.

Wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia

Skrócenie okresu wypowiedzenia nie powoduje obniżenia wynagrodzenia pracownika. Skróceniu może jednak ulec tylko okres 3-miesięcznego wypowiedzenia.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2009 r. wynosi 1101,06 zł, a dla pracownika w pierwszym roku ubezpieczenia 880,85 zł.

Zwolnienie pracownika na urlopie bezpłatnym

Przebywam na urlopie bezpłatnym. W przedsiębiorstwie rozpoczęły się procedury związane ze zwolnieniami. Czy w tej sytuacji mogę być również zwolniony?

Zastosowanie przepisów o zwolnieniach grupowych

Zatrudniam 110 pracowników. Ze względów finansowych wypowiedziałem umowy o pracę 16 pracownikom zatrudnionym na pełnym etacie i 3 pracownikom zatrudnionym w wymiarze 1/2 etatu. Czy muszę stosować ustawę o zwolnieniach grupowych?

Jakie odszkodowanie przysługuje pracownikowi za wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę

Tylko jedno oszkodowanie przysługuje za niezgodne z prawem wypowiedzenie, a następnie nieprawidłowe rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy o pracę przez tego samego pracodawcę. Pracownik decyduje, czy chce odszkodowania z tytułu wadliwego wypowiedzenia czy odszkodowania z tytułu rozwiązania bez wypowiedzenia. Żądanie przywrócenia do pracy wyłącza roszczenie odszkodowawcze z tytułu zwolnienia bez wypowiedzenia (wyrok Sądu Najwyższego z 22 lipca 2008 r., II PK 361/07).

Co grozi pracodawcy za rozwiązanie z pracownikiem trzeciej kolejno zawartej umowy terminowej bez podania przyczyny jej rozwiązania

Nasz pracownik podpisał kolejno dwie umowy o pracę na czas określony (pierwsza od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2007 r. i druga od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 r.). 1 stycznia 2009 r. zawarliśmy z tym pracownikiem trzecią umowę na czas określony do 31 grudnia 2010 r. W marcu br. rozwiązaliśmy z nim umowę za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Pracownik pozwał nas do sądu i wnosi o przywrócenie do pracy. Czy to żądanie jest zasadne, skoro miał umowę na czas określony?

Kiedy należy dopuścić pracownika do pracy po wydaniu przez sąd wyroku przywracającego go do pracy

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Umowa uległa rozwiązaniu kilka miesięcy temu z upływem okresu wypowiedzenia. Pracownik odwołał się od wypowiedzenia, kwestionując zasadność wskazanej w nim przyczyny. Wyrokiem sądu I instancji pracownik został przywrócony do pracy oraz zasądzono mu kwotę 2-miesięcznego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Wyrok ogłoszono na rozprawie w obecności obu stron i nie zawierał on żadnych dodatkowych klauzul co do jego wykonalności. W następnym dniu po ogłoszeniu orzeczenia pracownik wyraził na piśmie swą gotowość do podjęcia pracy w naszym zakładzie pracy. Czy w takiej sytuacji mamy obowiązek dopuścić pracownika do pracy i wypłacić mu zasądzoną kwotę?

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w razie konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub nad chorym członkiem rodziny, bez względu na okres podlegania ubezpieczeniu.

Wypowiedzenia w trakcie procedury przygotowawczej do zwolnień grupowych

W naszym zakładzie trwają zwolnienia grupowe. Pracodawca skonsultował zamiar przeprowadzenia grupowego zwolnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi. Zawiadomił również na piśmie te organizacje o przyczynach zwolnienia oraz liczbie zatrudnionych pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia. Nastąpiło również zawarcie porozumienia. Pracodawca jednak nie zawiadomił w wymaganym terminie powiatowego urzędu pracy o zamierzonych zwolnieniach. Czy pracodawca z uwagi na trwającą procedurę będzie mógł wręczyć nam wypowiedzenia umów o pracę?

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Jestem zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Czy w okresie wypowiedzenia tej umowy przez pracodawcę mam prawo do dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy?

Czy można podać inną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę organizacji związkowej, a inną pracownikowi

Zawiadomiliśmy związek zawodowy o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę kierownikowi działu. W obawie przed nagłośnieniem całej sprawy nie podaliśmy organizacji związkowej dokładnej przyczyny, lecz przedstawiliśmy ją dość ogólnie. Pracownikowi natomiast mamy zamiar przedstawić przyczynę w sposób konkretny. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Kiedy można wypłacić pracownikowi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego

Pracownik miał wypadek na terenie zakładu pracy, kiedy wysiadał z samochodu na parkingu firmy. Czy za zwolnienie powinniśmy zapłacić 100% z ubezpieczenia wypadkowego, czy 100% z ubezpieczenia chorobowego?

Czy ukaranie karą porządkową może być przyczyną wypowiedzenia

Ukaranie pracownika karą porządkową jest uzasadnioną i wystarczającą przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. W postępowaniu sądowym dotyczącym wypowiedzenia pracownik nie może skutecznie kwestionować faktów stanowiących podstawę ukarania jako uzasadnionej przyczyny wypowiedzenia, jeżeli wcześniej nie odwołał się od kary do sądu (wyrok Sądu Najwyższego z 13 października 2008 r., II PK 62/08).

Ubezpieczenia członków organów spółek

Członkowie zarządu, którzy pełnią swoje obowiązki wyłącznie na podstawie powołania, nie są objęci obowiązkiem ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Zwolnienie dyscyplinarne w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca może zwolnić pracownika dyscyplinarnie, nawet wtedy gdy wcześniej dokonał wypowiedzenia umowy o pracę.

Wypłata zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia

W określonych sytuacjach pomimo ustania ubezpieczenia chorobowego, można pobierać zasiłek macierzyński.

Czy pracownica może cofnąć wypowiedzenie umowy o pracę z powodu zmiany swojej sytuacji osobistej

Nasza pracownica zajmująca stanowisko księgowej złożyła do działu kadr pismo wypowiadające umowę o pracę z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Po upływie 2 miesięcy od daty złożenia tego wypowiedzenia mąż tej pracownicy zginął w wypadku. Na skutek tego złożyła do działu kadr kolejne pismo, w którym cofnęła swoje wcześniejsze wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownica cofnięcie wypowiedzenia motywowała tym, że od czasu złożenia przez nią wypowiedzenia zmianie uległa jej sytuacja życiowa i stała się obecnie jedyną żywicielką rodziny, na której ciąży obowiązek utrzymania domu i dzieci. Mając na względzie fakt, że zatrudniliśmy już na czas nieokreślony nową księgową, nie uwzględniliśmy oświadczenia pracownicy o cofnięciu wcześniejszego wypowiedzenia. Zawarta z nią umowa o pracę uległa rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia. Pracownica wniosła do sądu pozew domagając się przywrócenia do pracy. Czy jej powództwo jest zasadne? Czy słusznie odmówiliśmy uwzględnienia jej oświadczenia, w którym odwołała skutki swojego wypowiedzenia?

Czy w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych należy uwzględniać składkę na ubezpieczenie grupowe pracowników

Co miesiąc do pensji pracowników doliczamy kwotę składki na ubezpieczenie grupowe pracowników. Ubezpieczenie opłaca firma, a kwotę składki odejmujemy od pensji netto pracownika. Pracownicy sami pokrywają składki i podatek. Kwoty składki na ubezpieczenie grupowe nie doliczaliśmy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków. Składka na ubezpieczenie grupowe jest opłacana w każdym miesiącu, niezależnie od tego, czy pracownik przez cały miesiąc pracował czy był nieobecny np. z powodu choroby. Czy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. powinniśmy wliczać kwotę ubezpieczenia do podstawy wymiaru świadczeń?

Złe wypowiedzenie - tylko z nieistniejących przyczyn

Aby uznać wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony za wadliwe, należy wykazać, że przyczyna wypowiedzenia była nierzeczywista. Taką przyczyną nie jest stwierdzenie, że wypowiedzenie mogło zostać dokonane z innego powodu niż wskazany w oświadczeniu pracodawcy.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a zasiłek opiekuńczy

Dobrowolne opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe może przynieść pozytywne rezultaty. W przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny osoba samodzielnie ubezpieczona może liczyć na zasiłek opiekuńczy.

Urlop proporcjonalny

Zgodnie z planem urlopów pracownik, który ukończył średnią szkołę ogólnokształcącą i posiada 5-letni staż pracy, miał wykorzystać urlop wypoczynkowy od 1 lipca do 28 lipca 2009 r. w wymiarze 20 dni. 15 stycznia 2009 r. wypowiedziałem mu umowę o pracę ze skutkiem na 30 kwietnia 2009 r. W jakim wymiarze będę musiał udzielić mu urlopu za bieżący rok i czy okoliczność uzyskania przez tego pracownika tytułu licencjata ma wpływ na wymiar tego urlopu?

