REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega przejście zakładu pracy na innego pracodawcę?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę.
Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę.

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks pracy dopuszcza sytuację, w której cały zakład pracy przechodzi na innego właściciela, ale dotychczasowe stosunki pracy pozostają bez zmian. Na czym dokładnie polega takie rozwiązanie?

Celem tak określonej w Kodeksie instytucji jest przede wszystkim ochrona dotychczasowych stosunków pracy. Mimo zmiany po stronie pracodawcy, co w warunkach obecnej gospodarki i częstych zmian na rynku jest zjawiskiem nierzadkim, dotychczasowy stosunek pracy trwa nadal. Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę w rozumieniu Kodeksu pracy może mieć miejsce zarówno wtedy, gdy pracodawcą przejmującym jest inna jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników, osoba fizyczna, jak i wtedy gdy dotychczasowym pracodawcą była osoba fizyczna i przejmującym jest także osoba fizyczna. W tym zakresie nie ma żadnych ograniczeń.

Autopromocja

Przejęcie zakładu pracy lub jego części powoduje, iż nowy pracodawca z mocy prawa staje się stroną dotychczasowych stosunków pracy. Przekształcenie to następuje automatycznie, tj. z mocy samego prawa, bez konieczności dokonywania przez pracodawcę lub pracownika jakichkolwiek czynności, w szczególności składania oświadczeń woli. Co więcej, skutek w postaci wstąpienia nowego pracodawcy w stosunki pracy w miejsce dotychczasowego nie może być przez strony uczestniczące w przejęciu w żaden sposób modyfikowane ani uchylone.

Przeczytaj również: Jak prawidłowo określić zakres zadań pracownika

Trwałość stosunku pracy dotyczy tylko tych pracowników, których umowy o pracę nie zostały rozwiązane przed dniem przejęcia. Nawet jeżeli w momencie przejścia są na tzw. wypowiedzeniu, to ich stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu.

Ponadto powyższa regulacja ma zastosowanie wyłącznie do osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę, nie ma natomiast zastosowania do innych osób, związanych z dotychczasowym pracodawcą wprawdzie stosunkiem pracy, ale nawiązanym na podstawie powołania lub mianowania, lub też innym stosunkiem prawnym, np. wynikającym z umów cywilno - prawnych (umowa zlecenia, o dzieło).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowy pracodawca przejmuje wszelkie obowiązki i uprawnienia, jakie wynikają ze stosunków pracy łączących dotychczasowego pracodawcę z jego pracownikami. Odpowiada on zatem m.in. za: wypłatę wynagrodzenia, zaspokojenie wszelkich innych roszczeń pracownika, na przykład o nagrodę jubileuszową. Nowy pracodawca związany jest również wszelkimi obowiązkami wynikającymi z obowiązujących w przejmowanym zakładzie porozumień płacowych, układów zbiorowych pracy oraz regulaminów.

W przypadku przejęcia części zakładu pracy, dotychczasowy pracodawca ponosi odpowiedzialność solidarną z nowym pracodawcą za wszelkie zobowiązania wynikające ze stosunku pracy powstałe przed przejściem części zakładu pracy.

Polecamy serwis: Wypowiedzenie

Pan Jacek pracował w dużej fabryce części samochodowych. W związku z nie najlepszą kondycją firmy znalazł sobie inną, lepiej płatną pracę, w fabryce miał jednak zaległe niewypłacone wynagrodzenie za okres prawie czerech miesięcy. W międzyczasie część fabryki zajmująca się produkcją części do silnika została sprzedana zagranicznemu inwestorowi. Pan Jacek zdecydował się na złożenie pozwu do sądu pracy o wypłacenie zaległego wynagrodzenia, przy czym nie wiedział, przeciwko komu taki pozew skierować, czy przeciwko byłemu właścicielowi fabryki, czy przeciwko inwestorowi zagranicznemu. Zdecydował się na złożenie pozwu przeciwko obu właścicielom – prawo mu na to zezwala – aby mieć większą gwarancję wypłaty zaległej pensji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA