Kiedy przysługuje urlop szkoleniowy?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z artykułem 103 (1) Kodeksu pracy przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
REKLAMA
Z przepisu tego wynika nie tylko to, że pracownik może swoją wiedzę uzupełniać, ale także zdobywać tą, która jest potrzebna na jego stanowisku pracy. Ważne jest, że Kodeks pracy pierwszeństwo w tym zakresie daje inicjatywie pracodawcy, a dopiero potem pracownikowi. Co do zasady większe szanse na dodatkowe szkolenia i kursy ma pracownik, który zostanie na nie skierowany przez pracodawcę. Tym bardziej, że ustawa zmieniająca Kodeks pracy wprowadziła tzw. urlop szkoleniowy, należny pracownikowi za podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Przeczytaj także: W jaki sposób zawiadomić pracownika o udzieleniu kary porządkowej
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują:
1) urlop szkoleniowy,
2) zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.
Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Polecamy serwis: Urlopy
Urlop szkoleniowy przysługuje w wymiarze:
1) 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
2) 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
3) 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
4) 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat