reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jaki okres wypowiedzenia przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie dwóch umów w tym samym zakładzie, jeżeli umowy były zawierane w różnych terminach

Jaki okres wypowiedzenia przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie dwóch umów w tym samym zakładzie, jeżeli umowy były zawierane w różnych terminach

Pracownik jest u nas zatrudniony na dwóch stanowiskach pracy i ma dwie umowy o pracę. Obie umowy ma zawarte na czas nieokreślony, jedną na stanowisku magazyniera na pełny etat od 7 lat, a drugą (trwającą równolegle) na stanowisku kierowcy na 1/4 etatu od 8 miesięcy. Musimy wypowiedzieć mu tę krótszą, 8-miesięczną umowę z przyczyn ekonomicznych. Jaki okres wypowiedzenia powinniśmy zastosować? Skoro pracownik jest zatrudniony od 8 miesięcy na podstawie umowy, którą chcemy wypowiedzieć, to chyba powinien przysługiwać mu 1-miesięczny okres wypowiedzenia, ale z drugiej strony pracownik pracuje u nas w sumie od 7 lat, więc może przysługuje mu 3-miesięczne wypowiedzenie?

Pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Nie istnieje odrębny sposób ustalania okresu wypowiedzenia w przypadku równoległego zatrudnienia na podstawie dwóch umów bezterminowych w tym samym zakładzie pracy. Okresy wypowiedzenia obu takich umów będą więc jednakowe.

UZASADNIENIE

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony jest uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy.

Okresy wypowiedzenia umów na czas nieokreślony

Jeżeli w okresie zatrudnienia nastąpiło przejście zakładu pracy lub jego części, w której pracownik jest zatrudniony, na innego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy, wówczas do okresu zatrudnienia w danym zakładzie pracy zalicza się okres zatrudnienia przed przejęciem oraz po przejęciu zakładu. Podobnie należy zsumować okres zatrudnienia w przypadku, gdy nowy pracodawca na podstawie innych przepisów jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego danego pracownika.

Tak samo ustala się okresy zatrudnienia do obliczania długości wypowiedzenia, gdy pracownik jest równolegle zatrudniony w tej samej firmie na podstawie dwóch umów o pracę na czas nieokreślony. A zatem zasada sumowania całego okresu zatrudnienia w danej firmie powinna zostać również zastosowana do ustalenia okresu wypowiedzenia obu umów na czas nieokreślony Państwa pracownika. Oznacza to, że jeżeli pracownik jest zatrudniony u tego samego pracodawcy od 7 lat, to wówczas zarówno do podstawowej umowy o pracę, jak i do dodatkowej powinien zostać zastosowany ten sam 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Nie ulega bowiem wątpliwości, że ten konkretny pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę u tego samego pracodawcy od 7 lat.

Nie ma podstaw, aby przy obliczaniu okresu wypowiedzenia dla dodatkowej równoległej umowy o pracę stosować odrębne zasady polegające na wyłączeniu z okresu zatrudnienia u danego pracodawcy trwającej podstawowej umowy o pracę. Dlatego Państwa pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

Jednak zasada ta nie znajduje zastosowania w przypadku, gdy druga, równoległa umowa nie jest umową bezterminową. Wówczas okres wypowiedzenia takiej umowy nie będzie uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy, lecz od rodzaju tej umowy, np. okres wypowiedzenia umowy na czas określony wynosi 2 tygodnie, w przypadku gdy umowa jest zawarta na czas powyżej 6 miesięcy i został w niej ustalony taki okres wypowiedzenia. Natomiast długość wypowiedzenia umowy na okres próbny zależy wyłącznie od czasu, na jaki umowa ta została zawarta.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama