reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kiedy można wypłacić pracownikowi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego

Kiedy można wypłacić pracownikowi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego

Pracownik miał wypadek na terenie zakładu pracy, kiedy wysiadał z samochodu na parkingu firmy. Czy za zwolnienie powinniśmy zapłacić 100% z ubezpieczenia wypadkowego, czy 100% z ubezpieczenia chorobowego?

RADA

Podstawą wypłaty 100% zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy. Jeśli natomiast zdarzenie zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, to pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego - również 100%.

UZASADNIENIE

W przypadku zdarzenia, do którego doszło na terenie zakładu pracy, np. na parkingu, pracodawca powinien przeprowadzić postępowanie i przeanalizować, jak zakwalifikować zdarzenie. Przeprowadzenie postępowania powypadkowego kończy się protokołem powypadkowym. W protokole tym pracodawca określa, czy zdarzenie jest wypadkiem przy pracy.

Wypadek przy pracy to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiły w związku z pracą.

Wszystkie cztery elementy definicji wypadku muszą zaistnieć równocześnie, aby pracodawca mógł uznać zdarzenie za wypadek przy pracy.

Związek z pracą rozpoczyna się w momencie przekroczenia przez pracownika bramy zakładu, wejścia na teren zakładu pracy lub do budynku zakładu. Okoliczności i przyczyny wypadku powinien ustalić powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy. Zadaniem tego zespołu jest ustalenie, czy zdarzenie, które miało miejsce w Państwa zakładzie pracy, można uznać za wypadek przy pracy i sporządzenie protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku. Jeżeli na podstawie zgromadzonego materiału w toku postępowania zespół powypadkowy uzna to zdarzenie za wypadek przy pracy, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Protokół powypadkowy przygotowany przez zespół powypadkowy zatwierdza pracodawca.

WAŻNE!

To pracodawca uznaje lub odmawia uznania zdarzenia za wypadek przy pracy.

Natomiast jeżeli zdarzenie to zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy, pracownikowi należy wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru, ale z ubezpieczenia chorobowego. O kwalifikacji zdarzenia jako wypadku w drodze do pracy lub z pracy decyduje pracodawca.

WAŻNE!

Pracodawca może wypłacić zasiłek w związku z wypadkiem przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy tylko po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego i po odpowiednim zakwalifikowaniu zdarzenia.

Nie muszą Państwo zwracać się do ZUS o zatwierdzenie zdarzenia jako wypadek. Protokół powypadkowy do ZUS przekazują tylko ci pracodawcy, którzy nie są uprawnieni do wypłaty zasiłków.

Podstawa prawna

  • art. 3, art. 5 ust. 2 i ust. 3, art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.),
  • art. 234, art. 2371 Kodeksu pracy,
  • art. 4 ust. 3 pkt 2, art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama