Kategorie

Jak wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi młodocianemu, który rozwiązuje umowę w trakcie roku

Magdalena Opalińska
Zatrudniamy pracownika młodocianego. Poprosił on o rozwiązanie umowy w celu przygotowania zawodowego za porozumieniem stron z końcem sierpnia br. Czy urlop będzie przysługiwał temu pracownikowi za 2009 r. proporcjonalnie do końca sierpnia? Jak go wyliczyć? Pracownik skończył w tym roku 17 lat. Od 1 września br. zamierza podjąć pracę u innego pracodawcy.

Jeżeli Państwa pracownikowi rok pracy minął przed 2009 r., to w przypadku rozwiązania z nim umowy o pracę 31 sierpnia br. przysługuje mu urlop wypoczynkowy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, tj. 18 dni urlopu (26 dni x 8 miesięcy zatrudnienia : 12 miesięcy). Jeżeli natomiast młodociany jest w pierwszym roku pracy i prawo do urlopu wypoczynkowego nabył z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy 28 lutego br. w wymiarze 12 dni, to z upływem roku od dnia rozpoczęcia pierwszej pracy, tj. 31 sierpnia br. nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni roboczych. Wówczas w dniu rozwiązania umowy o pracę, czyli 31 sierpnia br., będzie mu przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze 38 dni.

UZASADNIENIE

Reklama

Zasady nabywania oraz udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikowi młodocianemu zostały uregulowane w Kodeksie pracy w sposób odmienny niż dla pracownika pełnoletniego. W przepisach szczególnych dotyczących urlopów wypoczynkowych pracowników młodocianych nie uregulowano jednak kwestii udzielania pracownikowi młodocianemu urlopu wypoczynkowego w przypadku, gdy umowa o pracę jest z nim rozwiązywana w trakcie roku kalendarzowego. Oznacza to, że w tej sytuacji stosujemy takie same zasady jak w przypadku pozostałych pracowników.

Zatem w razie rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem młodocianym uprawnionym do urlopu w trakcie roku kalendarzowego należy naliczać temu pracownikowi urlop za okres, jaki przepracował.

WAŻNE!

Pracownikowi młodocianemu, który rozwiązał umowę o pracę w trakcie roku, należy naliczyć urlop wypoczynkowy, jaki nabył za czas przepracowany do zakończenia stosunku pracy.

Reklama

Jeżeli z pracownikiem młodocianym zatrudnionym w celu przygotowania zawodowego, któremu rok pracy minął przed 2009 r., rozwiązują Państwo umowę o pracę w trakcie roku, urlopu wypoczynkowego należy mu udzielić w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w tym roku. W razie niewykorzystania przysługującego pracownikowi urlopu w całości lub w części, muszą mu Państwo wypłacić ekwiwalent pieniężny.

W przedstawionej sytuacji należy mieć na uwadze, że pracownik młodociany prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego nabywa z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy w wymiarze 12 dni. Natomiast z upływem roku od dnia rozpoczęcia pierwszej pracy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni roboczych. Po przepracowaniu 12 miesięcy urlop wypoczynkowy pracownika młodocianego wynosi 38 dni.

Prawo do kolejnych urlopów wypoczynkowych pracownik młodociany nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym, tj. 1 stycznia danego roku. Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika młodocianego wynosi 26 dni, ale tylko do roku, w którym pracownik młodociany ukończy 18 lat. W roku kalendarzowym, w którym młodociany skończył 18 lat, przysługuje mu 20 dni urlopu wypoczynkowego.

PRZYKŁAD

Pracownik młodociany 1 stycznia br. nabył prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. W lutym br. wykorzystał 10 dni urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie miał urlopu zaległego. Umowa o pracę rozwiązuje się z pracownikiem 31 sierpnia br. Pracownikowi za 2009 r. przysługuje 14 dni urlopu. Jeżeli pracownik wykorzysta w okresie wakacji 4 dni urlopu, nie będzie mu już przysługiwał urlop u tego pracodawcy. W przypadku niewykorzystania urlopu do końca sierpnia br., pracodawca będzie miał obowiązek wypłacenia pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za 4 dni niewykorzystanego urlopu.

Zasady proporcjonalności urlopu wypoczynkowego nie zastosujemy w przypadku rozwiązania przez pracownika młodocianego umowy o pracę w trakcie roku kalendarzowego, gdy pracownik młodociany jest w pierwszym roku pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik młodociany został zatrudniony w celu przygotowania zawodowego 1 września 2008 r. Z upływem 6 miesięcy, tj. 28 lutego 2009 r., nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 12 dni. Po upływie kolejnych 6 miesięcy, tj. 31 sierpnia 2009 r., nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego wymiarze 26 dni. W przypadku rozwiązania 31 sierpnia br. z tym pracownikiem umowy o pracę będzie mu przysługiwał w 2009 r. u tego pracodawcy urlop wypoczynkowy w wymiarze 38 dni.

Podstawa prawna

 • art. 1551 § 1, art. 171, art. 205 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?