REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownik może ustnie wypowiedzieć umowę o pracę

Jadwiga Krukowska

REKLAMA

Na naradzie kierowników z dyrekcją naszej firmy jeden z kierowników, który otrzymał ważne zadanie do wykonania, powiedział, że wypowiada umowę o pracę. Był on zatrudniony na czas określony na okres 10 miesięcy z możliwością wypowiedzenia umowy o pracę za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Po upływie 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia pracownik nie pojawił się w pracy. Nie dokończył ważnych zadań, jakie polecono mu wykonać. Nie mamy też od niego pisma o wypowiedzeniu umowy. Czy w tej sytuacji możemy zwolnić go dyscyplinarnie za porzucenie pracy? Czy należy uznać ustne oświadczenie pracownika jako wypowiedzenie umowy i wystawić mu świadectwo pracy?

RADA

Autopromocja

Ustne wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika jest ważne. Powinni Państwo sporządzić i wysłać mu świadectwo pracy.

UZASADNIENIE

W przedstawionej sytuacji należy uznać, że doszło do rozwiązania umowy o pracę na skutek złożonego przez pracownika wypowiedzenia umowy o pracę w formie ustnej. Nie mogą zatem Państwo rozwiązać umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym, ponieważ stosunek pracy pracownika już się zakończył. Należy niezwłocznie sporządzić świadectwo pracy i wydać je byłemu pracownikowi. W żadnym razie nie należy uzależniać wydania świadectwa pracy od tego, że pracownik nie dokończył swoich zadań. Z przedstawionej sytuacji wynika, że Państwa pracownik podjął się wykonania polecenia, które otrzymał na naradzie z kierownikami, lecz nie dokończył tego zadania. Wobec tego trudno byłoby także zarzucić pracownikowi, że nie spełnił obowiązku wykonania polecenia służbowego w sposób sumienny i staranny. Niedokończenie wykonywania powierzonego zadania z powodu rozwiązania umowy o pracę nie jest bowiem podstawą do zwolnienia pracownika z pracy.

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy każdej ze stron, a więc także pracownika, powinno nastąpić na piśmie (art. 30 § 3 Kodeksu pracy). Jest to wymóg formalny, jednak ustne dokonanie wypowiedzenia umowy o pracę jest skutecznym oświadczeniem woli. Oświadczeniem woli jest bowiem każde zachowanie się osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny (art. 60 Kodeksu cywilnego). Dlatego należy przyjąć, że do wypowiedzenia umowy o pracę może dojść w każdej formie, również ustnej, mimo że w takiej sytuacji zostaną naruszone przepisy formalne dotyczące wypowiadania umów o pracę. Należy zwrócić uwagę, że niezachowanie formy pisemnej, w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika, nie jest zagrożone żadną sankcją. Jednak w razie sporu pracownik będzie musiał wykazać, że ustnie wypowiedział umowę o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Pracownik nie zgłosił się do pracy. Po kilku dniach nieobecności otrzymał pismo rozwiązujące umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Pracownik odwołał się do sądu pracy. W pozwie napisał, że podczas rozmowy ze swoim kierownikiem oświadczył mu, że składa wypowiedzenie umowy o pracę. Po zakończeniu 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia przestał więc przychodzić do pracy. Kierownik nie potwierdził faktu ustnego oświadczenia pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę. Przed sądem pracy pracownik powołał na świadków 2 pracowników, którzy uczestniczyli w rozmowie, podczas której pracownik miał złożyć kierownikowi ustne wypowiedzenie umowy. Jeżeli osoby te potwierdzą, że taka rozmowa miała miejsce i że wówczas pracownik złożył oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, sąd pracy powinien uznać dokonane zwolnienie dyscyplinarne za bezzasadne.

Podstawa prawna:

 • art. 30 § 3, art. 97 § 1, art. 300 Kodeksu pracy,
 • art. 60 Kodeksu cywilnego.

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Ustne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę przekazane pracownikowi przez bezpośredniego przełożonego jest skuteczne. (Wyrok Sądu Najwyższego z 24 marca 1999 r., I PKN 631/98, OSNP 2000/10/381)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA