Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 167 § 1 Kodeksu pracy pracodawcy przysługuje prawo do odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego. Jest to odstępstwo od wyrażonej w art. 152 Kodeksu pracy zasady nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego.
REKLAMA
Z uprawnienia do odwołania pracownika z urlopu pracodawca może skorzystać tylko jeśli:
- nastąpiły okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego, bądź pracodawca nie mógł przewidzieć konieczności obecności pracownika (w sytuacji gdy pracodawca mógł przewidzieć takie okoliczności lub konieczność obecności pracownika, powinien na podstawie art. 164 § 2 Kodeksu pracy przesunąć urlop wypoczynkowy pracownika na inny termin) oraz
- powrót pracownika jest niezbędny dla zapewnienia prawidłowego toku pracy z uwagi na posiadane przez niego kwalifikacje.
Przeczytaj koniecznie: Czy pracownik może zrzec się prawa do urlopu?
Decyzja pracodawcy o odwołaniu z urlopu wypoczynkowego powinna być uzasadniona. Pracodawca musi dokonać obiektywnej oceny czy zaistniałe okoliczności uzasadniają w dostateczny sposób odwołanie z urlopu wypoczynkowego.
Przepisy kodeksu pracy nie nakładają na pracodawcę obowiązku poinformowania pracownika o przyczynie odwołania z urlopu wypoczynkowego, jednakże dla uniknięcia późniejszych sporów pracodawca powinien wskazać przyczynę odwołania.
O odwołaniu z urlopu wypoczynkowego pracodawca powiadamia bezpośrednio pracownika. Bezpośrednie powiadomienie pracownika jest ważne dla pracodawcy ponieważ wówczas pracownik - w przypadku, gdy nie stawi się do pracy - nie będzie mógł powołać się na fakt, iż wiadomość o odwołaniu nie została mu przekazana przez osobę za pośrednictwem, której pracodawca chciał przekazać tę informację. Przepisy prawa nie nakładają na pracownika obowiązku poinformowania pracodawcy o miejscu spędzania urlopu wypoczynkowego oraz zapewnienia kontaktu telefonicznego ze sobą.
Pan Tomek wyjechał na dwutygodniowe wakacje do Grecji. Swojemu pracodawcy nie powiedział jednak gdzie się wybiera, a swój prywatny telefon komórkowy wyłączył. Pracodawca chciał go odwołać z urlopu, niestety nie mógł tego zrobić, gdyż telefon był włączony i nie wiedział, gdzie Pan Tomek przebywa. Pracodawca nie będzie mógł wyciągnąć żadnych konsekwencji, ponieważ pracownicy nie muszą mówić, gdzie wybierają się na wakacje.
Powiadamiając pracownika o konieczności powrotu pracodawca określa termin, w którym pracownik jest obowiązany stawić się do pracy. Termin ten należy wyznaczyć tak, aby jego dotrzymanie przez pracownika było możliwe, a zatem pracodawca powinien uwzględnić miejsce pobytu pracownika oraz istniejące połączenia komunikacyjne i dostępne dla pracownika środki transportu.
Pracownik nie może odmówić powrotu z urlopu wypoczynkowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat