REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki okres wypowiedzenia przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie dwóch umów w tym samym zakładzie, jeżeli umowy były zawierane w różnych terminach

Katarzyna Wrońska-Zblewska
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik jest u nas zatrudniony na dwóch stanowiskach pracy i ma dwie umowy o pracę. Obie umowy ma zawarte na czas nieokreślony, jedną na stanowisku magazyniera na pełny etat od 7 lat, a drugą (trwającą równolegle) na stanowisku kierowcy na 1/4 etatu od 8 miesięcy. Musimy wypowiedzieć mu tę krótszą, 8-miesięczną umowę z przyczyn ekonomicznych. Jaki okres wypowiedzenia powinniśmy zastosować? Skoro pracownik jest zatrudniony od 8 miesięcy na podstawie umowy, którą chcemy wypowiedzieć, to chyba powinien przysługiwać mu 1-miesięczny okres wypowiedzenia, ale z drugiej strony pracownik pracuje u nas w sumie od 7 lat, więc może przysługuje mu 3-miesięczne wypowiedzenie?

Pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Nie istnieje odrębny sposób ustalania okresu wypowiedzenia w przypadku równoległego zatrudnienia na podstawie dwóch umów bezterminowych w tym samym zakładzie pracy. Okresy wypowiedzenia obu takich umów będą więc jednakowe.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony jest uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy.

Okresy wypowiedzenia umów na czas nieokreślony

Jeżeli w okresie zatrudnienia nastąpiło przejście zakładu pracy lub jego części, w której pracownik jest zatrudniony, na innego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy, wówczas do okresu zatrudnienia w danym zakładzie pracy zalicza się okres zatrudnienia przed przejęciem oraz po przejęciu zakładu. Podobnie należy zsumować okres zatrudnienia w przypadku, gdy nowy pracodawca na podstawie innych przepisów jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego danego pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak samo ustala się okresy zatrudnienia do obliczania długości wypowiedzenia, gdy pracownik jest równolegle zatrudniony w tej samej firmie na podstawie dwóch umów o pracę na czas nieokreślony. A zatem zasada sumowania całego okresu zatrudnienia w danej firmie powinna zostać również zastosowana do ustalenia okresu wypowiedzenia obu umów na czas nieokreślony Państwa pracownika. Oznacza to, że jeżeli pracownik jest zatrudniony u tego samego pracodawcy od 7 lat, to wówczas zarówno do podstawowej umowy o pracę, jak i do dodatkowej powinien zostać zastosowany ten sam 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Nie ulega bowiem wątpliwości, że ten konkretny pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę u tego samego pracodawcy od 7 lat.

Nie ma podstaw, aby przy obliczaniu okresu wypowiedzenia dla dodatkowej równoległej umowy o pracę stosować odrębne zasady polegające na wyłączeniu z okresu zatrudnienia u danego pracodawcy trwającej podstawowej umowy o pracę. Dlatego Państwa pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

REKLAMA

Jednak zasada ta nie znajduje zastosowania w przypadku, gdy druga, równoległa umowa nie jest umową bezterminową. Wówczas okres wypowiedzenia takiej umowy nie będzie uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy, lecz od rodzaju tej umowy, np. okres wypowiedzenia umowy na czas określony wynosi 2 tygodnie, w przypadku gdy umowa jest zawarta na czas powyżej 6 miesięcy i został w niej ustalony taki okres wypowiedzenia. Natomiast długość wypowiedzenia umowy na okres próbny zależy wyłącznie od czasu, na jaki umowa ta została zawarta.

Ustalając okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony uwzględnia się cały okres zatrudnienia w danym zakładzie. Oznacza to, że okres wypowiedzenia umowy o pracę również zostanie uwzględniony przy obliczaniu okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (uchwała Sądu Najwyższego z 15 stycznia 2003 r., III PZP 20/02, OSNP 2004/1/4). W praktyce zdarza się, że w okresie wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę na czas nieokreślony upływa okres zatrudnienia uprawniający go do dłuższego okresu wypowiedzenia, niż zastosowany. W takiej sytuacji pracodawca musi automatycznie zastosować dłuższy okres wypowiedzenia. W przeciwnym przypadku pracownik będzie miał prawo żądać wypłaty wynagrodzenia za okres stanowiący różnicę między zastosowanym (tj. krótszym) a właściwym okresem wypowiedzenia. W sytuacji gdy zostanie zastosowany krótszy niż wymagany okres wypowiedzenia, umowa o pracę i tak rozwiązuje się z upływem wymaganego okresu, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy (art. 49 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

W dniu wręczania wypowiedzenia umowy o pracę, tj. 28 sierpnia br., pracownik nie miał jeszcze 3 lat stażu pracy w firmie. Jednak 3 lata pracy miną mu 14 września br., czyli w trakcie wypowiedzenia. W takim przypadku pracodawca powinien złożyć mu 3-miesięczne wypowiedzenie.

Podstawa prawna

  • art. 33, art. 34, art. 36 § 1 i § 11, art. 49 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA