Jaki urlop przysługuje po pięciu miesiącach pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy w przypadku ustania stosunku pracy pracownikowi przysługuje u dotychczasowego pracodawcy urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w danym roku u tego pracodawcy. Dotyczy to zarówno rozwiązania umowy o pracę (w tym za porozumieniem stron), jak i jej wygaśnięcia. Przepis ten ma również zastosowanie w przypadku, gdy mamy do czynienia z wygaśnięciem umowy o pracę w związku z nadejściem terminu, na jaki umowa została zawarta.
REKLAMA
Przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującemu pracownikowi (a więc jest to 1/12 z 20 lub 26 dni). Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Również niepełny dzień urlopu - powstały w wyniku dokonanych obliczeń - zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy, przy czym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Polecamy: serwis Zwolnienia od pracy
Przy założeniu, że pracownik pracuje w pełnym wymiarze etatu i jest zatrudniony krócej niż 10 lat będzie mu przysługiwało 5/12 z 20 dni urlop, jeśli natomiast posiada co najmniej 10 letni staż pracy, będzie miał prawo do 5/12 z 26 dni urlopu. Zatem pracownikowi, który rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron, po 5 miesiącach pracy będzie przysługiwało odpowiednio 9 lub 11 dni urlopu wypoczynkowego.
Jeśli pracownik byłby zatrudniony w wymiarze 3/4 etatu wówczas po 5 miesiącach pracy przysługiwałoby mu odpowiednio 7 oraz 9 dni urlopu.
Wynika to z następujących wyliczeń:
(20 x 3/4) x 5/12 lub (26 x 3/4) x 5/12
po zaokrągleniu - na poszczególnych etapach wyliczeń - niepełnych dni urlopu w górę do pełnych dni.
Jeżeli rozwiązanie umowy o pracę następuje za porozumieniem stron, pracownik nie ma obowiązku wykorzystania przysługującego mu urlopu (taki obowiązek ciąży na pracowniku w przypadku wypowiedzenia umowy, o ile pracodawca udzieli mu w tym okresie urlopu).
Jednakże pracodawca, wyrażając zgodę na zawarcie porozumienia stron, może ją uzależnić od wykorzystania urlopu przez pracownika. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.
Polecamy: serwis Urlop wypoczynkowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat