reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Jak prawidłowo wypełnić wniosek o urlop wychowawczy?

Jak prawidłowo wypełnić wniosek o urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy jest przysługującym pracownicy urlopem bezpłatnym, którego okres powinien być wykorzystany na opiekę nad urodzonym dzieckiem. Maksymalnie może on trwać trzy lata, do czasu ukończenia przez dziecko czterech lat. Aby z niego skorzystać należy złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek.

Pierwszym podstawowym warunkiem takiego wniosku jest to, że musi on być skierowany do pracodawcy na piśmie. Ustne poinformowanie pracodawcy o tym, że planujemy urlop wychowawczy nie będzie skuteczne. Ponadto, taki wniosek musimy złożyć na dwa tygodnie przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu wychowawczego.

Jeżeli wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego zostanie złożony bez zachowania terminu, o którym mowa w § 1, pracodawca udziela urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu.

Jak powinien wyglądać wniosek

We wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego pracownik wskazuje:
1) datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego;
2) okres urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko.
Warto bowiem pamiętać, że urlopu wychowawczego nie musimy wykorzystywać w nieprzerwany sposób. Możemy wykorzystać rok, wrócić na jakiś czas do pracy, a następnie znowu przejść na urlop. Jedynym warunkiem jest to, że dziecko nie może skończyć czterech lat.

Przeczytaj również: Powrót do pracy po zakończeniu urlopu wychowawczego

Do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego dołącza się pisemne oświadczenie drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku.

Oświadczenie współmałżonka lub drugiego opiekuna nie jest wymagane w przypadku:
1) ograniczenia lub pozbawienia drugiego z rodziców władzy rodzicielskiej;
2) ograniczenia lub zwolnienia z opieki drugiego z opiekunów dziecka;
3) gdy zachodzą niedające się usunąć przeszkody do uzyskania takiego oświadczenia.

Pożycie małżeńskie Anny i Jakuba nie układało się najlepiej. Pomimo, iż mieli oni małe dziecko, Jakub wyprowadził się z domu, nie zostawiając Annie żadnych swoich nowych danych adresowych, zmienił też numer kierunkowy. Anna chciałaby pójść na urlop wychowawczy, nie ma jednak możliwości dostarczenia pracodawcy oświadczenia swojego męża, gdyż nie wie gdzie on przebywa, nie został też pozbawiony praw rodzicielskich. W takim przypadku Anna będzie zwolniona z przedstawiania tego rodzaju oświadczenia. Sama będzie tylko musiała złożyć i podpisać oświadczenie, że nie wie gdzie przebywa jej mąż.

Po złożeniu takiego wniosku pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego na okres wskazany we wniosku. Nie ma w tym zakresie możliwości decydowania.

Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu.

Polecamy serwis: Zatrudnienie


reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama