Czy pracownik może ustnie wypowiedzieć umowę o pracę
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Ustne wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika jest ważne. Powinni Państwo sporządzić i wysłać mu świadectwo pracy.
UZASADNIENIE
W przedstawionej sytuacji należy uznać, że doszło do rozwiązania umowy o pracę na skutek złożonego przez pracownika wypowiedzenia umowy o pracę w formie ustnej. Nie mogą zatem Państwo rozwiązać umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym, ponieważ stosunek pracy pracownika już się zakończył. Należy niezwłocznie sporządzić świadectwo pracy i wydać je byłemu pracownikowi. W żadnym razie nie należy uzależniać wydania świadectwa pracy od tego, że pracownik nie dokończył swoich zadań. Z przedstawionej sytuacji wynika, że Państwa pracownik podjął się wykonania polecenia, które otrzymał na naradzie z kierownikami, lecz nie dokończył tego zadania. Wobec tego trudno byłoby także zarzucić pracownikowi, że nie spełnił obowiązku wykonania polecenia służbowego w sposób sumienny i staranny. Niedokończenie wykonywania powierzonego zadania z powodu rozwiązania umowy o pracę nie jest bowiem podstawą do zwolnienia pracownika z pracy.
Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy każdej ze stron, a więc także pracownika, powinno nastąpić na piśmie (art. 30 § 3 Kodeksu pracy). Jest to wymóg formalny, jednak ustne dokonanie wypowiedzenia umowy o pracę jest skutecznym oświadczeniem woli. Oświadczeniem woli jest bowiem każde zachowanie się osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny (art. 60 Kodeksu cywilnego). Dlatego należy przyjąć, że do wypowiedzenia umowy o pracę może dojść w każdej formie, również ustnej, mimo że w takiej sytuacji zostaną naruszone przepisy formalne dotyczące wypowiadania umów o pracę. Należy zwrócić uwagę, że niezachowanie formy pisemnej, w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika, nie jest zagrożone żadną sankcją. Jednak w razie sporu pracownik będzie musiał wykazać, że ustnie wypowiedział umowę o pracę.
PRZYKŁAD
Pracownik nie zgłosił się do pracy. Po kilku dniach nieobecności otrzymał pismo rozwiązujące umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Pracownik odwołał się do sądu pracy. W pozwie napisał, że podczas rozmowy ze swoim kierownikiem oświadczył mu, że składa wypowiedzenie umowy o pracę. Po zakończeniu 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia przestał więc przychodzić do pracy. Kierownik nie potwierdził faktu ustnego oświadczenia pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę. Przed sądem pracy pracownik powołał na świadków 2 pracowników, którzy uczestniczyli w rozmowie, podczas której pracownik miał złożyć kierownikowi ustne wypowiedzenie umowy. Jeżeli osoby te potwierdzą, że taka rozmowa miała miejsce i że wówczas pracownik złożył oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, sąd pracy powinien uznać dokonane zwolnienie dyscyplinarne za bezzasadne.
Podstawa prawna:
- art. 30 § 3, art. 97 § 1, art. 300 Kodeksu pracy,
- art. 60 Kodeksu cywilnego.
Orzecznictwo uzupełniające:
- Ustne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę przekazane pracownikowi przez bezpośredniego przełożonego jest skuteczne. (Wyrok Sądu Najwyższego z 24 marca 1999 r., I PKN 631/98, OSNP 2000/10/381)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat