reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Co z przerwą między umowami o pracę?

Co z przerwą między umowami o pracę?

Kodeks pracy daje pracodawcom możliwość swobody zatrudniania pracowników w oparciu o takie umowy, jakie w danej chwili są dla niech najbardziej korzystne. Takie postępowanie nie zawsze idzie w parze z korzyścią dla pracownika.

Kodeks pracy przewiduje różne rodzaje umów o pracę, jakie mogą zawierać pracodawcy z pracownikami, a podstawowe z nich to umowa o pracę na czas określony i umowa o pracę na czas nieokreślony. Innymi umowami są te uregulowane w Kodeksie cywilnym, takie jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło. O ile w przypadku tych dwóch ostatnich nie ma żadnych ograniczeń w ilości ich zawierania, o tyle w przypadku umowy o pracę na czas określony tak.

Zgodnie bowiem z Kodeksem pracy, trzecia z kolei umowa o pracę zawarta na czas określony przekształca się samoistnie w umowę na czas nieokreślony, jeżeli przerwa między umową drugą a trzecią nie była dłuższa niż miesiąc.

Przeczytaj także: Czy na zwolnieniu lekarskim można dorabiać u pracodawcy?

Pan Tomek był zatrudniony w hurtowni spożywczej na podstawie umów o pracę na czas określony od dnia 01.01.2008 r. do 31.12.2008 r., a następnie od 01.01.2009 r. do 31.12.2009 r. W dniu 01 stycznia 2010 r. jego pracodawca nie zaproponował mu umowy o pracę na czas nieokreślony, ale w dniu 15 stycznia 2010 r. chciał zawrzeć kolejną umowę terminową. Strony zawarły taką umowę. W związku jednak z tym, że trzecia umowa terminowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony, pracodawca będzie musiał stosować w stosunku do Pana Tomka przepisy o umowie zawartej na czas nieokreślony, pomimo iż sama nazwa umowy wskazywałaby, że strony łączy umowa terminowa.

Polecamy serwis: Urlopy

Najistotniejszą kwestią jest to, że przerwa pomiędzy umowami zawartymi na czas określony nie może być dłuższa niż jeden miesiąc. Zawieranie dwóch z kolei umów terminowych, a wstrzymywanie się z trzecią do momentu, aż upłynie wskazany w Kodeksie pracy termin miesięczny może zostać uznane przez sąd za próbę ominięcia przepisów prawa pracy. Jeżeli bowiem trzecia umowa o pracę (na czas określony) zawierana jest po upływie przykładowo 1,5 miesiąca od poprzedniej umowy, to może powstać wątpliwość, dlaczego akurat pracodawca czekał dodatkowe dwa tygodnie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przerwy w zatrudnieniu a przekształcenie umowy w umowę na czas nieokreślony.
Przerwy w zatrudnieniu a przekształcenie umowy w umowę na czas nieokreślony.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Mędrala

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama