REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie pracy, Prawa pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można wysłać pracownika na zaległy urlop?

Pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat, w zależności od stażu pracy, przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, który powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Urlop wypoczynkowy nie wykorzystany w danym roku, z dniem 1 stycznia roku następnego przekształca się w urlop zaległy.

Nie wszystkie dane osobowe dostępne dla pracodawcy

Kodeks pracy daje pracodawcy uprawnienie do żądania od pracownika, bądź kandydata na pracownika, określonych danych osobowych. Warto wiedzieć, że niektórych danych w ogóle nie musimy ujawniać, gdyż pracodawca w ogóle nie ma prawa ich żądać.

Czy wiesz, że długoletnia umowa na czas określony jest niedozwolona?

Zawarcie długoterminowej umowy o pracę na czas określony z możliwością jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem może być kwalifikowane jak obejście przepisów prawa pracy.

Miejsce pracy a siedziba zakładu pracy - porada

Pan Tomasz został zatrudniony w dużym banku, mającym swoją siedzibę w Krakowie. W umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy została wskazana siedziba pracodawcy, czyli Kraków. Aneksem z 4 października 2010 r. umowa o pracę została zmieniona w ten sposób, że miejsce pracy zostało określone na Rzeszów. Pan Tomasz zgodził się na te warunki, zależało mu bowiem na pracy, niemniej jednak jest to dla niego duży kłopot z uwagi na to, że nie może codziennie dojeżdżać do Rzeszowa, i ze swoją rodziną widuje się tylko w weekendy. Czy Pan Tomasz będzie  mógł domagać się od pracodawcy dodatku za rozłąkę lub wypłacania delegacji?

Rozwiązanie umowy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego

Rozwiązanie umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego możliwe jest tylko wtedy, gdy pracownica sama wypowie umowę, lub w wyniku porozumienia stron. Zwolnienie pracownicy z woli pracodawcy, nawet za wypowiedzeniem, jest niedozwolone.

Jak wygląda procedura nakładania kar porządkowych?

Za nieprzestrzeganie przez pracownika regulaminu pracy i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych pracodawca może nakładać na pracowników kary porządkowe: upomnienie i naganę.

O rodzaju umowy decyduje jej treść a nie nazwa

Bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy, zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy jest każde zatrudnienie, w którym pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Jakie są obowiązki pracodawcy przy zwolnieniach grupowych?

Zwolnienie grupowe ma miejsce, jeśli dochodzi do rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników, stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zwolnienie ma miejsce w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron.

Czy za pracę w nadgodzinach przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub czas wolny?

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zatem za pracę w nadgodzinach przysługuje dodatkowe wynagrodzenie?

Czy można cofnąć wypowiedzenie?

W praktyce mogą się zdarzyć sytuacje, że pracodawca wręczy pracownikowi wypowiedzenie, ale potem zdecyduje się jednak na kontynuację zatrudnienia. Co dzieje się w takim wypadku ze skutecznie wręczonym wypowiedzeniem i biegiem terminu wypowiedzenia?

Czy można zwolnić pracownika objętego ochroną przedemerytalną?

W czasie kryzysu gospodarczego pracodawcy borykali się z problemami finansowymi, których skutkiem było m.in. zwalnianie pracowników. Wielu pracodawców zastanawiało się, czy z uwagi na tak szczególne okoliczności pracownicy objęci ochroną – np. w wieku przedemerytalnym – nadal podlegają ochronie przed zwolnieniem oraz czy można im zmniejszyć wynagrodzenie.

Posiłki i napoje także zimą

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. O ile wszyscy wiedzą, że taki obowiązek ciąży na pracodawcy latem, to nie każdy wie, że także zimą pracownicy mają prawo do takich dodatków.

Kiedy praca dozwolona jest w niedziele i święta?

Kodeks pracy stanowi, że dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta, określone ustawie o dniach wolnych od pracy. Ponadto, zgodnie z Kodeksem pracy, praca w placówkach handlowych w święta jest niedozwolona. Od takiej zasady są jednak wyjątki.

Kiedy należy konsultować wypowiedzenia ze związkiem zawodowym?

Co do zasady pracodawca może wypowiedzieć z pracownikiem umowę w dowolnym czasie. W niektórych przypadkach, jak na przykład przy umowie na czas nieokreślony, konieczne będzie uzasadnienie takiego wypowiedzenia. Czasem, pracodawca będzie także musiał skonsultować takie wypowiedzenia z działającym w jego zakładzie związku zawodowym.

Urlop bezpłatny a zasiłek dla bezrobotnych

Przez ostatni rok pracowałam w firmie farmaceutycznej, ale wczoraj dostałam wypowiedzenie. W czasie pracy korzystałam z trzech tygodniu bezpłatnego urlopu. Czy ten okres zostanie mi policzony jako okres zatrudnienia w przypadku starania się o zasiłek dla bezrobotnych?

Czy PIP ujawni dane pracownika?

Pracownicy często obawiają się, że zgłaszając naruszenie do Państwowej Inspekcji Pracy bądź składając inspektorowi wyjaśnienia podczas kontroli, narażą się swojemu pracodawcy, a w konsekwencji stracą pracę. Nic bardziej mylnego.

Nowa praca na urlopie wypoczynkowym - porada

Obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym w firmie, w której jestem zatrudniona. Wczoraj dostałam bardzo ciekawą ofertę pracy i chciałabym ją rozpocząć od zaraz. Czy muszę czekać do zakończenia urlopu wypoczynkowego u obecnego pracodawcy?

Czy pracownik może złożyć wypowiedzenie na urlopie?

Obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym i dostałam inną, ciekawszą ofertę pracy. Czy przebywając na urlopie, mogę wypowiedzieć umowę o pracę?

Jakie są zasady pobierania zasiłku macierzyńskiego w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie?

Zasiłek macierzyński z tytułu przyjęcia dziecka w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego w wieku do 10 roku życia, na wychowanie i wystąpienia do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka albo przyjęcia dziecka w takim wieku w ramach rodziny zastępczej przysługuje przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Jakie są zasady pobierania zasiłku macierzyńskiego w przypadku zgonu dziecka?

Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka przysługuje przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego.

Na jakich zasadach udzielany jest urlop w wymiarze godzinowym?

Zasada udzielania urlopu w wymiarze godzinowym odnosi się do wszystkich pracowników, bez względu na system czasu pracy, w jakim są zatrudnieni, jak również bez względu na wymiar ich czasu pracy. Ta zasada udzielania urlopu obowiązuje zarówno przy pierwszym urlopie wypoczynkowym, jak i przy kolejnych urlopach. Zasada udzielania urlopu w wymiarze godzinowym dotyczy również tej części urlopu, która udzielana jest na żądanie pracownika.

Jak wyglądają szczegółowe unormowania dotyczące urlopu ojcowskiego?

Na podstawie Kodeksu pracy pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego ubezpieczonemu przysługuje zasiłek macierzyński.

Rozwiązanie umowy o dzieło przez zamawiającego

Umowa o dzieło, podobnie jak umowa zlecenie, w wielu wypadkach zastępuję tradycyjną umowę o pracę. Pracodawcy bardzo często wybierają tę formę zatrudnienia z uwagi na niskie koszty zatrudnienia.

Jaki urlop przysługuje po pięciu miesiącach pracy?

Jaki urlop należy się pracownikowi, gdy po 5 miesiącach pracy nastąpi rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, a pracownik jeszcze nie wykorzystał należnego mu urlopu? Ile dni urlopu należy mu się przed rozwiązaniem stosunku pracy?

Jaki zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka w czasie urlopu wypoczynkowego?

W przypadku, gdy pracownica urodziła kolejne dziecko w czasie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje jej za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. przez okres skrócony o 2 tygodnie.

Jak obliczyć urlop pracownika powracającego do pracy?

Zgodnie z Kodeksem pracy w przypadku, gdy pracownik powraca do dotychczasowego pracodawcy w ciągu tego samego roku kalendarzowego, po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego, odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, tymczasowego aresztowania, odbywania kary pozbawienia wolności lub nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy ulega obniżeniu o 1/12 za każdy miesiąc niewykonywania pracy.

Konsekwencje przywrócenia do pracy po wypowiedzeniu umowy - porada

Zostałam zwolniona z pracy bez wypowiedzenia. Złożyłam odwołanie do sądu pracy, uznając zwolnienie za nieuzasadnione. Sąd po siedmiomiesięcznym postępowaniu orzekł o przywróceniu mnie do pracy, zasądzając jednocześnie na moją rzecz wynagrodzenie za trzy miesiące. Za jaki okres pozostawania bez pracy sąd może mi przyznać wynagrodzenie oraz czy będą od niego ewentualnie odprowadzane składki ZUS? Jaki okres powinien zostać wykazany na świadectwie pracy, gdy w przyszłości zostanie rozwiązana umowa o pracę? Ponadto, jaki jest obecnie mój wymiar urlopu?

Czy ustnie można uzasadnić wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony?

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę, który chce wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony obowiązek uzasadnienia takiego wypowiedzenia. Powszechnie przyjmuje się, że takie uzasadnienie musi nastąpić na piśmie, ale jednak niekoniecznie.

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę podczas urlopu?

Kodeks pracy nie określa, o jaki konkretnie urlop chodzi. Czy zatem można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, jeśli przebywa on np. na urlopie bezpłatnym?

Zatrudnianie a ochrona danych osobowych

Pracodawca jest zobowiązany chronić dane osobowe nie tylko tych osób, które u niego pracują, ale również tych, które chce zatrudnić. Proces rekrutacji również objęty jest obowiązkiem ochrony danych, pomimo iż zakres danych jest znacznie węższy.

Co z przerwą między umowami o pracę?

Kodeks pracy daje pracodawcom możliwość swobody zatrudniania pracowników w oparciu o takie umowy, jakie w danej chwili są dla niech najbardziej korzystne. Takie postępowanie nie zawsze idzie w parze z korzyścią dla pracownika.

Jak prawidłowo wypełnić wniosek o urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy jest przysługującym pracownicy urlopem bezpłatnym, którego okres powinien być wykorzystany na opiekę nad urodzonym dzieckiem. Maksymalnie może on trwać trzy lata, do czasu ukończenia przez dziecko czterech lat. Aby z niego skorzystać należy złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek.

Umowa o pracę na czas nieokreślony – wady i zalety

Powszechnie przyjmuje się, że umowa o pracę na czas nieokreślony jest najlepszą z umów o pracę, jakie mogą łączyć pracownika z pracodawcą. Nie zawsze jednak takie stwierdzenie będzie prawdziwe, wszystko zależy od sytuacji konkretnego pracownika.

Na czym polega przejście zakładu pracy na innego pracodawcę?

Kodeks pracy dopuszcza sytuację, w której cały zakład pracy przechodzi na innego właściciela, ale dotychczasowe stosunki pracy pozostają bez zmian. Na czym dokładnie polega takie rozwiązanie?

Jak wypowiedzieć pięciomiesięczną umowę na czas określony?

Kodeks pracy przewiduje kilka rodzajów umów o pracę, między innymi umowę na czas określony, którą można wypowiedzieć tylko wyjątkowo.

Czy można ustnie wypowiedzieć umowy o pracę?

Oczywiste jest, że umowę o pracę najlepiej rozwiązań pisemnie za porozumieniem stron, gdzie żadna ze stron nie będzie czuła się oszukana ani pokrzywdzona. W praktyce jednak takie sytuacje zdarzają się dość rzadko.

Kiedy następuje przedawnienie w prawie pracy?

Przedawnienie roszczeń polega na tym, że po upływie pewnego określonego przepisem prawa terminu, nie można już dochodzić swoich roszczeń przed sądem bądź innym organem.

Kiedy przysługuje urlop szkoleniowy?

Każdy pracownik powinien dążyć do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Kwestia ta powinna mieć także duże znaczenie dla pracodawcy. Stosowne zmiany w Kodeksie Pracy w tym zakresie zostały uchwalone w maju tego roku.

Podstawowy okres rozliczeniowy pracodawcy z pracownikiem

Artykuł 129 Kodeksu pracy stanowi, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy. Czy taki okres rozliczeniowy zawsze będzie wynosił 4 miesiące?

Podróż służbowa a czas pracy

Definicja podróży służbowej znajduje się w art. 77 (5) kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem za podróż służbową uważa się wykonywanie, na polecenie pracodawcy, pracy (zadań służbowych) poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy albo poza stałym miejscem świadczenia pracy.

Kiedy pracownik uwolni się od odpowiedzialności za powierzone mienie?

Za szkodę powstałą w mieniu, które zostało powierzone z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się, pracownik może w pewnych okolicznościach odpowiadać w pełnej wysokości, ale może się także od takiej odpowiedzialności uwolnić.

Zgoda pracownika na dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia

Zgoda pracownika poszerza przedmiotowy zakres możliwości dokonywania przez pracodawcę potrąceń należności z tytułu wynagrodzenia pracowniczego.

Sposoby wypłaty wynagrodzenia pracowniczego

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek wypłacać pracownikowi wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Zasadniczo wynagrodzenie powinno być wypłacane do rąk pracownika. Istnieje jednak możliwość jego przekazywanie na konto bankowe.

Forma wypłaty wynagrodzenia pracowniczego

Co do zasady wypłata wynagrodzenia jest dokonywana w formie pieniężnej. Przepisy prawa umożliwiają jednak pewne odstępstwa od tej zasady.

Sytuacja pracownika gdy nie oznaczono rodzaju umowy

Kodeks pracy daje pracownikowi i pracodawcy pewną dowolność w zawieraniu umów, określając jedynie podstawowe jej elementy. Jednym z takich elementów jest rodzaj umowy. Jakie są konsekwencje jego niewskazania?

Co z urlopem pracownika powracającego do pracy po długiej nieobecności?

Zgodnie z Kodeksem pracy, w przypadku, gdy pracownik powraca do dotychczasowego pracodawcy w ciągu tego samego roku kalendarzowego, po trwającym co najmniej miesiąc okresie nieobecności, jego urlop podlega proporcjonalnemu skróceniu.

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?

Pracownik w okresie urlopu wypoczynkowego nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy i może swobodnie korzystać z przysługującego mu czasu wolnego. Jednak nawet wówczas pracodawcy przysługują wobec niego pewne uprawnienia. Są one ściśle określone przepisami prawa.

Przesunięcie urlopu - kilka wskazówek

Pracownik powinien korzystać z urlopu wypoczynkowego w terminie określonym w planie urlopów, zaś obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie urlopu w tym terminie. Termin urlopu wypoczynkowego ustalony w planie urlopów można zmienić jedynie w szczególnych okolicznościach.

Czy pracownik może zrzec się prawa do urlopu?

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo to zostało zagwarantowane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Czy zatem może zrzec się prawa do urlopu?

Czy pracownikowi przysługuje prawo sprzeciwu wobec kary porządkowej?

Do skutecznego nałożenia kary porządkowej na pracownika niezbędne jest jego pisemne zawiadomienie, zaś odpis zawiadomienia o nałożeniu kary jest umieszczany w aktach osobowych pracownika. Pracownik musi być w tym piśmie poinformowany o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie do jego wniesienia. Obowiązku tego nie może zastąpić informacja ustna.

REKLAMA