reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Czy pracownik może złożyć wypowiedzenie na urlopie?

Czy pracownik może złożyć wypowiedzenie na urlopie?

Obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym i dostałam inną, ciekawszą ofertę pracy. Czy przebywając na urlopie, mogę wypowiedzieć umowę o pracę?

Wypowiedzenie na urlopie

Należy przede wszystkim podkreślić, że umowa o pracę może zostać wypowiedziana zarówno przez pracodawcę jak i pracownika z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Zgodnie jednak z art. 41 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Artykuł ten dotyczy wszystkim urlopów, nie tylko urlopu wypoczynkowego.

Urlop w okresie wypowiedzenia

Oprócz przebywania na urlopie, ustawodawca wskazuje także na inne usprawiedliwione nieobecności pracownika w pracy, w trakcie których nie może mu wypowiedzieć umowy. Taką usprawiedliwioną nieobecnością będzie na pewno choroba, potwierdzona zwolnieniem lekarskim na druku L-4.

Powyższe zakazy nie obowiązują pracodawcy w przypadku ogłoszenia likwidacji lub upadłości zakładu pracy oraz w przypadku zwolnień grupowych.

Polecamy serwis: Urlopy

Wypowiedzenie umowy w każdym czasie - pracownik

Należy jednak podkreślić, że omówione wyżej zakazy obejmują tylko pracodawcę. Pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę w każdym czasie, bez względu na to, czy przebywa akurat w pracy czy też nie. Wobec tego, przebywając na urlopie wypoczynkowym może Pani wypowiedzieć umowę o pracę.

Pan Damian wziął trzy tygodnie urlopu wypoczynkowego i wyjechał na Bali. Mieszkanie w tak malowniczych okolicach bardzo mu się spodobało, dostał także pracę w lokalnym barze. Po skończeniu urlopu wypoczynkowego złożył wniosek o urlop bezpłatny, który został przez pracodawcę uwzględniony. W połowie urlopu bezpłatnego Pan Damian doszedł do wniosku, że na Bali żyje mu się na tyle dobrze, że nie chce wracać do starej pracy do biura. Wysłał zatem faksem wypowiedzenie umowy o pracę – co zgodnie z kodeksem pracy – było zgodne z prawem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 24.09.2014

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakazy te nie obowiązują pracodawcy w przypadku ogłoszenia likwidacji lub upadłości zakładu pracy oraz w przypadku zwolnień grupowych.
Zakazy te nie obowiązują pracodawcy w przypadku ogłoszenia likwidacji lub upadłości zakładu pracy oraz w przypadku zwolnień grupowych.

Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama