Kategorie

Czy pracownikowi, który pobierał świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu zatrudnia, przysługuje wynagrodzenie bez okresu wyczekiwania

Kaja Kryniewicz
Zatrudniliśmy pracownika na okres próbny od 16 lutego do 15 maja 2009 r. Pracownik dostarczył nam 2 marca 2009 r. zwolnienie lekarskie na okres od 2 do 11 marca 2009 r. Przed zatrudnieniem u nas pracownik w okresie od 16 listopada 2008 r. do 15 lutego 2009 r. pobierał świadczenie rehabilitacyjne po rozwiązaniu umowy o pracę. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego bez okresu wyczekiwania? Nie ma 10 lat obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego w okresie od 2 do 11 marca 2009 r., ponieważ nie ma 30 dni ubezpieczenia chorobowego.

UZASADNIENIE

Pracownik uzyskuje prawo do wynagrodzenia chorobowego po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do tego okresu płatnik wlicza zarówno ubezpieczenie dobrowolne, jak i obowiązkowe.

Pracownik przed zatrudnieniem w Państwa firmie, w okresie od 16 listopada 2008 r. do 15 lutego 2009 r., pobierał świadczenie rehabilitacyjne wypłacane przez ZUS. Świadczenie rehabilitacyjne ZUS wypłacał za okres po rozwiązaniu umowy o pracę, czyli od 16 listopada 2008 r. pracownik nie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu. Z tego powodu Państwa pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy przed upływem 30 dni ubezpieczenia chorobowego w Państwa zakładzie. Za cały okres zwolnienia lekarskiego od 2 do 11 marca 2009 r. pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Prawo do wynagrodzenia chorobowego pracownik uzyska 18 marca 2009 r. Jeśli więc otrzyma zwolnienie lekarskie po 17 marca 2009 r., będzie miał prawo do wynagrodzenia chorobowego.

WAŻNE!

Przez okres pobierania świadczenia wypłacanego przez ZUS, po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

Gdyby przerwa między okresami ubezpieczenia chorobowego nie przekraczała 30 dni, pracownik miałby prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego.

PRZYKŁAD

Reklama

Umowa o pracę została rozwiązana z pracownikiem 28 lutego 2009 r. Kolejną pracę pracownik rozpoczął od 2 marca 2009 r. Do 1 marca 2009 r. miał prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik zachorował na grypę 6 marca 2009 r. i otrzymał zwolnienie lekarskie do 13 marca 2009 r. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe za cały okres zwolnienia lekarskiego. Przerwa między kolejnymi okresami ubezpieczenia wynosi 1 dzień. Dlatego kolejne okresy ubezpieczenia chorobowego pracownika pracodawca wliczył do okresu wyczekiwania, od którego zależy prawo do wynagrodzenia chorobowego. Nie ma przy tym znaczenia, że w trakcie zatrudnienia pracownik pobierał świadczenie rehabilitacyjne.

Do pierwszych 33 dni lub 14 dni niezdolności do pracy w roku, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, zaliczamy niezdolności do pracy płatne, a w niektórych przypadkach również niepłatne.

Prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego przysługuje obowiązkowo ubezpieczonym, którzy mają wcześniej co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Tego warunku również nie spełnia zatrudniony u Państwa pracownik, ponieważ nie ma 10-letniego okresu obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Podstawa prawna

 • art. 92 Kodeksu pracy,
 • art. 2, art. 3 pkt 3, art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 18 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
 • Orzecznictwo uzupełniające: Składnik wynagrodzenia za pracę nie może być uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, chociażby pracodawca składnika tego nie wypłacił, jeśli przepisy jednoznacznie wskazują, że w okresie pobierania zasiłku chorobowego pracownik zachowuje do niego prawo. (Wyrok Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2007 r., I UK 312/06, OSNP 2008/9-10/146)
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?