Sposoby wypłaty wynagrodzenia pracowniczego
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca nie może zmusić pracownika do założenia konta bankowego, jednak gdy ten wyrazi pisemną zgodę, wypłata wynagrodzenia może być dokonywana w inny sposób niż do rąk pracownika. Zgoda taka musi zostać wyrażona na piśmie i powinna znaleźć się w aktach osobowych pracownika.
REKLAMA
Także w układzie zbiorowym pracy może znaleźć się odpowiednie postanowienie, umożliwiające wypłatę wynagrodzenia nie do rąk pracownika a w inny sposób..
Polecamy: Czy można wypłacać wynagrodzenie w euro?
Pani Joasia rozpoczęła pracę jako sekretarka w dużej korporacji. W dniu rozpoczęcia pracy kadrowa dała jej do podpisania zgodę na wypłacanie wynagrodzenia na rachunek bankowy. Pani Joasia się nie zgodziła, gdyż nie ma konta bankowego i byłby to dla niej duży kłopot. W regulaminie wynagradzania korporacji jest natomiast zapis, że pracownikom, których wynagrodzenie nie wpływa na konto bankowe, będzie ono wypłacane przekazem pocztowym. Pani Joasia będzie zatem musiała co miesiąc zgłaszać się na pocztę po odbiór swojego wynagrodzenia.
Najczęściej pracownicy wyrażają zgodę, aby ich wynagrodzenie było wypłacane przelewem na rachunek bankowy. W tym miejscy należy zaznaczyć, iż pracodawca wypłacający wynagrodzenie za pośrednictwem przelewu bankowego, powinien wydać stosowne polecenie bankowi w takim czasie, aby pracownik mógł podjąć przekazane wynagrodzenie w dniu, który w regulaminie pracy lub innych przepisach prawa pracy został wskazany jako dzień wypłaty.
Należy pamiętać, że dzień wypłaty to dzień, w którym pracownik faktycznie może dysponować pieniędzmi. Jeżeli pracodawca zrobił przelew w dniu wypłaty, ale pracownik nie otrzymał tych pieniędzy, to uznaje się, że wypłata nastąpiła z opóźnieniem.
Pracodawca może wypłacić pensję wskazanej przez pracownika osobie. Na podstawie pisemnej dyspozycji pracownika zakład pracy ma prawo dokonać wypłaty osobie wskazanej przez pracownika. Wypłata wynagrodzenia osobie, co do której pracownik nie wyraził takiej zgody, uprawnia poszkodowanego pracownika do dochodzenia należnego wynagrodzenia. Wypłata wynagrodzenia może nastąpić także poprzez wydanie czeku pracownikowi.
Polecamy: Forma wypłaty wynagrodzenia pracowniczego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat