| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jaki okres wypowiedzenia przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie dwóch umów w tym samym zakładzie, jeżeli umowy były zawierane w różnych terminach

Jaki okres wypowiedzenia przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie dwóch umów w tym samym zakładzie, jeżeli umowy były zawierane w różnych terminach

Pracownik jest u nas zatrudniony na dwóch stanowiskach pracy i ma dwie umowy o pracę. Obie umowy ma zawarte na czas nieokreślony, jedną na stanowisku magazyniera na pełny etat od 7 lat, a drugą (trwającą równolegle) na stanowisku kierowcy na 1/4 etatu od 8 miesięcy. Musimy wypowiedzieć mu tę krótszą, 8-miesięczną umowę z przyczyn ekonomicznych. Jaki okres wypowiedzenia powinniśmy zastosować? Skoro pracownik jest zatrudniony od 8 miesięcy na podstawie umowy, którą chcemy wypowiedzieć, to chyba powinien przysługiwać mu 1-miesięczny okres wypowiedzenia, ale z drugiej strony pracownik pracuje u nas w sumie od 7 lat, więc może przysługuje mu 3-miesięczne wypowiedzenie?

Pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Nie istnieje odrębny sposób ustalania okresu wypowiedzenia w przypadku równoległego zatrudnienia na podstawie dwóch umów bezterminowych w tym samym zakładzie pracy. Okresy wypowiedzenia obu takich umów będą więc jednakowe.

UZASADNIENIE

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony jest uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy.

Okresy wypowiedzenia umów na czas nieokreślony

Jeżeli w okresie zatrudnienia nastąpiło przejście zakładu pracy lub jego części, w której pracownik jest zatrudniony, na innego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy, wówczas do okresu zatrudnienia w danym zakładzie pracy zalicza się okres zatrudnienia przed przejęciem oraz po przejęciu zakładu. Podobnie należy zsumować okres zatrudnienia w przypadku, gdy nowy pracodawca na podstawie innych przepisów jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego danego pracownika.

Tak samo ustala się okresy zatrudnienia do obliczania długości wypowiedzenia, gdy pracownik jest równolegle zatrudniony w tej samej firmie na podstawie dwóch umów o pracę na czas nieokreślony. A zatem zasada sumowania całego okresu zatrudnienia w danej firmie powinna zostać również zastosowana do ustalenia okresu wypowiedzenia obu umów na czas nieokreślony Państwa pracownika. Oznacza to, że jeżeli pracownik jest zatrudniony u tego samego pracodawcy od 7 lat, to wówczas zarówno do podstawowej umowy o pracę, jak i do dodatkowej powinien zostać zastosowany ten sam 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Nie ulega bowiem wątpliwości, że ten konkretny pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę u tego samego pracodawcy od 7 lat.

Nie ma podstaw, aby przy obliczaniu okresu wypowiedzenia dla dodatkowej równoległej umowy o pracę stosować odrębne zasady polegające na wyłączeniu z okresu zatrudnienia u danego pracodawcy trwającej podstawowej umowy o pracę. Dlatego Państwa pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

Jednak zasada ta nie znajduje zastosowania w przypadku, gdy druga, równoległa umowa nie jest umową bezterminową. Wówczas okres wypowiedzenia takiej umowy nie będzie uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy, lecz od rodzaju tej umowy, np. okres wypowiedzenia umowy na czas określony wynosi 2 tygodnie, w przypadku gdy umowa jest zawarta na czas powyżej 6 miesięcy i został w niej ustalony taki okres wypowiedzenia. Natomiast długość wypowiedzenia umowy na okres próbny zależy wyłącznie od czasu, na jaki umowa ta została zawarta.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »