REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownik może ustnie wypowiedzieć umowę o pracę

Jadwiga Krukowska

REKLAMA

Na naradzie kierowników z dyrekcją naszej firmy jeden z kierowników, który otrzymał ważne zadanie do wykonania, powiedział, że wypowiada umowę o pracę. Był on zatrudniony na czas określony na okres 10 miesięcy z możliwością wypowiedzenia umowy o pracę za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Po upływie 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia pracownik nie pojawił się w pracy. Nie dokończył ważnych zadań, jakie polecono mu wykonać. Nie mamy też od niego pisma o wypowiedzeniu umowy. Czy w tej sytuacji możemy zwolnić go dyscyplinarnie za porzucenie pracy? Czy należy uznać ustne oświadczenie pracownika jako wypowiedzenie umowy i wystawić mu świadectwo pracy?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Ustne wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika jest ważne. Powinni Państwo sporządzić i wysłać mu świadectwo pracy.

UZASADNIENIE

W przedstawionej sytuacji należy uznać, że doszło do rozwiązania umowy o pracę na skutek złożonego przez pracownika wypowiedzenia umowy o pracę w formie ustnej. Nie mogą zatem Państwo rozwiązać umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym, ponieważ stosunek pracy pracownika już się zakończył. Należy niezwłocznie sporządzić świadectwo pracy i wydać je byłemu pracownikowi. W żadnym razie nie należy uzależniać wydania świadectwa pracy od tego, że pracownik nie dokończył swoich zadań. Z przedstawionej sytuacji wynika, że Państwa pracownik podjął się wykonania polecenia, które otrzymał na naradzie z kierownikami, lecz nie dokończył tego zadania. Wobec tego trudno byłoby także zarzucić pracownikowi, że nie spełnił obowiązku wykonania polecenia służbowego w sposób sumienny i staranny. Niedokończenie wykonywania powierzonego zadania z powodu rozwiązania umowy o pracę nie jest bowiem podstawą do zwolnienia pracownika z pracy.

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy każdej ze stron, a więc także pracownika, powinno nastąpić na piśmie (art. 30 § 3 Kodeksu pracy). Jest to wymóg formalny, jednak ustne dokonanie wypowiedzenia umowy o pracę jest skutecznym oświadczeniem woli. Oświadczeniem woli jest bowiem każde zachowanie się osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny (art. 60 Kodeksu cywilnego). Dlatego należy przyjąć, że do wypowiedzenia umowy o pracę może dojść w każdej formie, również ustnej, mimo że w takiej sytuacji zostaną naruszone przepisy formalne dotyczące wypowiadania umów o pracę. Należy zwrócić uwagę, że niezachowanie formy pisemnej, w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika, nie jest zagrożone żadną sankcją. Jednak w razie sporu pracownik będzie musiał wykazać, że ustnie wypowiedział umowę o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Pracownik nie zgłosił się do pracy. Po kilku dniach nieobecności otrzymał pismo rozwiązujące umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Pracownik odwołał się do sądu pracy. W pozwie napisał, że podczas rozmowy ze swoim kierownikiem oświadczył mu, że składa wypowiedzenie umowy o pracę. Po zakończeniu 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia przestał więc przychodzić do pracy. Kierownik nie potwierdził faktu ustnego oświadczenia pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę. Przed sądem pracy pracownik powołał na świadków 2 pracowników, którzy uczestniczyli w rozmowie, podczas której pracownik miał złożyć kierownikowi ustne wypowiedzenie umowy. Jeżeli osoby te potwierdzą, że taka rozmowa miała miejsce i że wówczas pracownik złożył oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, sąd pracy powinien uznać dokonane zwolnienie dyscyplinarne za bezzasadne.

Podstawa prawna:

  • art. 30 § 3, art. 97 § 1, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 60 Kodeksu cywilnego.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Ustne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę przekazane pracownikowi przez bezpośredniego przełożonego jest skuteczne. (Wyrok Sądu Najwyższego z 24 marca 1999 r., I PKN 631/98, OSNP 2000/10/381)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA