Czy pracownikowi przysługuje prawo sprzeciwu wobec kary porządkowej?
REKLAMA
REKLAMA
Nieprawidłowe pouczenie o prawie i terminie zgłoszenia sprzeciwu powoduje, iż sprzeciw taki może być wniesiony przez pracownika w każdym czasie. Kodeks pracy nie przewiduje przywrócenia terminu do wniesienia sprzeciwu, jeżeli pracownik nie został poinformowany o prawie do jego wniesienia. Wynika z tego, że ustawodawca uznał brak poinformowania pracownika o prawie wniesienia sprzeciwu za równoznaczny z brakiem pisemnego zawiadomienia o ukaraniu.
REKLAMA
Jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu siedmiu dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść - do pracodawcy - sprzeciw. Podstawą wniesienia sprzeciwu będą najczęściej:
- kwestionowanie przez pracownika istnienia podstaw do nałożenia kary porządkowej,
- rodzaju nałożonej przez pracodawcę kary,
- naruszenie obowiązku wysłuchania pracownika,
- niezachowanie przez pracodawcę terminów, w których możliwe jest nałożenie kary.
Porównaj: Kiedy pracodawca musi powołać radę pracowników
Ustawodawca nie określił w jakiej formie ma być wniesiony sprzeciw, wydaje się więc, że nie jest wykluczone złożenie go ustnie. Trzeba jednak podkreślić, że forma pisemna będzie dla pracownika korzystniejsza ze względu na ewentualną późniejszą potrzebę udowodnienia dokonania tej czynności.
Pracodawca ma obowiązek rozpatrzyć sprzeciw w ciągu czternastu dni od dnia jego wniesienia. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Pracodawca po otrzymaniu sprzeciwu powinien więc zwrócić się do tej organizacji z zapytaniem, czy pracownik, który wniósł sprzeciw, korzysta z ochrony tej organizacji. Nieudzielenie przez związek odpowiedzi w ciągu pięciu dni od otrzymania zapytania zwalnia pracodawcę z obowiązku współdziałania z tą organizacją.
Polecamy serwis: Urlopy
Nieodrzucenie przez pracodawcę sprzeciwu w ciągu czternastu dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat