REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy można wypłacić pracownikowi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego

Anna Szocińska

REKLAMA

Pracownik miał wypadek na terenie zakładu pracy, kiedy wysiadał z samochodu na parkingu firmy. Czy za zwolnienie powinniśmy zapłacić 100% z ubezpieczenia wypadkowego, czy 100% z ubezpieczenia chorobowego?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Podstawą wypłaty 100% zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy. Jeśli natomiast zdarzenie zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, to pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego - również 100%.

UZASADNIENIE

W przypadku zdarzenia, do którego doszło na terenie zakładu pracy, np. na parkingu, pracodawca powinien przeprowadzić postępowanie i przeanalizować, jak zakwalifikować zdarzenie. Przeprowadzenie postępowania powypadkowego kończy się protokołem powypadkowym. W protokole tym pracodawca określa, czy zdarzenie jest wypadkiem przy pracy.

Wypadek przy pracy to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiły w związku z pracą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystkie cztery elementy definicji wypadku muszą zaistnieć równocześnie, aby pracodawca mógł uznać zdarzenie za wypadek przy pracy.

Związek z pracą rozpoczyna się w momencie przekroczenia przez pracownika bramy zakładu, wejścia na teren zakładu pracy lub do budynku zakładu. Okoliczności i przyczyny wypadku powinien ustalić powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy. Zadaniem tego zespołu jest ustalenie, czy zdarzenie, które miało miejsce w Państwa zakładzie pracy, można uznać za wypadek przy pracy i sporządzenie protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku. Jeżeli na podstawie zgromadzonego materiału w toku postępowania zespół powypadkowy uzna to zdarzenie za wypadek przy pracy, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Protokół powypadkowy przygotowany przez zespół powypadkowy zatwierdza pracodawca.

WAŻNE!

To pracodawca uznaje lub odmawia uznania zdarzenia za wypadek przy pracy.

Natomiast jeżeli zdarzenie to zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy, pracownikowi należy wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru, ale z ubezpieczenia chorobowego. O kwalifikacji zdarzenia jako wypadku w drodze do pracy lub z pracy decyduje pracodawca.

WAŻNE!

Pracodawca może wypłacić zasiłek w związku z wypadkiem przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy tylko po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego i po odpowiednim zakwalifikowaniu zdarzenia.

Nie muszą Państwo zwracać się do ZUS o zatwierdzenie zdarzenia jako wypadek. Protokół powypadkowy do ZUS przekazują tylko ci pracodawcy, którzy nie są uprawnieni do wypłaty zasiłków.

Podstawa prawna

  • art. 3, art. 5 ust. 2 i ust. 3, art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.),
  • art. 234, art. 2371 Kodeksu pracy,
  • art. 4 ust. 3 pkt 2, art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Początkujący z pensją netto większą o 137,61 zł, mianowany o 142,33 zł, dyplomowany o 164,81 zł

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min. B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

REKLAMA

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

REKLAMA

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

REKLAMA