| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można wręczyć wypowiedzenie z powodu naruszenia obowiązków pracowniczych, za które pracownik został wcześniej ukarany karą porządkową

Czy można wręczyć wypowiedzenie z powodu naruszenia obowiązków pracowniczych, za które pracownik został wcześniej ukarany karą porządkową

Pracownik został ukarany karą porządkową (nagana) za nieprzestrzeganie godzin pracy (liczne spóźnienia). Dwa miesiące po nałożeniu kary postanowiliśmy wypowiedzieć tej osobie umowę o pracę, jako przyczynę podając spóźnienia, które były powodem nałożonej kary. Czy mimo ukarania pracownika karą porządkową, może on być z tego samego powodu zwolniony? Czy jest jakiś termin na wręczenie pracownikowi wypowiedzenia od momentu, w którym powstało naruszenie obowiązków pracowniczych?

Nałożenie na pracownika kary porządkowej nie wyklucza wypowiedzenia mu umowy o pracę z tego samego powodu. Wypowiedzenie dokonane po długim czasie od powstania przewinienia może zostać zakwestionowane przez pracownika wówczas, gdy przestał istnieć związek między zachowaniem się pracownika a złożonym mu wypowiedzeniem.

UZASADNIENIE

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy. Nie możemy się tutaj ograniczać jedynie do ogólnego określenia (np. utrata zaufania), ale należy wskazać konkretne okoliczności, które uzasadniają wypowiedzenie, a które w konsekwencji powodują np. utratę zaufania do pracownika.

Nałożenie na pracownika kary porządkowej nie wyklucza następnie wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie przyczyny, która była podstawą nałożenia kary. Tak wskazał także Sąd Najwyższy w wyroku z 25 października 1995 r. (I PRN 77/95, OSNP 1996/11/153). W tym zakresie w celu skuteczności wypowiedzenia istotne jest to, aby pracownik nie kwestionował nałożonej kary. Zwolniony pracownik nie może skutecznie kwestionować wypowiedzenia, jeżeli od kary porządkowej, którą nałożono z takiej samej przyczyny, co złożono mu wypowiedzenie, nie odwołał się do sądu pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 3 października 2008 r., II PK 62/08, M.P.Pr. 2009/4/170).

Przepisy prawa pracy nie ograniczają możliwości wypowiedzenia umowy o pracę terminem (w przeciwieństwie do zwolnienia dyscyplinarnego) biegnącym od chwili wystąpienia sytuacji uzasadniającej wypowiedzenie.

WAŻNE!

Nie ma żadnego terminu, jaki ma pracodawca na dokonanie wypowiedzenia umowy o pracę od wystąpienia zdarzenia, które uzasadnia złożenie wypowiedzenia.

Jednak długi upływ czasu od wystąpienia danego naruszenia obowiązków pracowniczych przy braku kolejnych naruszeń powoduje, że przyczyna wypowiedzenia staje się „nierzeczywista”, tzn. pracodawca rozwiązuje umowę o pracę de facto z innych powodów.

Jeśli spóźnienia, za które Państwa pracownik otrzymał karę nagany, nie powtarzały się po jej udzieleniu, należy przyjąć, że wypowiedzenie złożone po upływie 2 miesięcy od nałożenia kary porządkowej jest wypowiedzeniem spóźnionym. Skoro dla pracodawcy spóźnienia do pracy są istotną przyczyną uzasadniającą zakończenie współpracy z daną osobą, decyzja o jej zwolnieniu powinna zapaść wcześniej.

Podstawa prawna

  • art. 30 § 4, art. 108–113 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »