Kategorie

Umowa o pracę na czas nieokreślony – wady i zalety

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Jakie są zalety i wady umowy na czas nieokreślony?
Jakie są zalety i wady umowy na czas nieokreślony?
inforCMS
Powszechnie przyjmuje się, że umowa o pracę na czas nieokreślony jest najlepszą z umów o pracę, jakie mogą łączyć pracownika z pracodawcą. Nie zawsze jednak takie stwierdzenie będzie prawdziwe, wszystko zależy od sytuacji konkretnego pracownika.

Co do zasady, umowa o pracę na czas nieokreślony różni się od umowy o pracę na czas określony tym, że aby ją wypowiedzieć, trzeba ten fakt uzasadnić. Jeżeli zatem pracownik pracuje dobrze i sumiennie, wykonuje wszystkie swoje zadania w terminie i w sposób powszechnie przyjęty za właściwy, to w zasadzie wypowiedzenie z nim umowy staje się utrudnione, jeśli nie niemożliwe. Ponadto, w przypadku ewentualnego rozwiązania takiej umowy pracownikowi zawsze będzie przysługiwało roszczenie o przywrócenie do pracy, a nie tylko roszczenie o odszkodowanie.

W przypadku umów na czas nieokreślony, ich niewątpliwą zaletą jest to, że w zasadzie tylko taka umowa daje nam szansę na otrzymanie kredytu mieszkaniowego, który przy dzisiejszych cenach mieszkań staje się wręcz koniecznością. Z umową na cza określony bardzo ciężko jest uzyskać zdolność kredytową.

Przeczytaj również: Jak wypowiedzieć pięciomiesięczną umowę na czas określony

Reklama

Inną różnicą w tych dwóch umowach o pracę jest to, że umowę na czas określony można wypowiedzieć z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia – jeżeli strony przewidzą taką możliwość w umowie, a wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony może wynieść nawet 3 miesiące (w przypadku zatrudnienia pracownika w danym zakładzie pracy przez okres co najmniej 3 lat).

Wbrew pozorom, taki długi okres wypowiedzenia nie zawsze będzie korzystny. Z jednej strony daje on pracownikowi możliwość na znalezienie innej pracy, jeżeli został zwolniony, co jednak w sytuacji, kiedy to pracownik chce odejść z zakładu pracy, najlepiej od razu? Wtedy taki długi okres wypowiedzenia jest wyjątkowo niekorzystny, szczególnie jeśli nowy pracodawca chce, żebyśmy zaczęli pracę od zaraz. Dopóki nie upłynie nam okres wypowiedzenia i nie otrzymamy świadectwa pracy, nie możemy podjąć nowej pracy. Oczywiście okres wypowiedzenia, szczególnie jeśli wynosi 3 miesiące, można skrócić, zależne jest to jednak tylko i wyłącznie od woli pracodawcy. Jeżeli nie będzie on chciał „pójść nam na rękę”, to niestety będziemy musieli przepracować cały okres wypowiedzenia. Należy jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że pracownik ma obowiązek w okresie wypowiedzenia wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, na który przymusowo może skierować nas pracodawca.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Pan Ludwik pracuje w restauracji na stanowisku kucharza na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. W związku z tym, że nie mógł dogadać się z nowym menadżerem lokalu, złożył wypowiedzenie, a obowiązywał go 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Menadżer nie zgodził się na skrócenie okresu wypowiedzenia, przynajmniej do czasu, aż restauracja znajdzie nowego kucharza na miejsce Pana Ludwika.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?