Czy pracownikowi, który pobierał świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu zatrudnia, przysługuje wynagrodzenie bez okresu wyczekiwania

Zatrudniliśmy pracownika na okres próbny od 16 lutego do 15 maja 2009 r. Pracownik dostarczył nam 2 marca 2009 r. zwolnienie lekarskie na okres od 2 do 11 marca 2009 r. Przed zatrudnieniem u nas pracownik w okresie od 16 listopada 2008 r. do 15 lutego 2009 r. pobierał świadczenie rehabilitacyjne po rozwiązaniu umowy o pracę. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego bez okresu wyczekiwania? Nie ma 10 lat obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłki z ubezpieczenia chorobowego dla przedsiębiorców (cz. 2)

Nie ma prawa do zasiłku chorobowego za cały okres choroby przedsiębiorca, który wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym zgłosi dopiero po powstaniu niezdolności do pracy.

Zasiłki z ubezpieczenia chorobowego dla przedsiębiorców (cz. 1)

Osoby prowadzące działalność gospodarczą nabywają prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Poniżej przedstawiamy zasady dotyczące ustalania prawa do zasiłku chorobowego dla tych osób.

Czy pracownik może ustnie wypowiedzieć umowę o pracę

Na naradzie kierowników z dyrekcją naszej firmy jeden z kierowników, który otrzymał ważne zadanie do wykonania, powiedział, że wypowiada umowę o pracę. Był on zatrudniony na czas określony na okres 10 miesięcy z możliwością wypowiedzenia umowy o pracę za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Po upływie 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia pracownik nie pojawił się w pracy. Nie dokończył ważnych zadań, jakie polecono mu wykonać. Nie mamy też od niego pisma o wypowiedzeniu umowy. Czy w tej sytuacji możemy zwolnić go dyscyplinarnie za porzucenie pracy? Czy należy uznać ustne oświadczenie pracownika jako wypowiedzenie umowy i wystawić mu świadectwo pracy?

Jak uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę

Prawidłowo dokonane rozwiązanie umowy o pracę pozwala pracodawcy uniknąć kosztów procesu, w sytuacji gdy pracownik odwoła się do sądu pracy.

Przyczyna wypowiedzenia umowy

Pracodawca postanowił wypowiedzieć stosunek pracy pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy na czas nieokreślony. Jako jedyną przyczynę wypowiedzenia wskazał utratę zaufania do pracownika. Czy postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem?

Wypowiedzenie w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy

Pracuję w zakładzie fryzjerskim na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W czwartek po podpisaniu listy obecności wezwano mnie do kadr i wręczono mi wypowiedzenie. Bardzo się w związku z tym zdenerwowałam. Źle się poczułam i poszłam do lekarza, który stwierdził, że mam bardzo wysokie ciśnienie i dał mi 6 dni zwolnienia lekarskiego. Czy w tej sytuacji wypowiedzenie będzie skuteczne?

Zakładowa organizacja związkowa

Zamierzam zwolnić jednego z moich pracowników. Czy w związku z tym muszę konsultować zamiar wypowiedzenia mu umowy o pracę z zakładową organizacją związkową, do której należy oprócz niego jeszcze 8 innych pracowników?

Czy przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę może być nabycie uprawnień emerytalnych

Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 stycznia 2008 r., II PZP 13/08).

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a zasiłek chorobowy

Osoby, które nie są obowiązkowo objęte ubezpieczeniem chorobowym mogą w określonych przypadkach dobrowolnie do niego przystąpić. Ubezpieczenie chorobowe wiąże się z wieloma korzyściami, między innymi z możliwością wypłaty zasiłków w czasie choroby lub macierzyństwa.

Jak powinien być sformułowany zapis przewidujący wcześniejsze rozwiązanie umowy na czas określony

Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej na rok. W umowie tej chcieliśmy ustalić możliwość jej wypowiedzenia. Zamieściliśmy więc w treści tej umowy następujący zapis: „art. 33 Kodeksu pracy ma zastosowanie”. Korzystając z tego zapisu wypowiedzieliśmy pracownicy umowę o pracę na 2 tygodnie. Pracownica odwołała się do sądu pracy. W pozwie kwestionuje zapis o możliwości wypowiedzenia zawartej z nią umowy wskazując, że jest on nieprawidłowy. Czy pracownica ma rację? Jeśli tak, to czy złożone wypowiedzenie jest ważne?

REKLAMA