| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Kiedy następuje przedawnienie w prawie pracy?

Kiedy następuje przedawnienie w prawie pracy?

Przedawnienie roszczeń polega na tym, że po upływie pewnego określonego przepisem prawa terminu, nie można już dochodzić swoich roszczeń przed sądem bądź innym organem.

Taka konstrukcja ma na celu przede wszystkim zachowanie pewnej stabilności prawnej w dziedzinie stosunków prawnych, dzięki czemu uczestniczy obrotu prawnego po upływie określonego czasu mają pewność, że roszczenie nie może być podnoszone.

Co do zasady termin przedawnienia w prawie pracy wynosi 3 lata. Dotyczy on takich roszczeń, jak np. zaległe wynagrodzenie za urlop czy ekwiwalent za urlop. Ważne jest, że taki okres dotyczy tylko umów o pracę wskazanych w kodeksie pracy. Termin przedawnienia roszczeń z umowy zlecenia, która regulowana jest kodeksem cywilnym, będzie liczony zgodnie z prawem cywilnym.

Przedawnienie dotyczy każdej ze stron stosunku pracy, zarówno pracodawcy jak i pracownika.

Przeczytaj również: Kiedy dwunastolatek może pracować?

Roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody, wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych, ulegają przedawnieniu z upływem 1 roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu przez pracownika szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia. W takim wypadku okres przedawnienia jest krótszy, a jedynie maksymalnie może wynosić 3 lata.

Terminy przedawnienia nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną. Zgodnie bowiem z podstawową zasadą, że zapisy umów łączących pracownika i pracodawcę nie mogą być gorsze niż te wynikające z przepisów prawa pracy, skracanie bądź wydłużanie okresów przedawnienia jest niedopuszczalne.

Przerwanie biegu terminu przedawnienia

Określony przepisami prawa termin przedawnienia nie jest terminem ostatecznym. Kodeks pracy przewiduje instytucję przerwania biegu przedawnienia co oznacza, że cały okres, od rozpoczęcia biegu przedawnienia, do momentu jego przerwania ulega unicestwieniu, po przerwie zaś przedawnienie biegnie na nowo według tych samych zasad, co pierwotnie.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Przerwanie biegu przedawnienia następuje poprzez:

  • każdą czynność przed właściwym organem powołanym do rozstrzygania sporów lub egzekwowania roszczeń przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia,
  • uznanie roszczenia.

Pan Jacek dwa lata temu zakończył współpracę z firmą informatyczną. Do dnia dzisiejszego firma nie wypłaciła mu zaległego ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, wraz z odsetkami. W związku z tym, że zbliża się termin przedawnienia, Pan Jacek postanowił złożyć pozew o zaległe pieniądze. Przy założeniu, że sprawa będzie się ciągnęła dwa lata, roszczenie nie ulegnie przedawnieniu z uwagi na fakt, że wniesienie pozwu przerwało jego bieg i jest on liczony od nowa.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »