Jakie są zasady pobierania zasiłku macierzyńskiego w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie?
REKLAMA
REKLAMA
Okres ten jest uzależniony od liczby dzieci przyjętych na wychowanie i wynosi:
• 20 tygodni (140 dni) – w przypadku przyjęcia jednego dziecka na wychowanie,
• 31 tygodni (217 dni) – w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci na wychowanie,
• 33 tygodni (231 dni) – w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci na wychowanie,
• 35 tygodni (245 dni) – w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci na wychowanie,
• 37 tygodni (259 dni) – w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci na wychowanie.
REKLAMA
Polecamy: serwis Urlopy okolicznościowe
Zasiłek macierzyński z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie przysługuje jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 10 roku życia.
Zgodnie z art. 112 kodeksu cywilnego, przy obliczaniu wieku osoby fizycznej, termin upływa z początkiem ostatniego dnia okresu. Zatem w przypadku, gdy dziecko kończy 7 lub 10 rok życia, ostatnim dniem okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest dzień poprzedzający siódme lub dziesiąte urodziny dziecka.
REKLAMA
Pracownica przyjęła na wychowanie dziecko urodzone 1 września i w dniu 27 września wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie tego dziecka. Zasiłek macierzyński przysługuje jej przez okres 20 tygodni (140 dni), tj. od 27 września do 13 lutego następnego roku.
W liczbie dzieci przyjętych równocześnie na wychowanie, od której zależy okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego, uwzględnia się dzieci w wieku do ukończenia 7 lub odpowiednio 10 roku życia. Zatem, jeżeli ubezpieczona przyjmie na wychowanie więcej niż jedno dziecko, ale nie wszystkie dzieci spełniają warunek wieku, który uprawnia do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego ustala się w wymiarze stosownym do liczby przyjętych na wychowanie dzieci, które nie ukończyły 7 lub odpowiednio 10 roku życia.
Pracownica przyjęła na wychowanie dwoje dzieci, jedno w wieku w wieku 2 lat, drugie w wieku 4 lat. W dniu 2 marca wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie tych dzieci. Przedłożyła pracodawcy wystawione przez sąd zaświadczenie o wystąpieniu do sądu w sprawie przysposobienia dzieci, zawierające daty urodzenia dzieci. Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy przez okres 31 tygodni (217 dni), tj. od 2 marca do 4 października.
Źródło: www.zus.pl
Polecamy: serwis Urlop na żądanie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat